REKLAMA
Wspólnota z Trubakowskiej bez wsparcia organów ścigania
FacebookTwitterGoogle+EmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Prokuratura Rejonowa postanowiła odmówić wszczęcia śledztwa w sprawie Wspólnoty „Trubakowska 53, 55, 57A”. Dokładnie rzecz biorąc prokurator zatwierdził postanowienie sierżanta policji, który przesłuchał świadków. W tym prezesa Przedsiębiorstwa Usług Mieszkaniowych, jednego z odwołanych członków zarządu Wspólnoty i osobę, która podpisała doniesienie do prokuratury.

Czynności wykonane przez policję dotyczyły podejrzenia wyrządzenia znacznej szkody  finansowej we Wspólnocie Mieszkaniowej „ul. Trubakowska 53, 55, 57A” przez Zarząd Wspólnoty oraz Przedsiębiorstwo Usług Mieszkaniowych w Chełmie. Zarzuty dotyczą niewłaściwego sprawowanie zarządu finansami wspólnoty w okresie od 2010 r do stycznia 2018 r. Wyczerpuje to znamiona czynu określonego w art. 296 §1 kodeksu karnego Z punktu widzenia członków wspólnoty sprawa jest niebagatelna – jej wartość może sięgać  200 tys. zł.


REKLAMA

Jak czytamy w uzasadnieniu postanowienia o odmowie wszczęcia postępowania policjant zajmujący się sprawą przesłuchał w charakterze świadka kobietę, która złożyła doniesienie do prokuratury oraz „rozpytał niewymienionego z nazwiska prezesa PUM i jedną z członkiń odwołanego w grudniu ubiegłego roku zarządu wspólnoty. Na tej podstawie prowadzący sprawę policjant stwierdza:

Zgromadzony w toku czynności materiał dowodowy nie uprawdopodabnia czynu stypizowanego w art. 296 §1 kk.

Próżno szukać jakichkolwiek przesłanek potwierdzających to stanowisko.

W uzasadnieniu  pojawia się dłuższy wywód zawierający … wykładnię art. 296 kk. Jego autor pisze:

… stwierdzić należy iż działania dotyczące: egzekwowania środków od lokatorów nie płacących czynszu i opłat eksploatacyjnych, pobierania czynszu od nowych lokatorów, przeprowadzeniu przetargu na wykonanie instalacji elektrycznej, informowaniu o możliwości uzyskania dofinansowania do centralnego ogrzewania, udostępnianie danych osobowych, muszą być zgodne z obowiązującymi aktami prawnymi i określonymi przepisami, których muszą przestrzegać osoby podejmujące decyzje.
Nie udostępnienie wszelkiej dokumentacji przez PUM w Chełmie jaki i Zarząd Wspólnoty (…)  związane jest z brakiem prawomocnego wyroku Sądu co do zabezpieczonych trzech uchwał Wspólnoty Mieszkaniowej. (…). W związku z powyższym zasadnym było odmówić wszczęcia śledztwa…

Trudno się dziwić, że na takie postanowienie skarżąca się do prokuratury, złożyła zażalenie do Sądu rejonowego. Wnosi o uchylenie zaskarżonego postanowienia i przekazanie sprawy do dalszego jej prowadzenia.  W uzasadnieniu zwraca uwagę, że:

Organ prowadzący postępowanie zaniechał przeprowadzenia czynności zmierzających do rzetelnego sprawdzenia istnienia podstawy faktycznej. Pokrzywdzona nie została zobowiązana do przedłożenia jakiejkolwiek dodatkowej dokumentacji, która usunęłaby wątpliwości organu prowadzącego śledztwo. Również sam organ nie zażądał żadnej dokumentacji od osób, których dane zostały wskazane na takim poziomie, iż nie powodowały konieczności ich ustalania.
Oparcie postanowienia o odmowie wszczęcia śledztwa na przesłuchaniu pokrzywdzonej i rozpytaniu dwóch osób nie może być uznane za wypełnienia ciążącego na organach ścigania obowiązku.

O decyzji Sądu oczywiście poinformujemy.

Nasz Chełm radzi

Nowo powołany Zarząd Wspólnoty i jej mieszkańcy nie ogranicza się do oczekiwania na werdykty kolejnych organów prawa. Już jakiś czas temu doszło do spotkania organizowanego przez Stowarzyszenie „Nasz Chełm” pisaliśmy o nim tutaj. Wzięli w nim udział przedstawiciele kilku chełmskich wspólnot. W tym oczywiście tej z ul. Trubakowskiej. Piotr Karwacki – prawnik, który wziął udział w dyskusji miał sporo roboty.  Najwięcej emocji wśród zebranych budziła kwestia utajnienia dokumentów wspólnoty przed jej członkami. Czy na prośbę członka wspólnoty zarządca wspólnoty ma obowiązek przedłożyć dokumenty dotyczące zarządzania tą wspólnotą?

