REKLAMA
Zatańczą „Żniwa”
FacebookTwitterGoogle+EmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Rzadko mamy okazję oglądania w Chełmie przedstawień baletowych, w dodatku tych najwyższej próby. Tym bardziej zapraszamy do ChDK w sobotę 18 listopada br. na spektakl „Żniwa” w wykonaniu Polskiego Teatru Tańca z Poznania.   

Spektakl nawiązuje do obrzędów towarzyszących żniwom oraz cyklu prac rolnych, natury i życia człowieka – zarówno w planie etnograficznym (inspirowanym m.in. pracami Oskara Kolberga oraz „Rokiem Polskim” Zofii Kossak), jak i w szerszym ujęciu antropologicznym i filozoficznym. Fabularną oś spektaklu wyznacza motyw powrotu Odysa, na podstawie eposu Homera, oraz „Powrotu Odysa” Stanisława Wyspiańskiego.

Wykonawcy – tancerze Polskiego Teatru Tańca oraz aktor, wcielają się w role protagonistów, eksplorując różne warianty wydarzeń w przestrzeni ruchu i słowa. Fizyczna i psychologiczna intensywność działań wkomponowana została w ascetyczną oprawę wizualną spektaklu. W warstwie muzycznej wykorzystano kompozycje Eugeniusza Rudnika, pioniera polskiej muzyki elektronicznej – czytamy na stronie Teatru.

Polski Teatr Tańca istnieje od 1973 roku, jest profesjonalnym autonomicznym zespołem, którego oblicze przeszło ewolucję od spektakli ukształtowanych formą teatru baletowego do współczesnego gatunku: teatru tańca, który charakteryzuje się przekraczaniem granic rodzajowych, technicznych i stylistycznych, wyzwalaniem z przypisanych tradycją środków wyrazu, skłanianiem ku interdyscyplinarności, poszukiwaniem nowych przestrzeni teatralnych i opartym na kreatywnej improwizacji procesie tworzenia.

Spektakl „Żniwa” przyjeżdża do Chełma w ramach programu TEATR POLSKA, który od 2009 roku realizuje Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Przedstawienie zobaczymy w ChDK, 18 listopada 2017, o godz. 18. Bilety są do kupienia po 25 zł.

 

Komentarze

REKLAMA
REKLAMA