REKLAMA
Wspólnota z Trubakowskiej bez wsparcia organów ścigania
FacebookTwitterGoogle+EmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Prokuratura Rejonowa postanowiła odmówić wszczęcia śledztwa w sprawie Wspólnoty „Trubakowska 53, 55, 57A”. Dokładnie rzecz biorąc prokurator zatwierdził postanowienie sierżanta policji, który przesłuchał świadków. W tym prezesa Przedsiębiorstwa Usług Mieszkaniowych, jednego z odwołanych członków zarządu Wspólnoty i osobę, która podpisała doniesienie do prokuratury.

Czynności wykonane przez policję dotyczyły podejrzenia wyrządzenia znacznej szkody  finansowej we Wspólnocie Mieszkaniowej „ul. Trubakowska 53, 55, 57A” przez Zarząd Wspólnoty oraz Przedsiębiorstwo Usług Mieszkaniowych w Chełmie. Zarzuty dotyczą niewłaściwego sprawowanie zarządu finansami wspólnoty w okresie od 2010 r do stycznia 2018 r. Wyczerpuje to znamiona czynu określonego w art. 296 §1 kodeksu karnego Z punktu widzenia członków wspólnoty sprawa jest niebagatelna – jej wartość może sięgać  200 tys. zł.


REKLAMA

Jak czytamy w uzasadnieniu postanowienia o odmowie wszczęcia postępowania policjant zajmujący się sprawą przesłuchał w charakterze świadka kobietę, która złożyła doniesienie do prokuratury oraz „rozpytał niewymienionego z nazwiska prezesa PUM i jedną z członkiń odwołanego w grudniu ubiegłego roku zarządu wspólnoty. Na tej podstawie prowadzący sprawę policjant stwierdza:

Zgromadzony w toku czynności materiał dowodowy nie uprawdopodabnia czynu stypizowanego w art. 296 §1 kk.

Próżno szukać jakichkolwiek przesłanek potwierdzających to stanowisko.

W uzasadnieniu  pojawia się dłuższy wywód zawierający … wykładnię art. 296 kk. Jego autor pisze:

… stwierdzić należy iż działania dotyczące: egzekwowania środków od lokatorów nie płacących czynszu i opłat eksploatacyjnych, pobierania czynszu od nowych lokatorów, przeprowadzeniu przetargu na wykonanie instalacji elektrycznej, informowaniu o możliwości uzyskania dofinansowania do centralnego ogrzewania, udostępnianie danych osobowych, muszą być zgodne z obowiązującymi aktami prawnymi i określonymi przepisami, których muszą przestrzegać osoby podejmujące decyzje.
Nie udostępnienie wszelkiej dokumentacji przez PUM w Chełmie jaki i Zarząd Wspólnoty (…)  związane jest z brakiem prawomocnego wyroku Sądu co do zabezpieczonych trzech uchwał Wspólnoty Mieszkaniowej. (…). W związku z powyższym zasadnym było odmówić wszczęcia śledztwa…

Trudno się dziwić, że na takie postanowienie skarżąca się do prokuratury, złożyła zażalenie do Sądu rejonowego. Wnosi o uchylenie zaskarżonego postanowienia i przekazanie sprawy do dalszego jej prowadzenia.  W uzasadnieniu zwraca uwagę, że:

Organ prowadzący postępowanie zaniechał przeprowadzenia czynności zmierzających do rzetelnego sprawdzenia istnienia podstawy faktycznej. Pokrzywdzona nie została zobowiązana do przedłożenia jakiejkolwiek dodatkowej dokumentacji, która usunęłaby wątpliwości organu prowadzącego śledztwo. Również sam organ nie zażądał żadnej dokumentacji od osób, których dane zostały wskazane na takim poziomie, iż nie powodowały konieczności ich ustalania.
Oparcie postanowienia o odmowie wszczęcia śledztwa na przesłuchaniu pokrzywdzonej i rozpytaniu dwóch osób nie może być uznane za wypełnienia ciążącego na organach ścigania obowiązku.

O decyzji Sądu oczywiście poinformujemy.

Nasz Chełm radzi

Nowo powołany Zarząd Wspólnoty i jej mieszkańcy nie ogranicza się do oczekiwania na werdykty kolejnych organów prawa. Już jakiś czas temu doszło do spotkania organizowanego przez Stowarzyszenie „Nasz Chełm” pisaliśmy o nim tutaj. Wzięli w nim udział przedstawiciele kilku chełmskich wspólnot. W tym oczywiście tej z ul. Trubakowskiej. Piotr Karwacki – prawnik, który wziął udział w dyskusji miał sporo roboty.  Najwięcej emocji wśród zebranych budziła kwestia utajnienia dokumentów wspólnoty przed jej członkami. Czy na prośbę członka wspólnoty zarządca wspólnoty ma obowiązek przedłożyć dokumenty dotyczące zarządzania tą wspólnotą?

