REKLAMA
Zakupy w Internecie: bądźcie czujni
FacebookTwitterGoogle+EmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Fałszywe sklepy internetowe wyrastają jak grzyby po deszczu. Kuszą klientów atrakcyjnymi ofertami, by wyłudzić pieniądze. Bądźcie ostrożni – zaleca NC Cyber – Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa.

Dzisiaj jest dzień darmowej dostawy, stąd wiele sklepów internetowych kusi swoimi ofertami i zachęca do zakupów. Wielu z nas pewnie da się skusić tym bardziej, że jutro „mikołajki” i święta za pasem. Kto nie ma czasu biegać po sklepach w poszukiwaniu prezentów, wybiera zakupy przez Internet.

REKLAMA

Tymczasem Regionalny System Ostrzegania lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego przestrzega: bądźcie ostrożni. Z obserwacji prowadzonych przez NC Cyber wynika, że w 2017 roku znacząco wzrosła liczba fałszywych sklepów internetowych. Okres przedświąteczny dodatkowo sprzyja temu procederowi. W Internecie pojawiają się strony fałszywych sklepów, których zadaniem jest wyłudzenie pieniędzy od amatorów zakupów przez sieć.

W ferworze zakupów warto zachować ostrożność. Jeżeli nie znamy sklepu, RSO radzi:

– zweryfikować ofertę cenową: czy cena produktu nie jest podejrzanie niska w porównaniu z innymi ofertami;

– sprawdzić, czy sklep ma pozytywne opinie klientów (i ile ich jest) na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy;

– spróbować skontaktować się ze sklepem, ewentualnie przez wyszukiwarkę sprawdzić, czy podany adres sklepu istnieje;

– naszą nieufność powinien wzbudzić brak możliwości zamówienia produktu za pobraniem bądź niespotykanie wysoki koszt wysyłki;

W razie jakichkolwiek wątpliwości, lepiej zrezygnować z zakupów.

Komentarze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA