REKLAMA
Z ostatniej chwili! Budimex rezygnuje z przebudowy DK12
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Budimex S.A. wycofał się z przebudowy drogi krajowej nr 12 w granicach miasta. Pod znakiem zapytani stanęła największa chełmska inwestycja od lat. 

Reklama

W oświadczeniu przesłanym do mediów przez Budimex, czytamy że powodem jest „brak porozumienia z Miastem Chełm co do wykonania drogi w wyższym standardzie”

„W trosce o skuteczną realizację kontraktu budowlanego Budimex S.A. w Warszawie w dniu 12 lipca 2019 r., odstąpił od zawartej z Miastem Chełm Umowy na „Przebudowę drogi krajowej nr 12 w granicach administracyjnych miasta Chełm”.

Biorąc pod uwagę interes społeczny mieszkańców Chełma uważamy, że korzystniejszym rozwiązaniem jest odstąpienie od umowy przed rozpoczęciem przygotowanych już prac budowlanych, niż narażanie mieszkańców na przedłużającą się, z powodów roszczeń finansowych, budowę – czytamy w oświadczeniu.

Na etapie uzyskiwania decyzji ZRID, z uwagi na decyzję Ministerstwa Infrastruktury, zaszła konieczność podniesienia standardu drogi krajowej nr 12 w stosunku do warunków przetargu i zawartej Umowy. Zakres prac dodatkowych związanych z przeprojektowaniem i większym zakresem robót dla drogi klasy GP (zmiana szerokości drogi, dodatkowe oświetlenie, ścieżki, inna lokalizacja instalacji podziemnych) podnosi koszty realizacji projektu o kwotę nie większą niż 15% wartości kontraktu. Rozmowy dot. waloryzacji umowy i zmiany terminu trwały miedzy dwoma stronami przez ostatnie miesiące.

Odstąpienie przez Budimex S.A. od Umowy jest skutkiem braku porozumienia się z Miastem Chełm co do wykonania drogi w wyższym standardzie, wynikającym ze stanowiska Ministerstwa Infrastruktury i decyzji ZRID uzyskanej przez Miasto Chełm.

Mimo rozmów toczących się pomiędzy stronami od marca br., Miasto Chełm nie zaakceptowało złożonej przez Budimex S.A. oferty na wykonanie zmienionego zakresu robót, koniecznych do dalszej realizacji inwestycji.

Budimex S.A. do samego końca rozmów wyrażał gotowość ukończenia inwestycji pod warunkiem pokrycia przez Miasto Chełm kwoty ok. 12 mln zł netto dodatkowych kosztów niezbędnych do jej zrealizowania w standardzie wynikającym z decyzji Ministerstwa oraz Wojewody Lubelskiego. Niestety Miasto Chełm odmówiło poniesienia jakichkolwiek dodatkowych kosztów ukończenia budowy, pomimo faktycznej zmiany przedmiotu Umowy. Konieczność poniesienia tych kosztów przez Budimex narażałoby na stratę akcjonariuszy Budimeksu, w śród nich także podmioty publiczne.

W świetle powyższego, przy braku współdziałania Zamawiającego, Budimex S.A. mimo swojej dobrej woli nie był w stanie kontynuować realizacji inwestycji, a Zarząd spółki został zmuszony do podjęcia trudnej decyzji o odstąpieniu od zawartej Umowy z winy Zamawiającego

Wykonane przez Budimex SA. prace projektowe oraz pozyskany ZRiD na realizacje prac budowlanych został przekazany władzom miasta i tym samym przyśpiesza kolejne postępowanie przetargowe. Rozwiązanie Umowy na obecnym etapie, tj. po zakończeniu przez Budimex S.A. części projektowej zadania, umożliwia Zamawiającemu rozpoczęcie procedury wyłonienia nowego wykonawcy robót, zapewniając mieszkańcom Chełma możliwość korzystania z istniejącej drogi do czasu rozstrzygnięcia ewentualnego postępowania przetargowego.

Jaka będzie odpowiedz Miasta? Będziemy informować na bieżąco.