Na tak postawione pytanie zdaniem Mariusza Wieliczko odpowiedź może być tylko jedna:

Właściciel mieszkania ma prawo przeglądać dokumenty wspólnoty

Także P. Karwacki nie pozostawia wątpliwości:

Ustawa z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali art. 29 ust. 3.  stwierdza: >>Prawo kontroli działalności zarządu służy każdemu właścicielowi lokalu.<< Przepis ten stosuje się odpowiednio do zarządców. Prawo kontroli działalności zarządu dotyczy obowiązku udostępniania tych dokumentów, które dotyczą działalności zarządu. Część wspólnot uregulował a to w uchwałach właścicieli lokali. Wtedy zasady udostępniania dokumentów są klarowne dla wszystkich.

 

Napisz komentarz

Wysłanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu Publikowania Komentarzy na portalu chelmski.eu. Oświadczam, że jestem świadomy/a konsekwencji prawnych za jego naruszanie. Jednocześnie wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (Adres e-mail, adres IP) przez Wydawcę

 • Mieszkanka
  o 11:47

  ella ty jesteś nie reformowalny.Czy twoja kolezanka ci nie powiedziala ze pierwszy zarzad byl powołany w 2007r.a w 2010 zrezygnował. Twoja kolezanka była w zarzadzie , który pozwolil Tywoniukowi na przekrety.w latach 2010- 2017.12.03i i teraz za to odpowie..pisz co chcesz ‚glupich sie nie sieje sami sie rodza,powiedz kolezance żeby przygotowala wszystkie dokumenty co zrobila z kasa wspolnoty bo sie nie rozliczyla.pa pa

  + 22
  - 22
 • Andrzej Sawa
  o 08:37

  Ale przepychanki.A powiem wam,że kiedyś dopiero jak złożyłem skargę na początkowe umorzenie,to prokuratura zajęła sie porządnie sprawą i efekty były.Pierwsza decyzja była o umorzeniu,tak jak i tu.

  + 22
  - 22
 • ella
  o 08:16

  Mieszkanka! Sama widzisz jak wychodzą wasze krętactwa. Sami już nie możecie się w tym połapać!
  „…c.oi c.w to dzieki pierwszemu Zarządowi…”, któremu następnie , jak czytam w artykule stawiacie zarzuty „…wyrządzenia znacznej szkody finansowej we Wspólnocie Mieszkaniowej „ul. Trubakowska 53, 55, 57A” przez Zarząd Wspólnoty oraz Przedsiębiorstwo Usług Mieszkaniowych w Chełmie. Zarzuty dotyczą niewłaściwego sprawowanie zarządu finansami wspólnoty w okresie od 2010 r do stycznia 2018 r… na kwotę 200 tys. zł”! To to był dobrzy zarząd czy zły i kto w tym czasie był zarządcą podczas realizacji remontu CO i czy czasem nie PUM? To ile było i jest tych zarządów,bo trudno się już połapać! No tak, śledczy i prokurator to amatorzy którzy nie zbadali czy są jakiekolwiek dowody potwierdzające zarzuty na wyrządzenie szkody na kwotę 200 tys. zł! Radziłbym się więcej nie ośmieszać bo i tak drogo to będzie was kosztować i to z własnej kieszeni! Nie wiem czy wartość waszych mieszkań to pokryje!

  + 22
  - 22
 • Mieszkanka
  o 07:19

  ella.To nie Tywoniuk doprowadził do tego że jest założone c.oi c.w to dzieki pierwszemu Zarządowi , który wtedy działał i dzieki temu całą inwestycje przeprowadził Cieplotech a nie partacz Pum.to dzięki tamtemu Zarządowi to zostalo zrobione.ale kiedy Tywoniuk przed wymiana dachow juz wlozyl swoje macki ten pierwszy zespół zarzadu ZREZYGNOWAŁ bo trudno bylo walczyć w pojedynkę z ukladami i korupcją. Kolejny Zarząd pod wplywem Tywoniuka zezwolił na to by Tywoniuk robił co chciał. Jakie korzystne warumni wynegocjowal na kredyty? A potem w/billingowy bankowych nie spłacał kredytu i wspolnota placila odsetki od odsetek(sa na to dowody)Przestań zabierac stanowisko w sprawie w , ktorej nie masz pojęcia. Co chodzi o prokuraturę_-zostalo złożone zażalenie. Bo coz policjant moze wiedxiec na temat sytuacji we wspolnocie jak nie zażądał zadnych dokumentów. Ale ty przecież znasz procedurę SPYCHOLOGI tylko tyle potraficie .Bo na znaczacych stanowiskach nie ma fachowców tylko kolesie starej numenklatury z dyplomem PZPR.

