REKLAMA
Wyniki wyborów w gminach
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory do Sejmu w większości gmin w Polsce, także w gminach na Lubelszczyźnie. Na drugim miejscu w kraju jest Koalicja Obywatelska. Mniejszość Niemiecka wygrała wybory w 10 gminach, a Polskie Stronnictwo Ludowe w jednej.

Jak wynika z danych Państwowej Komisji Wyborczej, w 39 gminach partię rządzącą poparło co najmniej 80 proc. wyborców. Najlepszy wynik PiS odnotowało w gminie Godziszów w woj. lubelskim – 88,78 proc. Równie wysokiego poparcia partii rządzącej udzielili mieszkańcy gmin: Kobylin-Borzymy, w województwie podlaskim (87,95 proc.) oraz Jeżowe na Podkarpaciu (86,49 proc.).

Reklama

Najniższe notowania – podobnie jak w wyborach do Parlamentu Europejskiego – PiS miało w Wiśle (woj. śląskie), gdzie uzyskało 18,31 proc. głosów. Poparcie na poziomie poniżej 20 proc. komitet wyborczy partii rządzącej odnotował jeszcze w gminie Dobrzeń Wielki (woj. opolskie) oraz w warszawskiej dzielnicy Wilanów.

Z kolei Koalicja Obywatelska najlepszy wynik odnotowała w gminach: Wisła – 55,56 proc. i Tarnowo Podgórne (woj. wielkopolskie) – 54,74 proc. oraz w stołecznej dzielnicy Wilanów – 54,11 proc. KO wygrała również w całej Warszawie z 42-proc. poparciem, a złożyła się na to wygrana w 17 z 18 stołecznych dzielnic. Wyjątkiem jest Praga-Północ, gdzie zwycięstwo doniosło PiS z wynikiem 36 proc.

Najniższe natomiast notowania KO miała w gminie Godziszów (0,96 proc.). Bardzo słabe wyniki Koalicja uzyskała też w gminach: Chanów w woj. lubelskim (1,31 proc.) oraz Kobylin-Borzymy (1,45 proc.).

Polskie Stronnictwo Ludowe zwyciężyło w jednej gminie – Dąbie w woj. lubuskim – uzyskując tam 35,93 proc. poparcia.

Mniejszość Niemiecka wygrała wybory w 10 gminach województwa opolskiego, a najlepszy wynik uzyskała w Walce – 45,18 proc.

SLD oraz Konfederacja, które także zdobyły mandaty poselskie, nie zdobyły pierwszego miejsca w żadnej z gmin. Najlepszy wynik Konfederacji to 16,56 proc. w Środzie Wielkopolskiej, a SLD – 31,06 proc. w położonej również w Wielkopolsce gminie Niechanowo.

Najwyższą frekwencję wyborczą spośród wszystkich jednostek samorządu odnotowano w Wilanowie (85,24 proc.) oraz w podwarszawskiej Podkowie Leśnej (81 proc.). Najmniej wyborców skorzystało zaś ze swoich uprawnień wyborczych w gminie Zębowice w woj. opolskim (34,96). Frekwencja w skali kraju wyniosła 61,74 proc.

A jak było w naszym regionie?

W woj. lubelskim najwięcej osób oddało swoje głosy na PiS.
Na terenie miasta Chełm było to 46,16 proc. mieszkańców, a w gminie Chełm – 56,96 proc.
PiS zdobył najwięcej głosów także w Krasnymstawie – 49,25 proc. w mieście i 62,83 proc. w gminie. W mieście Włodawa na PiS głosowało 45,10 proc. mieszkańców, a w gminie – 54,10.

W innych miastach naszego regionu dane procentowe wyglądały następująco: Lublin – 42,52, Biała Podlaska – 48,13, Zamość 49,11 proc. głosów oddanych na PiS.

Pełne zestawienie dostępne jest tutaj

Źródło: kurier.pap.pl

Napisz komentarz
 • Popadnie z jednej skrajności w drugą, ale…….. co dalej????
  Już dzisiaj, tuż po wyborach widzimy co się dzieje w kraju,
  w miastach tak,,,, ubogich,,,, jak Chełm…… Ludziom zaimponowalo
  500+ i tzw. 13-ta emerytura….. chociaż każdy emeryt lub rencista
  nie ma kwoty 1100zl…….poprostu korupcja. Nie ma żadnej alternatywy…..

 • W miastach Chełmszczyzny pis najmniej chyba w Chełmie – ciekawe.

 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  Uwaga, zamknięta część Kolejowej
  236
  Jak się ratują spółki miejskie podczas pandemii?
  399
  W poniedziałek idziemy do fryzjera
  279
  Miasto zakłada łąki
  324
  Pracują chełmskie żłobki i przedszkola
  370
  REKLAMA