REKLAMA
Zobacz krypty w listopadzie
FacebookTwitterGoogle+EmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Krypty pod bazyliką Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Chełmie zostaną ponownie udostępnione zwiedzającym. Bedzie można do nich zejść 10 i 11 listopada.

Krypty pod bazyliką na chełmskiej Górce to nowe, ciekawe miejsce do odwiedzenia nie tylko dla miłośników lokalnej historii. To jedyne takie miejsce w kraju – ostatnia kwatera biskupów unickich. Podobne krypty możemy zobaczyć w katedrze sandomierskiej, ale tam spoczywają biskupi tamtejszej diecezji czyli kościoła rzymskokatolickiego. W Chełmie zaś mamy do czynienia z pochówkami unickimi.
Prace archeologów pod chełmską bazyliką nadal trwają. Będzie tam montowany m.in. system wentylacyjny, a w przygotowaniu jest też prezentacja multimedialna na temat historii Góry katedralnej.

Mimo trwających prac, mieszkańcy miasta i odwiedzający Chełm mogli zejść do krypt we wrześniu, przy okazji odbywającej się wówczas konferencji naukowej. Teraz jest ponowna możliwość. Krypty zostaną otwarte dla zwiedzających 10 i 11 listopada, w godz. 10-16. Bilety – cegiełki będą dostępne w kawiarence w podcieniach.


REKLAMA

Zobaczyć będzie można m.in. duży sarkofag biskupa unickiego Porfiriusza Ważyńskiego. Był on m.in. jednym z bohaterów Powstania Kościuszkowskiego, zaufanym biskupem samego naczelnika Tadeusza Kościuszki. Obok miejsc pochówku biskupów, do obejrzenia są też elementy podziemnej architektury, np. pozostałość systemu podgrzewania podłogi w świątyni. Pokazano też część z odkrytych cennych zabytków związanych z liturgią, np. misternie haftowane złotymi nićmi elementy strojów.

Parafia mariacka zapowiada, że mimo trwających prac, będzie udostępniała katakumby zwiedzającym także w kolejnych miesiącach.

Napisz komentarz

Wysłanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu Publikowania Komentarzy na portalu chelmski.eu. Oświadczam, że jestem świadomy/a konsekwencji prawnych za jego naruszanie. Jednocześnie wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (Adres e-mail, adres IP) przez Wydawcę

REKLAMA
Wybierz Społecznika Roku
295
Szkoły szykują się do strajku
327
Jak usprawnić miejską komunikację?
1 406
Już pracują nad S12 do Dorohuska
1 088
Aquapark bez głowy
1 780
REKLAMA