REKLAMA
Zobacz krypty w listopadzie
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Krypty pod bazyliką Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Chełmie zostaną ponownie udostępnione zwiedzającym. Bedzie można do nich zejść 10 i 11 listopada.

REKLAMA
Krypty pod bazyliką na chełmskiej Górce to nowe, ciekawe miejsce do odwiedzenia nie tylko dla miłośników lokalnej historii. To jedyne takie miejsce w kraju – ostatnia kwatera biskupów unickich. Podobne krypty możemy zobaczyć w katedrze sandomierskiej, ale tam spoczywają biskupi tamtejszej diecezji czyli kościoła rzymskokatolickiego. W Chełmie zaś mamy do czynienia z pochówkami unickimi.
Prace archeologów pod chełmską bazyliką nadal trwają. Będzie tam montowany m.in. system wentylacyjny, a w przygotowaniu jest też prezentacja multimedialna na temat historii Góry katedralnej.

Mimo trwających prac, mieszkańcy miasta i odwiedzający Chełm mogli zejść do krypt we wrześniu, przy okazji odbywającej się wówczas konferencji naukowej. Teraz jest ponowna możliwość. Krypty zostaną otwarte dla zwiedzających 10 i 11 listopada, w godz. 10-16. Bilety – cegiełki będą dostępne w kawiarence w podcieniach.


REKLAMA

Zobaczyć będzie można m.in. duży sarkofag biskupa unickiego Porfiriusza Ważyńskiego. Był on m.in. jednym z bohaterów Powstania Kościuszkowskiego, zaufanym biskupem samego naczelnika Tadeusza Kościuszki. Obok miejsc pochówku biskupów, do obejrzenia są też elementy podziemnej architektury, np. pozostałość systemu podgrzewania podłogi w świątyni. Pokazano też część z odkrytych cennych zabytków związanych z liturgią, np. misternie haftowane złotymi nićmi elementy strojów.

Parafia mariacka zapowiada, że mimo trwających prac, będzie udostępniała katakumby zwiedzającym także w kolejnych miesiącach.

Napisz komentarz

Wysłanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu Publikowania Komentarzy na portalu chelmski.eu. Oświadczam, że jestem świadomy/a konsekwencji prawnych za jego naruszanie. Jednocześnie wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (Adres e-mail, adres IP) przez Wydawcę

REKLAMA
Boże Ciało 2019 w Chełmie | FOTORELACJA!
48 439
NASZ NEWS: Premier na zakończeniu roku szkolnego w Chełmie!
5 310
Szokujące straty chełmskich spółek komunalnych. Miasto bez wiedzy o programach naprawczych
4 467
Ranking Perspektyw. PWSZ ostro w górę
481
Prezydent podsumowuje swoje rządy
1 564
REKLAMA