Na tak postawione pytanie zdaniem Mariusza Wieliczko odpowiedź może być tylko jedna:

Właściciel mieszkania ma prawo przeglądać dokumenty wspólnoty

Także P. Karwacki nie pozostawia wątpliwości:

Ustawa z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali art. 29 ust. 3.  stwierdza: >>Prawo kontroli działalności zarządu służy każdemu właścicielowi lokalu.<< Przepis ten stosuje się odpowiednio do zarządców. Prawo kontroli działalności zarządu dotyczy obowiązku udostępniania tych dokumentów, które dotyczą działalności zarządu. Część wspólnot uregulował a to w uchwałach właścicieli lokali. Wtedy zasady udostępniania dokumentów są klarowne dla wszystkich.

 

Napisz komentarz

Wysłanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu Publikowania Komentarzy na portalu chelmski.eu. Oświadczam, że jestem świadomy/a konsekwencji prawnych za jego naruszanie. Jednocześnie wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (Adres e-mail, adres IP) przez Wydawcę

 • Andrzej Sawa
  o 20:06

  Anastazy,i to mój błąd.Liczyłem na poważną dyskusję,a nie twoje pierdoly.Co obecna wladza potrafi?Nic.Właśnie tylko kolejne obligacje,a nie szuka konkretnych pieniędzy,czyli konkretnych inwestorów.Spoty telewizyjne o tm jaki Chełm jest śliczny nic nie dadzą.Wiesz ile w Polsce jest rozmaitych konferencji dla inwestorów?A wiesz w ilu Chełm uczestniczył?W mojej poczcie co miesiąc,dwa mam zaproszenia na takie spotkania.I nigdy nie widziałem tam nikogo z władz Chełma.Ja byłem ślepy,czy ich nie było?Chcesz sobie ze mnie żartować,ok.Ale z Chełma nie żartuj.

  + 22
  - 22
 • Anastazy
  o 19:38

  A.Sawa. Czyli zwykłe ” ble ble ble”! Jak mnie wybierzecie to będą robił audyty , rozglądał się , szukał , inicjował itd itd. Czyli to samo co robi ta władza z tą różnica że ty się będziesz tego dopiero uczył a oni już to potrafią! A jak przyjdzie co do czego to wypuścisz kolejne obligacje albo weżniesz kolejne kredyty z banku! A jak zrobisz jakiś głupi ruch to Cię skasują w radzie! Nie uchwalą budżetu nie udzielą absolutorium itd!

  + 22
  - 22
 • ella
  o 19:30

  Droga Ewo! Mylisz się co do faktów! Po pierwsze to nie wypowiadają się mieszkańcy tylko ciągle jedna i ta sama osoba która tam chce sobie porządzić,nie mając~do tego żadnych kwalifikacji! Kredyt nie został jeszcze spłacony dopiero będzie w 2019 roku! Ja też wierzę w ludzi ale nie w manipulatorów.Takich trzeba trzymać z daleka bo tylko będą kłopoty! Oczywiście jak ktoś chce spróbować być w zarządzie wspólnoty oczywiście może , bo to ona formalnie rządzi wspólnotą . Wystarczy na zebraniu wspólnoty przedstawić siebie i swój plan/pomysł i poddać się procedurze wyborczej! To wszystko. Niestety ani ta osoba ani ta redakcja nie spełniają nawet w minimalnych standardów w tym zakresie! To wszystko jest oparte na kłamstwie i manipulacji to widać gołym okiem! I przeciwko temu protestuje! Dziękuję za uwagę!

  + 22
  - 22
 • Andrzej Sawa
  o 19:10

  Anastazy,po pierwsze,tak jak tu ktoś napisał audyt.Zdaniem wielu miasto nie działa jak powinno.Drugie poszukiwanie inwestorów,ale produkcyjnych,bo to oni dadzą dodatkowe pieniądze,trzecie tzw współpraca z terenem,żeby byli turyści,którzy wydadzą u nas pieniądze.Nastepnie uaktywnienie ludzi,ktorzy maja swoich znajomych,też w biznesie.Potem np.harmonogram remontów i inwestycji drogowych,a nie jak teraz,od przypadku do przypadku,potem walka o dotacje,a nie spóźnione lub byle jakie wnioski o dofinansowanie.To szkic.Reszta już napisana.
  Podatki,napewno warto byłoby podnieść,bo wydatki miasta duże,ale tu możliwy mały ruch po prostu ludzie nie mają forsy.Pit,to dodatkowe produkcyjne miejsca pracy,trzeba pokazać atrakcyjność naszego miasta,to bardzo trudne,ale trzeba dotrzeć do rozmaitych grup,izb handlowych itp.Uczestniczyć w rozmaitych spotkaaniach i mieć konkretną,atrakcyjną ofertę.Sa miasta,ktryktrym się to udaje,trzeba z ich ludźmi rozmawiać,jak trzeba to prosić o poradę,to nie wstyd.

