REKLAMA
WYBORY. Co trzeba wiedzieć?
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Niedziela 26 maja to dzień wyborów naszych przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego. Jak będziemy wybierać?

Reklama

REKLAMA

Wybierać będziemy kandydatów z tych samych list w całym województwie lubelskim czyli w okręgu nr 8 obejmującym:

 • miasto Chełm, a także powiaty: chełmski, krasnostawski, włodawski
 • miasto Biała Podlaska, a także powiaty: bialski, parczewski, radzyński
 • miasto Lublin, a także powiaty: janowski, kraśnicki, lubartowski, lubelski, łęczyński, łukowski, opolski, puławski, rycki, świdnicki
 • miasto Zamość, a także powiaty: biłgorajski, hrubieszowski, tomaszowski, zamojski

Tylko jeden krzyżyk

Ważne, by nasz głos był ważny. W tym celu na karcie do głosowania trzeba zaznaczyć krzyżykiem nazwisko tylko jednego kandydata.

W komisji dostaniemy osiem list wyborczych, ale – uwaga – dostaniemy m.in. listę kandydatów ugrupowania Ruch Prawdziwa Europa – Europa Christi, które niedawno wycofało się z wyborów i którego rejestracja została unieważniona.

Okręgowa Komisja Wyborcza w Lublinie informuje o warunkach ważności głosu oddanego na kandydata z listy unieważnionej:
1. głos uznaje się za ważny, jeżeli wyborca postawił znak „x” przy nazwisku kandydata z unieważnionej listy i przy nazwisku kandydata z innej (ale tylko jednej) listy. Głos taki traktuje się jako oddany na kandydata z listy, której rejestracja nie została unieważniona,
2. głos uznaje się za nieważny, jeżeli wyborca postawił znak „x” wyłącznie przy nazwisku kandydata z listy, której rejestrację unieważniono.

Od rana do wieczora

Lokale wyborcze będą otwarte 26 maja, w godzinach 7.00 – 21.00. Należy mieć ze sobą dokument ze zdjęciem, np. dowód osobisty. Do głosowania uprawnieni są obywatele powyżej 18. roku życia. Osoby niepełnosprawne będą za darmo dowożone do swoich komisji wyborczych. O szczegółach piszemy tutaj.

Z Lubelszczyzny na mandat europosła może liczyć dwie lub trzy osoby – wszystko zależy od nas – czyli od frekwencji.
Polska została podzielona na 13 wielomandatowych okręgów wyborczych, nie ma jednak konkretnej liczby mandatów przydzielonej na dany okręg. Stąd wszystko w rękach wyborców – wynik zależy od frekwencji i rozkładu głosów. W praktyce może się zdarzyć i tak, że w danym okręgu nie zostanie wybrany żaden poseł.

Zatem: głosujmy! W okręgu lubelskim mamy w kim wybierać. O mandat ubiega się aż 70 kandydatów z list wystawionych przez 7 komitetów wyborczych (pomijamy listę Ruchu Europa Christi).

W ławach Parlamentu Europejskiego zasiądzie w sumie 51 posłów z Polski (po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE, Polska uzyska jeszcze jedno miejsce w PE).

Pełne listy kandydatów w Okręgu nr 8 publikowaliśmy tutaj (kliknij).

Napisz komentarz
 1. Prokurator Robert Scurvy

  Komisje obwodowe przy wydawaniu kart do glosowania maja obowiazek informowac ze komitet nr 8 nie bierze udzialu w wyborach i nie nalezy skreslac kandydatow z tej listy.
  Elektorat Piotrowskiego to Radio Maryja glosy nawet jezeli beda niewazne to poprawia frekwencje. Szkoda by bylo kolejny raz utracic mandat na Lubelszczyznie.

 2. ” Okręgowa Komisja Wyborcza w Lublinie informuje …. ;
  2. głos uznaje się za nieważny, jeżeli wyborca postawił znak „x” wyłącznie przy nazwisku kandydata z listy, której rejestrację unieważniono.”

  Może być tak że szereg osób odda prawidłowo jeden głos właśnie na Piotrowskiego , nie wiedząc że jego lista została anulowana . Tym samym odda głos nieważny. Tych właśnie głosów może zabraknąć bo Piotrowski to elektrat prawicowy . A nie wszyscy śledzą z uwagą te niuanse wyborcze. Jak będzie faktycznie zobaczymy. To że jest spora niepewność w obozie władzy świadczy fakt wzmożonej aktywości Prezesa na ostaniej prostej i samej zainteresowanje „paradującej w szpileczkach” po wałach powodziowych i nagłe „zniknięcie” z mediów konkurentki z listy . Wiemy o kogo chodzi.

 3. Prokurator Robert Scurvy

  Glos bedzie wazny takze gdy skreslimy z jednej listy pare nazwisk ale zaliczony najwyzszej pozycji. W przypadku blednego skreslenia mozna zamazac kratke tak zeby komisja nie dopatrzyla sie dwoch przecinajacych sie lini i zaznaczyc wladciwie.
  Jak napisano lista 8 europa christi nie jest brana pod uwage w zadnych konfiguracjach.
  Ps dostaniemy jedna kartke z osmioma komitetami z czego 8 nie jest brany pod uwage bo wycofanie komitetu bylo po wydrukowaniu kart.

 4. Coś czuje przez skórę że Piotrowski z Europa Christi „pisuarom” namiesza ” pośmiertnie”. hehehe!
  Wycofał się ale skoro będzie na listach to daje głowę że z tych jego 70 tys głosow oddanych w ostanich wyborach z 50 tys . na niego zagłosuje. Czyli ” beatka szmatka krętaczka ” nie załapie się! I bardzo dobrze!

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
Liderzy inwestycji. Chełm idzie w górę
41
PFR tworzy w Chełmie nowe miejsca pracy
2 439
Kolejowa w remoncie
362
Wakacyjna Trasa Dwójki w Chełmie!
82 058
Galeria się zapełnia
2 657
REKLAMA