REKLAMA
Z ostatniej chwili! Budimex rezygnuje z przebudowy DK12
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Budimex S.A. wycofał się z przebudowy drogi krajowej nr 12 w granicach miasta. Pod znakiem zapytani stanęła największa chełmska inwestycja od lat. 

Reklama

W oświadczeniu przesłanym do mediów przez Budimex, czytamy że powodem jest „brak porozumienia z Miastem Chełm co do wykonania drogi w wyższym standardzie”

„W trosce o skuteczną realizację kontraktu budowlanego Budimex S.A. w Warszawie w dniu 12 lipca 2019 r., odstąpił od zawartej z Miastem Chełm Umowy na „Przebudowę drogi krajowej nr 12 w granicach administracyjnych miasta Chełm”.

Biorąc pod uwagę interes społeczny mieszkańców Chełma uważamy, że korzystniejszym rozwiązaniem jest odstąpienie od umowy przed rozpoczęciem przygotowanych już prac budowlanych, niż narażanie mieszkańców na przedłużającą się, z powodów roszczeń finansowych, budowę – czytamy w oświadczeniu.

Na etapie uzyskiwania decyzji ZRID, z uwagi na decyzję Ministerstwa Infrastruktury, zaszła konieczność podniesienia standardu drogi krajowej nr 12 w stosunku do warunków przetargu i zawartej Umowy. Zakres prac dodatkowych związanych z przeprojektowaniem i większym zakresem robót dla drogi klasy GP (zmiana szerokości drogi, dodatkowe oświetlenie, ścieżki, inna lokalizacja instalacji podziemnych) podnosi koszty realizacji projektu o kwotę nie większą niż 15% wartości kontraktu. Rozmowy dot. waloryzacji umowy i zmiany terminu trwały miedzy dwoma stronami przez ostatnie miesiące.

Odstąpienie przez Budimex S.A. od Umowy jest skutkiem braku porozumienia się z Miastem Chełm co do wykonania drogi w wyższym standardzie, wynikającym ze stanowiska Ministerstwa Infrastruktury i decyzji ZRID uzyskanej przez Miasto Chełm.

Mimo rozmów toczących się pomiędzy stronami od marca br., Miasto Chełm nie zaakceptowało złożonej przez Budimex S.A. oferty na wykonanie zmienionego zakresu robót, koniecznych do dalszej realizacji inwestycji.

Budimex S.A. do samego końca rozmów wyrażał gotowość ukończenia inwestycji pod warunkiem pokrycia przez Miasto Chełm kwoty ok. 12 mln zł netto dodatkowych kosztów niezbędnych do jej zrealizowania w standardzie wynikającym z decyzji Ministerstwa oraz Wojewody Lubelskiego. Niestety Miasto Chełm odmówiło poniesienia jakichkolwiek dodatkowych kosztów ukończenia budowy, pomimo faktycznej zmiany przedmiotu Umowy. Konieczność poniesienia tych kosztów przez Budimex narażałoby na stratę akcjonariuszy Budimeksu, w śród nich także podmioty publiczne.

W świetle powyższego, przy braku współdziałania Zamawiającego, Budimex S.A. mimo swojej dobrej woli nie był w stanie kontynuować realizacji inwestycji, a Zarząd spółki został zmuszony do podjęcia trudnej decyzji o odstąpieniu od zawartej Umowy z winy Zamawiającego

Wykonane przez Budimex SA. prace projektowe oraz pozyskany ZRiD na realizacje prac budowlanych został przekazany władzom miasta i tym samym przyśpiesza kolejne postępowanie przetargowe. Rozwiązanie Umowy na obecnym etapie, tj. po zakończeniu przez Budimex S.A. części projektowej zadania, umożliwia Zamawiającemu rozpoczęcie procedury wyłonienia nowego wykonawcy robót, zapewniając mieszkańcom Chełma możliwość korzystania z istniejącej drogi do czasu rozstrzygnięcia ewentualnego postępowania przetargowego.

Jaka będzie odpowiedz Miasta? Będziemy informować na bieżąco.

Napisz komentarz
 • Tak , możemy się tylko ciszyć że może być jeszcze gorzej. hehehe Ale to żadna pociecha. Może ” zima przejdzie bokiem” i takie tam. Myślałem że jakiś myślący facet ten Banaszek to kiep. A my dalej ” pod wodą”. Niech już nic nie kombinuje, bo będzie jeszcze gorzej. Niech posprząta w tym budżecie przy okazji i zrobi porządke z tymi szkołami ( gimnazja już finito) co nas tyle kosztują, przynajmniej niech jedno będzie dobre. To odszkodowanie, jak już, to lata, może nawet nie w tej kadencji!

 • Prokurator Robert Scurvy

  Teraz to pojdzie latwiej bo nie trzeba finansowac remontu 12 do tego moze dojda dochody z odszkodowania, zima moze bedzie bez sniegu. Pozostaje tylko Rampa Brzeska i sam wylot Chelma w fatalnym stanie i nie zrealizowany budzet. A mialo byc tak pieknie ale i tak jeszcze moze byc gorzej. ? ?

