REKLAMA
Zespoły Interwencji Kryzysowej pomogą DPS-om
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Od północy 20 kwietnia br. działa na Lubelszczyźnie Zespół Interwencji Kryzysowej utworzony na bazie 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Jego zadaniem jest rozwiązywanie sytuacji kryzysowych związanych z zagrożeniem zdrowia i życia w Domach Pomocy Społecznej w naszym województwie.

Reklama

Zespoły Interwencji Kryzysowej do wsparcia DPS powstały na mocy decyzji ministra obrony narodowej w każdym województwie. Tworzone są na bazie brygad obrony terytorialnej oraz sił kierowanych do ich wsparcia  przez Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych oraz Inspektoratu Wsparcia SZ.

Zespoły będą pomagać przy ewakuacji DPS-ów, a także przy przywracaniu ich normalnego funkcjonowania. Będą kierowane do działania przez Dowództwo WOT na wniosek Głównego Inspektora Sanitarnego lub wojewody.

Lubelscy Terytorialsi aktualnie wspierają DPS-y w Zamościu, Majdanie Ruszowskim, Nowinach oraz w Łęcznej. Brygada jest w gotowości do wsparcia kolejnych placówek. W wyjątkowych sytuacjach w realizacji tych zadań Terytorialsi będą korzystać ze wsparcia 19 Brygady Zmechanizowanej, głównie w zakresie transportu oraz wydzielenia pojazdów sanitarnych z personelem medycznym.

Zespoły Interwencji Kryzysowych (ZIK) WOT będą utrzymywane w 6-godzinnej gotowości.
Do głównych zadań ZIK należy:
1) pobieranie wymazów od mieszkańców, pracowników oraz personelu DPS oraz ich przekazywanie do laboratoriów;
2) przeprowadzenie segregacji mieszkańców, personelu i pracowników DPS w celu przygotowania ewakuacji do placówek medycznych;
3) ewakuacja mieszkańców, personelu i pracowników do wskazanych placówek medycznych;
4) dekontaminacja pomieszczeń, sprzętu oraz pojazdów użytych do ewakuacji;
5) szkolenia mieszkańców, pracowników i personelu DPS w zakresie wdrożenia czynności mających na celu wyeliminowanie transmisji koronawirusa;
6) odtworzenie pierwotnej zdolności DPS do funkcjonowania.

Podopiecznymi Domów Pomocy Społecznej są w większości osoby w podeszłym wieku, najczęściej przewlekle chore oraz niepełnosprawne. Jak wskazują doświadczania ostatnich dni, placówki te stają się często szczególnie narażone na epidemię koronawirusa, dochodzi tam do niekontrolowanego rozprzestrzeniania się choroby, a w skrajnych przypadkach do śmierci osób, które najczęściej są w grupie podwyższonego ryzyka.
Do tej pory już w co najmniej kilkunastu DPS-ach na terenie całego kraju pojawiły się przypadki koronawirusa wśród pacjentów lub personelu.

Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wejdź na Nową Ścieżkę Rozwoju Chełma
Wejdź na Nową Ścieżkę Rozwoju Chełma
Chełmianie zdecydowanie wskazali na Andrzeja Dudę
Chełmianie zdecydowanie wskazali na Andrzeja Dudę
Letnie warsztaty cyfrowe dla dzieci w Chełmie
Letnie warsztaty cyfrowe dla dzieci w Chełmie. Pokaż swojemu dziecku że komputer to coś więcej niż droga zabawka do uruchamiania gier!
Katastrofa w jeziorze Glinki
Katastrofa w jeziorze Glinki
Ścieki z Chełma pomogą w walce z pandemią
REKLAMA