REKLAMA
Wspólnota z Trubakowskiej bez wsparcia organów ścigania
FacebookTwitterGoogle+EmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Prokuratura Rejonowa postanowiła odmówić wszczęcia śledztwa w sprawie Wspólnoty „Trubakowska 53, 55, 57A”. Dokładnie rzecz biorąc prokurator zatwierdził postanowienie sierżanta policji, który przesłuchał świadków. W tym prezesa Przedsiębiorstwa Usług Mieszkaniowych, jednego z odwołanych członków zarządu Wspólnoty i osobę, która podpisała doniesienie do prokuratury.

Czynności wykonane przez policję dotyczyły podejrzenia wyrządzenia znacznej szkody  finansowej we Wspólnocie Mieszkaniowej „ul. Trubakowska 53, 55, 57A” przez Zarząd Wspólnoty oraz Przedsiębiorstwo Usług Mieszkaniowych w Chełmie. Zarzuty dotyczą niewłaściwego sprawowanie zarządu finansami wspólnoty w okresie od 2010 r do stycznia 2018 r. Wyczerpuje to znamiona czynu określonego w art. 296 §1 kodeksu karnego Z punktu widzenia członków wspólnoty sprawa jest niebagatelna – jej wartość może sięgać  200 tys. zł.


REKLAMA

Jak czytamy w uzasadnieniu postanowienia o odmowie wszczęcia postępowania policjant zajmujący się sprawą przesłuchał w charakterze świadka kobietę, która złożyła doniesienie do prokuratury oraz „rozpytał niewymienionego z nazwiska prezesa PUM i jedną z członkiń odwołanego w grudniu ubiegłego roku zarządu wspólnoty. Na tej podstawie prowadzący sprawę policjant stwierdza:

Zgromadzony w toku czynności materiał dowodowy nie uprawdopodabnia czynu stypizowanego w art. 296 §1 kk.

Próżno szukać jakichkolwiek przesłanek potwierdzających to stanowisko.

W uzasadnieniu  pojawia się dłuższy wywód zawierający … wykładnię art. 296 kk. Jego autor pisze:

… stwierdzić należy iż działania dotyczące: egzekwowania środków od lokatorów nie płacących czynszu i opłat eksploatacyjnych, pobierania czynszu od nowych lokatorów, przeprowadzeniu przetargu na wykonanie instalacji elektrycznej, informowaniu o możliwości uzyskania dofinansowania do centralnego ogrzewania, udostępnianie danych osobowych, muszą być zgodne z obowiązującymi aktami prawnymi i określonymi przepisami, których muszą przestrzegać osoby podejmujące decyzje.
Nie udostępnienie wszelkiej dokumentacji przez PUM w Chełmie jaki i Zarząd Wspólnoty (…)  związane jest z brakiem prawomocnego wyroku Sądu co do zabezpieczonych trzech uchwał Wspólnoty Mieszkaniowej. (…). W związku z powyższym zasadnym było odmówić wszczęcia śledztwa…

Trudno się dziwić, że na takie postanowienie skarżąca się do prokuratury, złożyła zażalenie do Sądu rejonowego. Wnosi o uchylenie zaskarżonego postanowienia i przekazanie sprawy do dalszego jej prowadzenia.  W uzasadnieniu zwraca uwagę, że:

Organ prowadzący postępowanie zaniechał przeprowadzenia czynności zmierzających do rzetelnego sprawdzenia istnienia podstawy faktycznej. Pokrzywdzona nie została zobowiązana do przedłożenia jakiejkolwiek dodatkowej dokumentacji, która usunęłaby wątpliwości organu prowadzącego śledztwo. Również sam organ nie zażądał żadnej dokumentacji od osób, których dane zostały wskazane na takim poziomie, iż nie powodowały konieczności ich ustalania.
Oparcie postanowienia o odmowie wszczęcia śledztwa na przesłuchaniu pokrzywdzonej i rozpytaniu dwóch osób nie może być uznane za wypełnienia ciążącego na organach ścigania obowiązku.

O decyzji Sądu oczywiście poinformujemy.

Nasz Chełm radzi

Nowo powołany Zarząd Wspólnoty i jej mieszkańcy nie ogranicza się do oczekiwania na werdykty kolejnych organów prawa. Już jakiś czas temu doszło do spotkania organizowanego przez Stowarzyszenie „Nasz Chełm” pisaliśmy o nim tutaj. Wzięli w nim udział przedstawiciele kilku chełmskich wspólnot. W tym oczywiście tej z ul. Trubakowskiej. Piotr Karwacki – prawnik, który wziął udział w dyskusji miał sporo roboty.  Najwięcej emocji wśród zebranych budziła kwestia utajnienia dokumentów wspólnoty przed jej członkami. Czy na prośbę członka wspólnoty zarządca wspólnoty ma obowiązek przedłożyć dokumenty dotyczące zarządzania tą wspólnotą?

