REKLAMA
W niedzielę Chełm wybiera
FacebookTwitterGoogle+EmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Nieśmiertelny jest „Rejs” Marka Piwowskiego. W ciągu ostatnich tygodni udowadnia to aktyw nawołujący w Chełmie do głosowania na Agatę Fisz. W filmie inżynier Mamoń mówił: „Proszę Pana ja jestem umysł ścisły. Mnie się podobają melodie, które już raz słyszałem. Po prostu. (…) No jakże może podobać mi się piosenka, którą pierwszy raz słyszę?” I wedle tej reguły zachowują się moralnie wzmożeni działacze. „Cały Chełm z Agatą” – krzyczą. Nigdy Banaszek, bo co niby „małolat” wie o Chełmie itd., itp. Wszystkie te hasła to pewne nadużycie.

Zwolennicy Agaty Fisz, mniej czy bardziej świadomie, wychodzą z założenia, że Agata jest już „oswojona” – wszyscy ją znają, jest przewidywalna, a i swoim – co nie jest bez znaczenia – krzywdy nie zrobi. Dokładnie odwrotnie niż Banaszek. Ten jest jak nowa melodia dla inżyniera Mamonia. Nie znają go, więc nie może im się podobać.


REKLAMA

I

Wszystkim czepiającym się jego wieku i braku dorobku, polecamy polityczną biografię… Agaty Fisz. Czym się różni od tej Banaszka? Fisz obejmując prezydenturę miała 33 lata. Nie przypominam sobie, żeby komuś to wówczas przeszkadzało. W obu przypadkach mamy do czynienia z młodymi działaczami bardzo wyrazistych ugrupowań politycznych. Agata Fisz swój znaczek skrzętnie od lat ukrywa. Przeciwnikom Banaszka znaczek PiS-u daje zaś znakomity pretekst do gardłowania o obronie samorządu czy nawet demokracji. Jednocześnie też krzyczą, że Banaszek upolitycznia samorząd. A przecież ich sprzeciw ma podłoże czysto polityczne. Milczeniem pomijają grzech pierworodny prezydentury Agaty Fisz – okupione przez jej popleczników alkoholem – głosy wyborców. Organom ścigania nie udało się ustalić ile ich było. Wiadomo jednak, że z Krzysztofem Grabczukiem wygrała wówczas przewagą trochę ponad 300 głosów. Popatrzcie na publikowane w sieci fotografie ilustrujące obronę Agaty Fisz – niektóre zdjęcia przyprawiają o dreszcz. Dwa pokolenia protestujących – oba zatrudnione w miejskich instytucjach lub spółkach. W tym świetle wątpliwa staje się wiarygodność tej akcji.

II

Dzisiaj kandydaturę Banaszka wszyscy oceniają nie przez pryzmat jego wiedzy i umiejętności, ale głównie przy użyciu krzywego zwierciadła krajowej polityki. PiS jest zły, więc Banaszek musi być taki sam. Bądźmy uczciwi: trudno oddzielić Banaszka od ludzi takich jak Beata Mazurek, Przemysław Czarnek, Zbigniew Ziobro czy sam prezes Jarosław Kaczyński. Czy jednak mówi nam to coś o samym Banaszku? Wolno wątpić – on swoją kartę politycznej kariery dopiero zaczyna zapisywać.

W zupełnie innym miejscu jest dzisiaj Agata Fisz. Za nią przemawia 12 lat sprawowanej władzy. I poza jej wyznawcami niewielu znajdzie się takich, którzy rzetelnie stwierdzą, że były to lata dla Chełma szczęśliwe. Cieniem kładzie się na nich wspomniany wyżej grzech pierworodny. W ślad za nim idą: wyludnianie się miasta systematyczne zadłużanie miasta, brak polityki senioralnej, brak działań na rzecz ograniczania smogu, żenujący poziom inwestycji drogowych, brak działań na rzecz społeczeństwa obywatelskiego, ogromne koszty wynagrodzeń, podupadanie spółek komunalnych, cokolwiek wątpliwe sukcesy w pozyskiwaniu pieniędzy unijnych. Najgorsze jest jednak poczucie, że Chełm funkcjonuje prawie jak miasto prywatne, faktycznie zarządzane nie przez samorząd, ale przez grupę ludzi bezpośrednio związanych z A. Fisz. Miasto bez większych perspektyw dla siebie i swoich mieszkańców.

