REKLAMA
Ważne dla osób z rentą rodzinną
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Dostajesz rentę rodzinną z ZUS? Skończyłeś szkołę albo dorabiasz do renty? Szybko powiadom o tym Zakład. Skutki zatajenia takich informacji mogą być bolesne dla portfela.

REKLAMA

Rentę rodzinną dostają m.in. dzieci po zmarłych rodzicach ubezpieczonych w ZUS. Dziecko może pobierać świadczenie do 16 roku życia. Jeśli jest starsze, otrzymuje rentę rodzinną pod warunkiem, że dalej się uczy. Dlatego o przerwie w nauce, ewentualnie o skreśleniu z listy uczniów/studentów, trzeba na bieżąco informować ZUS. Instytucja przestaje wtedy wypłacać rentę.


REKLAMA

Jeśli nie zrobimy tego sami, ZUS będzie dalej wypłacać świadczenie. Wtedy jednak powstanie nadpłata, którą potem będziesz musiał zwrócić i to z odsetkami.

Jeśli pobierasz rentę rodzinną, powiadom ZUS o tym, że:
– przestałeś uczęszczać do szkoły, jeśli masz więcej niż 16 lat (np. skreślenie z listy uczniów lub studentów),
– po ukończeniu 16 lat kontynuujesz naukę (dostarcz zaświadczenie z terminem programowego ukończenia szkoły),
– uzyskujesz przychody z tytułu zatrudnienia,
– zmieniłeś: miejsce zamieszkania, konto w banku,
– pobierasz rentę z innej instytucji.
Ważne są również dodatkowe przychody dorabiających rencistów. Jeśli wynoszą więcej niż 70% przeciętnego wynagrodzenia krajowego, to renta rodzinna jest zmniejszana. Jeśli dodatkowe przychody są wyższe niż 130% przeciętnego wynagrodzenia, to wypłata renty jest zawieszana. Dlatego o przekroczeniu każdego z limitów należy także powiadamiać ZUS na bieżąco. W przeciwnym wypadku przy corocznym rozliczeniu może się okazać, że część świadczenia trzeba będzie zwrócić.

W województwie lubelskim mieszka około 54 tys. osób uprawnionych do renty rodzinnej. Przeciętna wysokość tego świadczenia w Lubelskiem wynosi około 1694 zł.

Napisz komentarz

Wysłanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu Publikowania Komentarzy na portalu chelmski.eu. Oświadczam, że jestem świadomy/a konsekwencji prawnych za jego naruszanie. Jednocześnie wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (Adres e-mail, adres IP) przez Wydawcę

REKLAMA
Ważne dla wcześniejszych emerytek, które urodziły się w 1953 r.
850
Skromne szanse Chełma
1 165
Otwarcie amfiteatru. Lady Pank i przeboje lat 80-tych
1 019
Więcej za ogrzewanie
659
Remont „12” do negocjacji
1 160
REKLAMA