Napisz komentarz
 • Prokurator Robert Scurvy

  Gienek jak jeszcze poczytasz to sie wiecej dowiesz. To rzad przygotowywal przetargi w ktorych okreslal z gory sume kontraktu a potem stawial wyzsze wymagania jak w przypadku 12 nie dokladajac pieniedzy.
  Rzad zaczyna zlecac budowa drog chinskim przedsiebiorcom co skonczy sie pozostawieniem nie dokonczonych realizacji. To bedzie rzad, ktory zwroci do UE najwiecej niewykorzystanych srodkow finansowych, niestety takze z powodu balaganu.

 • Money.pl pisze dzis m.in. tu cytat Inny ekspert, Robert Chwiałkowski ze stowarzyszenia SISKOM, które monitoruje budowę dróg w Polsce, twierdzi, że niedługo kolejne kontrakty drogowe mogą zostać zerwane lub porzucone. Podkreśla jednak, że do kłopotów przyczynili się też sami drogowcy, którzy akceptowali oferty firm stanowiące tylko 50–60 proc. kosztorysu. – Tyle że do takich sytuacji dochodziło zarówno za tego, jak i poprzedniego rządu. Przygotowanie i budowa drogi trwa dłużej niż kadencja. Można powiedzieć, że przez trzy lata rząd kończył to, co przygotowała poprzednia ekipa – mówi na łamach „DGP” Chwiałkowski.- po czesci moze to rozjasnic nieco zaciemniony obraz 12-tki- ale w czarnym switle stawia to „Budimex” – wyglada na to ze od samego poczytku zle byly przedstawione warunki przetargu i zel interpretowane albo wcale przez Budimex .

 • Gienek,temat dk12 zasluguje na poważną debatę,bo potrzebna nam prawda.Masz rację.

 • PRS po co sobie łamsze tym głowę? Nie bądź głupi. Lepiej rozwiń z Banaszkiem te skrzydła i pokaż że macie „jaja”i zrealizujcie pomysł „Mundiego” i zarządajcie od Budimexu 200 mln zł a nie „jakieś grosz”, jako odszkodwanie za zerwnie umowy i utracone korzyści , kase z unii itd. A Budimexowi niech Ministerstwo zrekompensuje , co nas to obchodzi? Mając taką kasę sami sobie już tę drogę” z grubasza” wyremontujemy. Tam aż taki blichtr i rozmach nie jest potrzebny.
  Wystrczy jeden mądry ruch.

  P.s To że jesteśmy w dołku fanansowym to będzie nawet na korzyść, można będzie się ubiegac o zwolienie z kosztów sądowych a za 10 % przyszłej wygranej wszystkie renomowane kancelarie są do naszej dyspozycji, to przecież coś ok 5 mln dolarow. To i Budimex nam nie podskoczy.

 • Gienek , odpowiedź jest banalnie prosta.
  Że tak było i Fisz tak długo rządziła to podziękuj Pani Mazurek oraz radnym z PiS ktorzy cały czas popierali Fisz , z nią kolaborowali i pozwalali na zadłużanie miasta. A to że był to „kolos na glinanianych” nogach świadczy fakt że po paru mieśiącach już nic nie pozostało po poędzie Fisz, żadnych radnych , żadnego klubu , wszystko się rozleciało. Wystrczyło „mocniej tupnąc” żeby tak było wcześniej. Niestety PiS tego nie chciał. Przez te wszystkie kadencje, zwykle druga tura decydowala czy Fisz zostatnie prezydentem , a decydujący głos miał wyłącznie elektorat PiS-u czyli pani Mauzrek która tutaj była liderme PiS a przygodę z polityką zaczynała w Kubie Radnych PO razem a Grabczukiem. Sama oczywiście nigdy nie wystartowala w wyborach na Prezydenta Miasta , a tylko ona miała szansę w starciu z Fisz. W zamian zwykle wystawiała kogoś bez sznas typu Szwed , Czech czy Bożeńskie. Ktorzy nawet nie wchodzili do drugej tury. A w drugiej turze jak była sznasa na kogoś z PO to popierała Fisz.
  To do kogo masz pretensje że Fisz rządziła i czuła się niezwyciężona?
  Pytaj o to działaczy PiS. Mają w tym swój decydujący udział.
  To wszystko było za ich wiedzą i zgodą i przy czynnym udziale. Nie wiesz tego? To zapytaj ich!

