REKLAMA
Władze pracują nad „największym projektem w historii Chełma” za 200 milionów złotych
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Władze miasta przygotowują się do aplikacji do ważnej inwestycji drogowej. – To największy projekt w historii Chełma – mówił wiceprezydent Stanisław Mościcki na zebraniu Rady Osiedla „Cementownia”. Projekt zakłada kapitalny remont głównej trasy przelotowej przez Chełm.

Reklama

Jak poinformował Stanisław Mościcki, miasto ma zamiar aplikować na programy, które zakładają dofinansowanie z budżetu państwa. W najbliższym czasie będą starać się otrzymać fundusze na „największy projekt w historii miasta Chełm”, którego wartość będzie wynosiła 200 milionów złotych. – Jest to kapitalna modernizacja głównej trasy przelotowej przez miasto czyli ul. Rejowiecka, ul. Aleja Przyjaźni, ul. Rampa Brzeska oraz ulica Wschodnia. Od wjazdu przy rondzie Romana Dmowskiego, kończąc na węźle Srebrzyszcze – Cementownia Chełm – mówił wiceprezydent na zebraniu Rady Osiedla „Cementownia”.

Jak zapowiedział, będzie to zadanie wieloletnie i bardzo trudne do zrealizowania. Zanim miasto będzie mogło się ubiegać o fundusze, musi przejść procedury wstępne. – Przystąpiliśmy do procedury środowiskowej, która około pół roku. W budżecie zabezpieczyliśmy kwotę około 0,5 mln złotych na prace przygotowawcze – dodaje Mościcki. Udział własny przy tym projekcie wyniesie 15 %, czyli około 30 mln złotych, rozłożonych na trzy roczne „raty” po 10 mln złotych. Zanim jednak dojdzie do konkretów, chełmski magistrat będzie musiał przygotować stadium uwarunkowań oraz dokumentację.

UM będzie aplikować w ramach RPO

Oprócz programów z budżetu państwa, Chełm będzie składał swoje projekty w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych. Miasto przygotowało na to rezerwę celową w postaci 3 mln złotych. Oprócz tego zaplanowane zostały przychody z emisji obligacji w kwocie 5 mln zł, z przeznaczeniem na rozchody z tytułu spłaty wcześniej zaciągniętych kredytów, pożyczek i obligacji. – Od miesiąca na stronie Urzędu Marszałkowskiego ukazał się harmonogram konkursów na lata 2015 – 2018. Miasto będzie na te konkursy aplikować, a projekty będą składane w drugiej połowie 2016 roku – skomentował wiceprezydent na zebraniu.

Napisz komentarz
 • Nie bój się, PDM Włodawa nie wygra, bo ich nie będzie stać na wadium.

 • Wszystko ok, nawet jesli się pieniądze znajda na inwestycję, to potrzeba wykonawcę z prawdziwego zdarzenia, problem tkwi w tym, ze wygra PDM Włodawa tak jak było przy przebudowie ronda na krzyżówkach Lubelskich, totalna fuszerka,brak solidnego nadzoru ze strony miasta i taki oto mamy efekt, już na poziomie projektowania popełniono straszne błędy, nie wspomnę o pracach budowlanych i malowaniu pasów w mróz, czego skutkiem były liczne poprawki, nawet w ostatnim tygodniu cos poprawiali, czemu nie można rozpoczynać inwestycji drogowych na wiosnę, można ale nie w Chełmie, w innych miastach można, bo chcą tamci godpodarze, nasi widocznie nie, jesli chodzi to rondo lubelskie ma jeden pas dla wjeżdżających od strony Lublina, częste awarie pojazdów ciezarowych przed rondem powodują paraliż komunikacyjny, także brawo Chełmscy „włodarze”

 • Jednym słowem już po obwodnicy… Brawo. 3 lata rycia, 200 baniek wywalone i ruch przez miasto wciąż ten sam. Po 3 kolejnych latach śladu po remoncie nie będzie. Mam nadzieję, że pomysł zginie w zarodku jak genialna wizja Centrum Sportów Wodnych na gliniankach, pamiętają Państwo jeszcze? Wyszłoby tylko na dobre mieszkańcom. 140 mln długu za mało?

 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Katastrofa w jeziorze Glinki
  Katastrofa w jeziorze Glinki
  Ścieki z Chełma pomogą w walce z pandemią
  Premier Morawiecki w Chełmie rozdawał czeki
  Premier Morawiecki w Chełmie rozdawał czeki
  Na kogo głosowali chełmianie
  Budżet obywatelski po chełmsku – czekamy na projekty
  Budżet obywatelski po chełmsku – czekamy na projekty
  REKLAMA