  + 22
  - 22
 • Ewa
  o 19:05

  ella dziękuję za zdrobnienie mojego imienia to przyjemne☺.czytałam wszystkie wypowiedzi dotyczące wspólnoty Trubakowska i z tego co wypowiadali sie myślę ze mieszkańcy, to kredyty ,które były wzięte na założenie centralnego i dachy juz zostały spłacone przez obecny Zarząd,to dlaczego Ty piszesz ze cos jeszcze mają do spłacenia.Ja wierzę w ludzi(moze trochę desperatow bo walczą z władzą i ich spółką)ale za odwagę trzeba ludzi nagradzać a nie rzucac im kłody pod nogi.Pani Prezydent wraz ze swoją ekipą i spółką powinni dac tym ludziom podziałać i zobaczymy jak sobie poradzą. Myślę ze Chelmski.eu będzie informował o tym jak sobie radzą. Przy tym będziecie mieli za sobą ludzi do wyborów. Wiadomo ze duży wiecej może ale gdzie ludzka życzliwość. Dziękuję

  + 22
  - 22
 • Anastazy
  o 18:46

  Andrzeju startuj! Ja mam konkretne pytanie? Jak chcesz spłacić zadłużenie miasta i o ile podniesiesz podatki ? Co zrobisz z akwaparkiem , zamkniesz? wyburzysz? Co zrobisz żeby przychody miasta z PIT-u zwielokrotnić i o ile? Jak i jakich inwestorów przyciągniesz? Czekam na rzeczową odpowiedz?

  + 22
  - 22
 • ella
  o 18:41

  Ewuś jesteś w głębokim błędzie . Miasto za swoich lokatorów generalnie płaci bo jaki ma wybór! We wspólnotach nie płacą główni ci inni a tam nie zawsze jest z czego zwindykować , więc lepiej wine zrzucić na miasto . Zrobi się zamieszanie i po krzyku można nie płacić latami! A co remontów to są zasoby bardzo zaniedbane i potrzeba dużych pieniędzy na remonty a generalnie mieszkańcy się ne zgadzają na drastyczne~podniesienie funduszu remontowego adekwatnego do potrzeb! Przykład Wspólnoty Trubakowska! Tam jeszcze niedawno pomieszczenia ogrzewano piecami kaflowymi żeby ten stan zmienić zaciągnięto duży kredyt, a jak była przy tej okazji awantura. niektórzy do dzisiaj nadal ogrzewaj mieszkania piecami kaflowymi. Trzeba było w zasadzie od podstaw zbudować tę instalację i pokryć dach żeby ludziom się na głowę nie lało! Ale o tym redakcja już nie pisze tylko ciagle pokazuje odrapane ściany. A sprawa jest prosta żeby wykonać wszystkie niezbędne remonty to mieszkańcy nie wytrzymaliby by takiego obciążenia. Oczywiście podjęto właściwą decyzję . Bo jak by to wyglądało jakby ludziom lało się na głowę i siedzieli w niedogrzanych mieszkaniach mieli piękna elewację. Oczywiści przyjdzie i kolej na elewacją jak zostanie spłacony aktualny kredyt. Tak to wygląda ale redakcja na ten temat już milczy czyli manipuluje . A inni sobie wymyślili że jakby tak sprawę „rozdmuchać” to może PUM na koszt miasta czyli na nas wszystkich, im wszystko wyremontuje!

  + 22
  - 22
 • Andrzej Sawa
  o 18:38

  A kto ma to egzekwować?Dlaczego nikt z obywateli Chełma nie chce powiedzieć,dość tego partyjniackiego cyrku.Mozecie sobie ze mnie żartować,ale w końcu powiem,byłbym lepszym prezydentem Chełma niż ci niby kandydaci.Jedna skompromitowana przez 12 lat,drugi,młody,skompromitowany przez mazurek,szydło,gowina,którzy go promują,o górnym nie ma sensu rozmawiać.Chcecie mnie się czepiać,ok.Wasze prawo,ale może jakieś konkrety.Ja nie mam ochoty,zeby ktoś mnie lubił.Niech oni mnie pytają o konkrety.

  + 22
  - 22
 • ella
  o 18:22

  Andrzeju , jeżeli PUM żle działa to dlaczego audyt tylko Urzędu Miasta , a Urząd Marszałkowski , a Rząd a Sejm i Senat też trzeba im zrobić audyt a Unia Europejska …

  + 22
  - 22
 • ella
  o 18:20

  Ooooo jeden rozsądny IGOR! Oczywiście że należności trzeba regulować! Ale to sprawa prosta jak drut! Wystarczy wysłać pozew w trybie uproszczonym nawet elektronicznie i już. Miasto jest bardzo dobrym dłużnikiem bo bez problemu można takie kwoty egzekwować łącznie z kosztami. I nie potrzeba tego całego zamieszania , wystarczy chcieć! Ale tu nie chodzi o to żeby wspólnocie zapłacić tylko żeby mieszać! Będą smędzić i smędzić ale pozwu nie wyślą, bo widocznie sprawa jest sporna, a te długi wyssane z palca!

  + 22
  - 22
 • REKLAMA
  Co się zmieniło w chełmskim ratuszu?
  3 886
  Ferie. Nie siedź w domu
  470
  Plac wypięknieje
  1 293
  Koncepcja programowa na S12
  2 306
  Zapłacimy za parkingi?
  655
  REKLAMA