III

Trafnie rzecz sformułował Bogusław Mikus, któremu można pewnie wiele zarzucić, ale nie to, że sprzyja PiS. Stać go jednak na to, by powiedzieć, że na tę partię nigdy nie zagłosował, ale Banaszek zasługuje na danie mu szansy. Fisz swoją szansę już (wielokrotnie) miała. Nie zapisze się jednak złotymi zgłoskami w miejskich kronikach. Zostawi po sobie aquapark. Kosztowny pomnik niespełnionych marzeń o rozwoju i wielkomiejskości Chełma.

 

Napisz komentarz

Wysłanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu Publikowania Komentarzy na portalu chelmski.eu. Oświadczam, że jestem świadomy/a konsekwencji prawnych za jego naruszanie. Jednocześnie wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (Adres e-mail, adres IP) przez Wydawcę

 • Dos
  o 21:49

  Sawa kazdy ma prawo do tajemnicy glosowania i g… mnie obchodzi jak glosowales. Watpie czy oddales wazny glos. Tylko nie masz prawa czynic nikomu zarzutu z olewania skoro sam olewasz.
  Nastepny moj komunikat bedzie kto wygral w Chelmie. Moze juz jutro obudzimy sie w innym Chelmie 🙂

  + 22
  - 22
 • Andrzej Sawa
  o 21:12

  Dos,a mnie g…. obchodzi czy ty glosowales,bo jesteś zwykle anonimowe zero i takiemu nic nie powiem.

  + 22
  - 22
 • Dos
  o 21:05

  Zanaczy nie glosowal bo to przeciez zaden wstyd, a zarzuca Chelmianom ze olewaja wybory. Kto nie glosowal ten nie ma prawa zabierac glosu w tej sprawie. No chyba ze to jest Sawa ale kto go traktuje poważnie 😉

  + 22
  - 22
 • Andrzej Sawa
  o 20:52

  Dos,pytanie jak na bezpiece

  + 22
  - 22
 • Dos
  o 20:29

  Panie Sawa czy znalazl czas na oddanie waznego glosu? Czy tylko teoretycznie 😉

  + 22
  - 22
 • Andrzej Sawa
  o 20:05

  Mark,a kogo i za co mam chwalić?
  Dzisiaj pochwalę Piotra Zaborskiego,który zorganizował rajd rowerowy w rocznicę wyzwolenia Chełma,o czym władze Chełma nie pamiętaly.I co mam pochwalić ekipę nieudaczników?Obudź się naiwny człowieku.
  A mam chwalić obywateli Chełma,że dzisiaj mamy taką dogrywke jak mamy?No za co?

  + 22
  - 22
 • Dos
  o 19:41

  Jest niezla frekwencja jal na II ture moze przekroczy 50 % 🙂

  + 22
  - 22
 • ja
  o 19:36

  Mark, do Sawy nic nie dotrze jak widać, szkoda w ogóle dyskutować z tym d…..m.

  + 22
  - 22
 • Andrzej Sawa
  o 19:15

  Mark,wiem,że ludzie mają wszystko w d….

  + 22
  - 22
 • SemperT
  o 18:06

  Mark, odkrywasz prawdziwe oblicze obu kandydatów – są to przeżuwacze przy żłobie/korycie, jedno drugiego warte.

  + 22
  - 22
 • REKLAMA
  Wmurowano kamień węgielny pod Galerię Chełm
  1 033
  Nowe samoloty przekazane studentom
  176
  Będą stypendia dla najzdolniejszych
  657
  Wybierz Społecznika Roku
  348
  Szkoły szykują się do strajku
  419
  REKLAMA