Na tak postawione pytanie zdaniem Mariusza Wieliczko odpowiedź może być tylko jedna:

Właściciel mieszkania ma prawo przeglądać dokumenty wspólnoty

Także P. Karwacki nie pozostawia wątpliwości:

Ustawa z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali art. 29 ust. 3.  stwierdza: >>Prawo kontroli działalności zarządu służy każdemu właścicielowi lokalu.<< Przepis ten stosuje się odpowiednio do zarządców. Prawo kontroli działalności zarządu dotyczy obowiązku udostępniania tych dokumentów, które dotyczą działalności zarządu. Część wspólnot uregulował a to w uchwałach właścicieli lokali. Wtedy zasady udostępniania dokumentów są klarowne dla wszystkich.

 

Napisz komentarz

Wysłanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu Publikowania Komentarzy na portalu chelmski.eu. Oświadczam, że jestem świadomy/a konsekwencji prawnych za jego naruszanie. Jednocześnie wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (Adres e-mail, adres IP) przez Wydawcę

 • ella
  o 18:06

  Nasz Chełm nic tu nie pomaga to ściema. Bo co to za pomoc i to jeszcze z profesjonalnym prawnikiem który nie potrafi załatwić prostych spraw np. wyjaśnić kwestii i uzyskać dokumenty wspólnoty, chyba że ten Karwacki to niedouczony amator!

  + 22
  - 22
 • ella
  o 18:03

  Ja mieszkam we wspólnocie zarządzanej przez PUM i z dostępem do dokumentacji nie ma żadnego problemu. Na pisma zawsze w terminie otrzymuję odpowiedz, wszelkie dokumenty , projekty uchwał , wszelkie sprawozdania w tym finansowe wspólnoty są dostępne do wglądu przed każdym walnym a jak ktoś chce kopie to nie ma z tym problemu, wysyłają też dokumenty na maila jako ktoś chce. Wystarczy się tylko tym interesować . Zresztą pełna dokumentację powinien posiadać Zarząd Wspólnoty, więc te ” gorzkie żale” to wszystko lipa i potwierdza to prokuratura! Ponadto Zarząd Wspólnoty na swój koszt może utworzyć stronę internetową wspólnoty i tam zamieścić skany wszystkich dokumentów a zainteresowanym podać hasło i po krzyku! Powtarzam jeszcze raz to wszystko naciągana lipa na użytek propagandy w mediach. Jednak media pierwszego obiegu ( tygodnik jeden i drugi) nie kupuję tej ściemy bo jakoś o tym tam nic nie ma. Ot, tylko taki niszowy portalik coś tam pisze z braku ” laku” i braku weryfikacji faktów czyli ustalenia gdzie jest prawda!

  + 22
  - 22
 • Mieszkanka
  o 17:34

  Tuwoniuk i Kedzierawski sa teraz sedziami i sami wydaja wyroki w sprawie wspolnoty.Sad Apelacyjny w swoim postanowieniu napisał ze Zarząd z grudnia jest jedynym prawnym Zarządem i reprezentuje wspólnotę we wszystkich działaniach. Zarząd wypowiedzial umowe Pum sp.zoo a Tywoniuk i Kedzierawski nie respektują postanowienia sądu i nadal okradają wspólnotę. Miasto nie placi za swoich lokatorów a Tywoniuk wyludza wplaty za utrzymanie lokali od wlascicieli i zastrasza.CZY WŁAŚCICIEL NIE MA PRAW TYLKO OBOWIAZKI.Czy jestesmy skazani na Pum sp.zoo .przeciez to nasze mieszkania i to my decydujemy z kim chcemy wspolpracowac.W innych miastach tego nie ma.ILE JESZCZE ZŁODZIEJE BĘDĄ OKRADAC WLASCICIELI WSPOLNOT.

  + 22
  - 22
 • Jan
  o 16:45

  Brawo Nasz Chełm. Ktoś w końcu pomaga a nie gada. Aby takich więcej.

  + 22
  - 22
 • Lenka
  o 16:43

  To skandal żeby własność prywatną ograniczał prezes, którego się zatrudnia i mu płaci. To jakaś komuna?!

  + 22
  - 22
 • Remek
  o 16:41

  Ja mam to samo. Mieszkam we wspólnocie gdzie zarządza PUM. Tam też nie mogę doprosić się żadnych dokumentów.

  + 22
  - 22
 • Andrzej Sawa
  o 16:11

  Zyga I dlatego potrzebna nie tylko odwaga w krytyce,ale I w checi – my do wladzy,bedzie lepiej.

  + 22
  - 22
 • Zyga
  o 15:51

  Prowadzę działalność gospodarczą. Jak bym ja tak postępował z klientami to już bym dawno z torbami poszedł. Dawno bym zbankrutował. To tylko miejska spółka może tak robić. Miliony w błoto….

  + 22
  - 22
 • Magda
  o 15:47

  Jak pokaże dokumenty to i będzie wiadomo gdzie te miliony wyparowały. Głupi nie jest.

  + 22
  - 22
 • Tomek
  o 15:46

  Co tam opinie prawników i fachowców oraz prawa właścicieli lokali. To jest Chełm, tutaj rządzi PUM i jak powiedział, ł że nie przekaże dokumentów dotyczących wspólnoty jego członków to nikt mu nic nie zrobi.

  + 22
  - 22
 • REKLAMA
  Co się zmieniło w chełmskim ratuszu?
  3 886
  Ferie. Nie siedź w domu
  470
  Plac wypięknieje
  1 293
  Koncepcja programowa na S12
  2 306
  Zapłacimy za parkingi?
  655
  REKLAMA