REKLAMA
Zwolnienia w MPGK. Będzie strajk?
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Pracowników chełmskiego MPGK czekają zwolnienia. Układ zbiorowy pracy został wypowiedziany. Finanse spółki są w tak złym stanie, że w przyszłym miesiącu może zabraknąć pieniędzy na wypłaty.

REKLAMA

Zwolnienia w Miejskim Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej w Chełmie są pewne. Zarządzający spółką Marcin Czarnecki 24 kwietnia wypowiedział zakładowy układ zbiorowy pracy. To są dramatyczne decyzje, które – zdaniem prezesa – musiały być podjęte, by ratować spółkę.


REKLAMA

Dramatyczna sytuacja, dramatyczne decyzje

Wynik finansowy netto za 2018 rok stanowi w MPGK stratę w wysokości 1,7 mln zł.  Zgodnie z prognozą, po uwzględnieniu zmian w przychodach i kosztach spółki, deficyt ten może się pogłębić w 2019 roku do kwoty 2,7 mln zł. Ogółem na koniec ubiegłego roku spółka była zadłużona na prawie 2 mln zł.

Redukcja zatrudnienia i wypowiedzenie układu pracy to ostateczność, po który musiał sięgnąć zarząd w obliczu pogarszającej się sytuacji spółki – mówi prezes zarządu MPGK  Marcin CzarneckiWielokrotnie prosiłem związki zawodowe o natychmiastowe działania w zakresie obniżenia kosztów pracowniczych, celem pomocy w uzdrowieniu spółki. Niestety, moje wysiłki okazały się nieskuteczne, a obecna sytuacja stała się dramatyczna. Najprawdopodobniej w przyszłym miesiącu zabraknie środków na wypłaty wynagrodzeń i zobowiązań.

Miejską spółką od stycznia tego roku zarządza nowy prezes. Marcinowi Czarneckiemu powierzono zadanie poprawy sytuacji finansowej zadłużonej firmy. Wcześniej Czarnecki zarządzał Miejskim Przedsiębiorstwem Gospodarki Odpadami w Chełmie.

Prezes Czarnecki cieszy się moim pełnym zaufaniem – powiedział na konferencji prasowej (24 kwietnia) Jakub Banaszek, prezydent Chełma. – Wspieram prezesa w pracach nad uzdrowieniem sytuacji spółki, ponieważ nie jest ona łatwa. Nikt z nas nie spodziewał się, że wyniki finansowe będą aż tak tragiczne. Aby móc to zmienić, trzeba wdrażać plan naprawczy i podejmować również trudne decyzje.

Nadzór nad spółką władze miasta sprawują za pośrednictwem rady nadzorczej. Członkowie rady nie mają ponoć wątpliwości co do tego, że spółka nie była w należyty sposób zarządzana.

Musimy zmierzyć się z tym, zrobić krok do tyłu, aby później wykonać kolejny w przód – dodaje prezydent. – Nieuniknione są trudne decyzje. Prezes, który odpowiada własnym majątkiem, nadzoruje spółkę oraz podejmuje decyzje, które uważa za stosowne w celu uratowania spółki.

Czy będzie strajk?

Andrzej Skolski, szef zakładowej „Solidarności” przyznaje, że związek nie dogadał się w sprawie układu zbiorowego.

Jeżeli związki „Solidarność” i „Budowlani” dostaną wypowiedzenia, to jako trzy związki działające w zakładzie ustosunkujemy się wspólnie  do tego – mówi Andrzej Mulawa, szef Związku Zawodowego „Kontra” w wypowiedzi dla Radia Lublin. – Wszystkie dodatkowe pieniądze, które pracownicy dostawali z tytułu zbiorowego układu pracy, czyli nagrody jubileuszowe, odprawy emerytalne, premie regulaminowe czy dodatek stażowy, przestaną funkcjonować.

Związkowcy nie wykluczają przystąpienia do strajku. Według nich, pracownicy są zwalniani bez żadnego klucza, często są to osoby z 20-30-letnim stażem, które wcześniej były wysyłane na szkolenia i kursy opłacane przez firmę.

Nie ma litości, zwalnia, bo zwalnia, chociaż wie, że same zwolnienia nie postawią spółki na nogi – skarżą się związkowcy.

Więcej o swoim stanowisku związkowcy opowiedzieli w połowie kwietnia rozgłośni Radio Lublin: https://radio.lublin.pl/news/chelm-zwolnienia-w-miejskiej-spolce-zwiazkowcy-oburzeni

Napisz komentarz

Wysłanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu Publikowania Komentarzy na portalu chelmski.eu. Oświadczam, że jestem świadomy/a konsekwencji prawnych za jego naruszanie. Jednocześnie wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (Adres e-mail, adres IP) przez Wydawcę

 • Andrzej Sawa
  o 14:04

  Fajne,że mm zatkało.

  + 22
  - 22
 • Andrzej Sawa
  o 11:10

  NN,masz rację.

  + 22
  - 22
 • NN
  o 09:12

  mm
  Jeśli nie przestaniesz ublizac ludziom to zapamiętaj sobie, że
  jest na to sposób aby zakończyć to chamskie zachowanie

  + 22
  - 22
 • Andrzej Sawa
  o 13:16

  mm,czy ty masz na musiku być chamem?

  + 22
  - 22
 • REKLAMA
  Dreszera i Ceramiczna do remontu
  726
  Drzewa to zielone płuca naszego miasta. Chrońmy je!
  1 382
  Spółki miejskie. Czas działań
  1 529
  Personalne roszady w miejskich spółkach
  3 797
  Grupa Recykl. Niebawem ruszy produkcja
  1 251
  REKLAMA