REKLAMA
Znów będą się bić nad Bugiem
FacebookTwitterGoogle+EmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Bitwę nad Bugiem z 1018 roku odtworzy Drużyna Grodów Czerwieńskich i inne grupy odtworzeniowe z Europy. Wybierzcie się w ten weekend do Hrubieszowa.

Muzeum im. S. Staszica w Hrubieszowie zaprasza w sobotę i niedzielę, 21 i 22 lipca, na niecodzienne wydarzenie. Organizatorzy chcą „godnie uczcić i przybliżyć Polakom tysięczną rocznicę jednego z największych zwycięstw w historii średniowiecznego oręża polskiego”.  Impreza zapowiadana jest jako „największe plenerowe widowisko wakacji – bitwa sprzed 1000 lat na 100-lecie niepodległości!”


REKLAMA

Bitwa nad Bugiem rozegrała się 22 lipca 1018 roku. Naprzeciw siebie stanęły wojska władcy Polski Bolesława Chrobrego i wojska księcia kijowskiego Jarosława Mądrego. Rzecz działa się podczas tzw. wyprawy kijowskiej Chrobrego, a bitwa umocniła potęgę państwa pierwszych Piastów.

W wydarzeniu organizowanym przez władze lokalne i instytucje związane z Hrubieszowem, udział wezmą m.in. Grupa Odtwórstwa Historycznego Drużyna Grodów Czerwieńskich oraz grupy rekonstrukcji historycznej z innych części Polski i państw Europy. Wielka inscenizacja bitwy oraz dodatkowe atrakcje i wydarzenia, towarzyszące tysięcznej rocznicy, zapewnią wiele ciekawych wrażeń i dawkę wiedzy historycznej wszystkim, którzy wybiorą się do Hrubieszowa.

Program

W sobotę, 21 lipca, o godz. 12, odbędą się eliminacje do turnieju bojowego drużyn, a o godz. 14 – eliminacje do indywidualnych zmagań najlepszych wojów. Na godz. 13 zaplanowano turniej łuczniczy, a na 15.30 – pokazy wojów konnych. O godz. 17 zobaczyć będzie można inscenizację potyczki zbrojnej „Kiedy wreszcie zaatakujemy?”, a godzinę później pokazy sokolnictwa.

W niedzielę, 22 lipca, od godz. 11 rozpoczną się finały drużynowego i indywidualnego turnieju wojów oraz turnieju o miano najbardziej gospodarnej białogłowy.

O godz. 14.30 odbędzie się fabularyzowana inscenizacja bitwy pomiędzy wojskami Chrobrego i Mądrego, przy udziale kilkuset wojów, konnicy oraz łuczników.
Uwaga, w związku z tym, że cała inscenizacja bitwy nad Bugiem będzie rejestrowana na potrzeby filmu dokumentalnego o początkach państwa polskiego, organizatorzy proszą o stosowanie się do wszelkich sugestii dotyczących miejsc, w których można się ustawić. Chodzi o zachowanie bezpiecznej odległości od pola bitwy, ale także o możliwość takiego filmowania wydarzenia, by nagrany materiał nadawał się do późniejszego wykorzystania w filmie. Całkowicie zakazane jest stosowanie dronów podczas bitwy.

Przez cały czas imprezy odbywać się będą pokazy dawnych rzemiosł, gry i warsztaty. Do dyspozycji gości będą m.in. plac zabaw, tory łuczniczy i oszczepniczy, a także karczma. W sąsiedztwie historycznych obozowisk współczesne wyposażenie bojowe prezentować będzie 2. Pułk Rozpoznawczy w Hrubieszowie.

Jak tam trafić?

Należy kierować się na ulicę Żeromskiego w Hrubieszowie – od tej ulicy jest wjazd do obozu Chrobrego i na parking. Na najważniejszych skrzyżowaniach i rondach trzeba zwracać uwagę na specjalnie przygotowane drogowskazy.

Napisz komentarz

Wysłanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu Publikowania Komentarzy na portalu chelmski.eu. Oświadczam, że jestem świadomy/a konsekwencji prawnych za jego naruszanie. Jednocześnie wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (Adres e-mail, adres IP) przez Wydawcę

REKLAMA
Będą stypendia dla najzdolniejszych
596
Wybierz Społecznika Roku
320
Szkoły szykują się do strajku
363
Jak usprawnić miejską komunikację?
1 443
Już pracują nad S12 do Dorohuska
1 104
REKLAMA