REKLAMA
Wywalczyli fotoradar
FacebookTwitterGoogle+EmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Mieszkańcy Fajsławic wywalczyli postawienie fotoradaru w swojej miejscowości. Przygotowane jest już miejsce pod urządzenie i zaczął się jego montaż. Prawdopodobnie pod koniec tego roku nowy fotoradar zrobi pierwsze zdjęcia niezdyscyplinowanym kierowcom.

Urządzenie montowane jest na krajowej „17”, biegnącej z Lublina do Zamościa. To centrum Fajsławic, nieopodal przejścia dla pieszych, w pobliżu kościoła i sklepów.

Mieszkańcy Fajsławic sami wywalczyli ustawienie fotoradaru.

Impulsem do działania była śmierć 48-letniej kobiety, która przechodząc przez oznakowane przejście dla pieszych, została śmiertelnie potrącona przez rozpędzone auto. Wcześniej w tym samym miejscu doszło do innego śmiertelnego wypadku, a trzy kolejne osoby zostały ciężko ranne.

Mieszkańcy doszli do wniosku, że jedynym sposobem wymuszenia na kierowcach przestrzegania ograniczenia prędkości do 50 km/h, będzie fotoradar. Zaczęli więc zbierać podpisy pod petycją. Na początku 2016 roku wniosek o montaż fotoradaru podpisało prawie 1400 osób. Mieszkańców poparł samorząd i pismo trafiło do Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.

ITD odmówiła jednak instalacji urządzenia.

W uzasadnieniu podano, że budowa systemu takich urządzeń w naszym kraju już się zakończyła. Mieszkańcy jednak nie odpuszczali i temat niespodziewanie odżył około dwa miesiące temu. Dobre wieści  potwierdził podczas sesji rady gminy wójt Tadeusz Chruściel. Zapowiedział, że jest szansa na instalację urządzenia jeszcze w sierpniu br. O historii starań mieszkańców o radar przeczytacie tu.

Ostatecznie montaż urządzenia rozpoczął się dopiero teraz. Mieszkańcy nie kryją satysfakcji. Ustawienie fotoradaru jest jednym z bardziej skutecznych sposobów na zwiększenie bezpieczeństwa na drodze. Statystyki wskazują, że tam, gdzie stanęły takie urządzenia, liczba wypadków zmniejszyła się o ponad 50 procent.

 

Komentarze

REKLAMA
REKLAMA