 • „Lux” – ta litania pod adresem prezydenta jednak nieuzasadniona – wyglada na to ze lata 2000-2018 to lata „papierowej” prosperity Chelma – sciema na calego ze Chelm sie rozwija – raczej zwijal dobrze wiesz jak bylo z budzetem- i dlaczego nalezalo go przyjac- hipotetycznie- nie wiem w jaki sposob Fiszowa chciala przysporzyc chwaly miastu gdyby wygrala. dalsze rolowanie i zadowlenie ze RIO podpisala?- moze lpeij osiagnac poziom gruntu w tym blocie zrobionym przez poprzednikow, by z tego powoli ale systematycznie sie wygrzebac- „Lux” -gorzkie zale i wypominki to w listopadzie – pisz na karteczce i ucz sie na pamiec, a co do telewizji- wybacz to troche poniezj pasa- zaczynasz zagrywac jak klub otoczenia Fiszowej-tracisz u mnie punkty.

 • Dla nas to żadna pociecha że to nie on to inni popełnili błędy. Jakby Fisz nie popełniała będów to by dalej rządziła. Ludzie po to go wybrali żeby te błędy naprawiał. A on za co sie nie wieźmie to” bez głowy”.
  Kumowa Dolina – bez głowy, Mpec i Mpeg-ka i inne spółki – bez głowy, zmiana struktury urzędu – bez głowy, przeniesieny urzędu – pomysł bez głowy, audyt miasta – bez głowy, narobił tylko szumu że miasto w ruine i cisza ,nic z tym nie robi, uchwalił budżet – teraz się okaże że też bez głowy, itd itd o dziurach już nie wspomnie i tych spotkananich na tem promocji itp . Niech coś w końcu zrobić z głową bo
  zaczyna „żal dooope ściskać”.
  Tyle że go pokazuję w TV jak małpę na jaramrku.

 • Prokurator Robert Scurvy

  Przychodzi mi do glowy ze jedynym powodem dla ktorego sam Budimex podlozyl sie miastu mogl byc uklad. Zapewne ministerstwo zeby jakos wyjsc z twarza przed UE przekonalo Budimex do takiego kroku zapewne w zamian za inne dwa kontrakty o ktorych swego czasu mowila pisowska wrzutka.
  Dla UE sprawa jest jasna bo wycofal sie wykonawca wiec sprawy nie bedzie drazyc. W nas NIK przejmuje PiS wiec nie ma obawy żeby ktos sobie zawracal problemem za 20 milionow euro. Miasto dostaje kase a biznes polityczny dalej sie kreci bez przeszkod. Moze nawet w ramach rekompensat zfrezuja nam ten odcinek 12 wszak gra warta swieczki.

 • „Lux” ja bym Prezydenta sie nie czepial – bledy zostaly popelnione juz na starcie jak wyglada z tej ukladanki- natomiast przez pryzmat 12-tki widac jak w soczewce dzialania wladz czy to centralnych czy to lokalnych – tak Robert mialo byc tak pieknie -tylko wez pod uwage ze 12-tka to zadanie jakiego podjela sie Fiszowa-to cos takiego jak z Kumowa -niby byl remont budzet a potem obecny Prezydent musial szukac dodatkowo kasy by skonczyc , mysle ze co do 12 -tki to powinna sie wypowiedz p. Fisz i jej urzednicy a wlasciwie moze powinna byc zorganizowan otwarta sesja z udzialem mieszkancow i byc uciac spekulacje, moze faktycznie jest to tez pukt zwortny by zaczac czyscic finanse miejskie i powoli stabilizowac

 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Wejdź na Nową Ścieżkę Rozwoju Chełma
  Wejdź na Nową Ścieżkę Rozwoju Chełma
  Chełmianie zdecydowanie wskazali na Andrzeja Dudę
  Chełmianie zdecydowanie wskazali na Andrzeja Dudę
  Letnie warsztaty cyfrowe dla dzieci w Chełmie
  Letnie warsztaty cyfrowe dla dzieci w Chełmie. Pokaż swojemu dziecku że komputer to coś więcej niż droga zabawka do uruchamiania gier!
  Katastrofa w jeziorze Glinki
  Katastrofa w jeziorze Glinki
  Ścieki z Chełma pomogą w walce z pandemią
  REKLAMA