 • ” Rozwińcie skrzydła” i wyremontujcie przynajmniej główne ulice , co tam ten kawałek dk12. Jak będzie obwodnica to jej znacznie spadnie. No i pamiętajcie o dziurach na czas. Teraz zapowiada się że „zapomnicie” o odśnieżaniu! Tu na szczęście ” byle do wiosny”, śnieg sam stopnieje. Na razie to tylko obiecanki cacanki, że się weźniemy że „hoho” i jeszcze więcej a na razie to wszystko” skrzeczy i piszczy i leci” wam z rąk.
  Amatorska robota!

 • Brzmi sensownie. Pytane tylko czy coś jeszcze możmy ugrać na tej sprawie bez względu kto za to ” beknie” czy Budimex czy ministerstwo. Oczywiście ministerstwa nie da się podać do Sądu, ale coś ugrać chyba można.

 • Prokurator Robert Scurvy

  Powoli sprawa staje sie oczywista. Ministerstwo przeznaczajac srodki na te inwestycje nie doszacowalo kosztow oraz prawdopodobnie wskazalo bledna klasyfikacje drogi. Na podstawie tego miasto ogłosiło przetarg na ktorym ministerstwo jako dysponent srodkow unijnych musial sprawowac nadzor. Kiedy okazalo sie ze pdano bledna kwalifikacje drogi Budimex majac argument postanowil wycofac sie z inwestycji. Mozliwe ze ministerstwo zwodziło wykonawce i miasto ze podniesie srodki na te inwestycje ale pewnie juz do UE poszly sprawozdania i nie mozna bylo nic zrobic z zmiana dofinansowania tej inwestycji za unijne pieniadze.
  Tajemnica pozostaje powod dla ktorego na pare dni przed oficjalna rezygnacja Budimex przejal plac budowy pomimo brak zmian w finansowaniu dajac jedyny argument miastu na dochodzenie odszkodowania za zerwanie kontraktu.
  Politycznie obciąża to wladze kraju za nie umiejętne wykorzystanie srodkow unijnych na ten konkretny cel oraz najmlodszego prezydenta PiS chociaz rownie winnym byl poprzednik.
  Czy mozna bylo zrobic wiecej w tej sprawie? Raczej nie i to usprawiedliwia Banaszka.
  Czy mozna bylo zrobic lepiej? Mysle za mozna bylo ale to obciaza ministerstwo, przynajmniej za brak nadzoru od poczatku postepowania przetargowego.

 • Gienek,ja nie potrafię mimo wszystko wymyślić pozytywnego scenariusza,bo lata lecą,a nic do przodu.Nie rozumiem tej gry wokół dk12.

 • Czekamy na efekty tego ” uporu”!
  Casus dementis correctio fit sapientis.
  Powodzenia!

 • Prokurator Robert Scurvy

  Nie martw sie z PiS i Banszkiem nie bedziemy sie nudzic przy nastepnym projekcie rozwiniemy skrzydła.
  A 12 sobie odpuszczamy instantia est mater doctrinae, hehe

 • PRS. Niby ” kto rano wstaje , temu Pan Bóg daje”. I trzymajmy się tego.
  Co komu sie podoba to jedno. , znasz ” de gustibus non est….”
  Mnie nie tłumacz o czym jest ta „12-tka”!
  I nie zasłaniaj się „Sawą”.
  Masz coś do powiedzenia ” z pomysłem ” na ten temat?
  Czy tak jak „Sawa”?

  p.s
  myślę że jesteś „lotniejszy” i…….. ( choć tu trochę ” zajeżdzam „gieniem”)
  Jak nie, to nie ma sprawy!
  Tu nie ma przymusu , nie jesteśmy ” wyrobnikami ” Banaszka.

  Byłoby ciekawie jakby zrodził się jakiś ciekawy pomysł , nawet teoretyczny. Z naciskiem na ” byłoby..”
  Zresztą to tylko dywagacje .
  Zawesz jest aktualne ” nic nie ma i nic nie będzie” .

  Nie ” kumasz projektu” więc nie ściemniaj!

 • Prokurator Robert Scurvy

  Mnie sie podoba Kto wrobil krolika Rogera.
  A ta Parszywa 12 to nie jest o dwunastu gniewnych tylko o skm 12 wiec nie jest tam potrzebnych 11 bo juz mamy komplet. Bank trzyma Pan Sawa, pierwszy wychodzi lux, potem Gienek na koncu ja gasze swiatlo i to w zadnym razie nie jest sarkazm, hehe
  Milej niedzieli.

 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  Inwestycje i rozwój. Chełm podsumowuje rok
  1 031
  Ranking szkół. Duży skok I LO
  1 136
  Wywóz śmieci. Nowe stawki od lutego
  907
  Stawki za wywóz śmieci uchwalone
  891
  Agencja Rozwoju Przemysłu inwestuje w Chełmie
  1 208
  REKLAMA