  + 22
  - 22
 • ella
  o 06:19

  Mieszknaka! Tak? To zaraz sprawdzimy kto tu ewidentnie kłamie? Mały test! Który to zarząd spłacił te kredyty, stary , nowy ,który? Jak to Tywoniuk zaciągnął kredyt na rzecz wspólnoty? Bzdura!!! Tywoniuk co najwyżej pomógł wam załatwić dogodny kredyt na wasze inwestycje, a kredyt zaciągnęła wspólnota! No i tu rewelacja ! Sama/ sami przyznaliście się do tego że nieruchomość zarządzana jest bardzo dobrze, bo skoro zarządca ~przeprowadził wam tak dużą i kluczową inwestycje cała instalację CO I CW , dachy itd i do tego spłacił wam ten kredyt grubo przed terminem, bo harmonogram przewidywał spłatę dopiero w 2019 roku ,to jawnym kłamstwem waszym jest że nieruchomość jest zle zarządzana a wy rozpowszechniacie fałszywe informacje oraz pomawiacie i oczerniacie ludzi ,co też jednoznacznie potwierdziła prokuratura! No i kto tu łże??????????????

  + 22
  - 22
 • ella
  o 05:41

  Ewa , pytałam.Tam jest taki bałagan, dwa zwalczające i wzajemnie oskarżające się zarządy
  że już żaden z nich nie jest dla mieszkańców wiarygodny. Kiedyś mówiła że do 2019 roku. Ani ja ,ani moja znajoma nie jesteśmy księgowymi tej wspólnoty więc nie wiemy jaki jest prawdziwy aktualny stan. A jeżeli prawdą jest że ten kredyt spłacono przed terminem to tylko należy się cieszyć że nieruchomość zarządzana jest prawidłowo ,wykonano potężne inwestycje które mieszkańców z XIX wieku ( piecie kaflowe) wprowadziły w XXI wiek – ogrzewania CO, ciepła woda itd! Bo przecież te zdobycze cywilizacji wszyscy mamy już od dawna! I do tego grubo przed terminem spłacono zobowiązania . Teraz wspólnota może przystąpić do realizacji następnego etapu czyli elewacji , zagospodarowania terenu itd . W zasadzie nie ma to większego znaczenia kiedy, ważne że spłacono . Zaś główna oś sporu nie dotyczy czy i kiedy spłacono kredyt tylko że nieruchomość jest podobno zle zarządzan przez PUM! A teraz się okazauje że to jest NIEPRAWDA!

  + 22
  - 22
 • Andrzej Sawa
  o 02:54

  Anastazy,koniec żartów,jestes kabaretowiec.pa

  + 22
  - 22
 • Mieszkanka
  o 00:22

  ella to ty lzesz jak pies.Zarząd Wspolnoty juz w kwietniu splacil ostatni kredyt , ktory to Tywoniuk zaciągnął na rzecz Wspólnoty. 😄😄😄Jakos ta twoja przyjaciolka zle ciebie poinformowała albo nie umie czytać. Zarzad pismem i wydrukiem z banku powiadomil o splacie kredytu.ella nie zabieraj głosu na temat o , ktorym nie masz pojęcia. a ta jedna o , ktorej tak piszesz to ma głowę na karku i wie co robi.Tylko taki pasozyty hak ty niszcza Chełm oczywiscie z głowa miasta i spółek ☺

  + 22
  - 22
 • Ewa
  o 00:16

  ella.powtarzam ze przeczytalam wszystkie wpisy dotyczące wspólnoty. Głośno jest zaakcentowane ze kredyty sa spłacone. Myślę że redaktor ,ktory to pisal musi mieć na to dowód. Może harmonogram był do 2019 a oni spłacili wczesniej.Piszesz że masz tam koleżankę to co Ona nie dostaje żadnych informacji od tego Zarządu co zrobił? A jeszcze czy wcześniejszy zarząd miał kwalifikacje do podejmowania decyzji za Wspólnote , czy żeby byc w zarzadzie potrzeba miec kwalifikacje jakieś? Jestem ciekawa kto klamie?

  + 22
  - 22
 • Anastazy
  o 21:11

  Sawa! Ja też liczyłem na jakieś konkrety i myślałem że masz jakieś poważne pomysły! Gadanie w kółko co obecna władza itd. Jaka ta władza jest to każdy widzi i nie ma co to w kółko powtarzać. Pytanie czy są tacy którzy mają jakieś pomysły a nie tylko będziemy trwać! Widać że nie ma takich! O tych konferencjach to włóż to między bajki. To tylko dla naiwnych żeby wyciągnąć od nich kasę za uczestnictwo! Rozmowy z prawdziwymi inwestorami prowadzi się w zaciszu gabinetów bo prawdziwa kasy lub ciszę! Ilu masz takich inwestorów skłonnych tu zainwestować i jakim kapitałem no w co mają zainwestować? Jakieś konkrety?

  + 22
  - 22
 • REKLAMA
  Co się zmieniło w chełmskim ratuszu?
  3 890
  Ferie. Nie siedź w domu
  470
  Plac wypięknieje
  1 293
  Koncepcja programowa na S12
  2 306
  Zapłacimy za parkingi?
  655
  REKLAMA