REKLAMA
Baner promocyjny Triada/BUR
Baner promocyjny Triada/BUR
,
Chełmskiej cementowni stuknęło 60 lat
Śmieci z Lublina w chełmskiej cementowni. “Nikt nie spytał mieszkańców”
FacebookTwitterEmailMessengerLinkedInPrint

Mieszkańcy Chełma są zaniepokojeni podpisaniem listu intencyjnego przez Krzysztofa Żuka, Prezydenta Lublina w sprawie planowanej wieloletniej współpracy miasta ze Spółką Cemex. – W chełmskiej cementowni będą spalane śmieci, które będą miały wpływ na nasz ekosystem – komentują.

Według relacji mieszkańców, nikt nie poinformował ich o podjęciu takiej decyzji, która będzie miała wpływ nie tylko na ludzi i zwierzęta, ale i cały ekosystem. Zarzucają również to, że Cemex podjął decyzję bez konsultacji ze społeczeństwem i lokalnymi władzami. – Dlaczego w Lublinie uwzględniono protesty ludzi a w Chełmie nikt nawet nie spytał mieszkańców. O wyżej wymienionej decyzji dowiedzieliśmy się z paska informacyjnego Panoramy Lubelskiej w dniu 12 grudnia – komentuje jeden z mieszkańców gminy Kamień, który chciał pozostać anonimowym.

Lublin mówi “nie”

Współpraca między Lublinem, a chełmską cementownią ma zabezpieczyć potrzeby Lublina tj. 80 – 100 ton odpadów, co oznacza, że obędzie się bez budowania spalarni. Na utylizację śmieci w Lublinie nie zgodzili się mieszkańcy Dzielnicy Tatary, którzy przez trzy miesiące odwiedzali regularnie prezydenta Żuka. – Cieszymy się z decyzji prezydenta, to dobra wiadomość dla wszystkich mieszkańców Lublina. Cieszy również to, że prezydent, czując presję mieszkańców – dostrzegł nasze obawy i stanął po naszej stronie – mówił Józef Nowomiński, Przewodniczący Rady Dzielnicy Tatary dla “Gościa Niedzielnego”.

Współpraca nie od dziś

Jak wynika z uzyskanych informacji, CEMEX Polska współpracuje od wielu lat z Lublinem w ramach pozyskiwania wyselekcjonowanych odpadów palnych. Taka sama współpraca jest realizowana w PGO Chełmskim, tylko ilości produkowanego paliwa nie zabezpieczają zapotrzebowania cementowni. Przedstawiciele chełmskiej cementowni spotykają się kilka razy do roku z kontrahentami, sąsiadami oraz przedstawicielami władz lokalnych w tym samorządowych. Tadeusz Radzięciak, Członek Zarządu CEMEX Polska oraz Dyrektor Cementowni Chełm, zaznaczył, że władze są informowani o szczegółowych planach cementowni i planach na przyszłość. – Cementownia nie wykorzystuje w procesie produkcyjnym surowych odpadów zbieranych w mieście. Odpady te poddawane są w zakładach komunalnych procesowi segregacji, rozdrobnienia i suszenia do uzyskania odpowiednio wysokiej wartości opałowej i niskiej zawartości wody. Tylko wysokiej, jakości paliwo alternatywne może być współspalane w piecu klinkierowym. Każda dostawa paliwa alternatywnego jest kontrolowana przez laboratorium zakładowe na ww. parametry – dodaje Radzięciak.

“Bez wpływu na otoczenie”

Jak informuje dyrektor, paliwa alternatywne nie będą miały negatywnego wpływu na środowisko naturalne, a wręcz przeciwnie. Dodatkowo chełmska cementownia będzie musiała w ostatnich latach zainwestować pokaźne środki w modernizację linii produkcyjnej oraz redukcje emisji, aby te wymagania mogła spełnić. – Otoczenie zakładu na tym skorzystało. Zapewniamy, że nasza działalność nie ma i nie będzie miała negatywnego wpływu na nasze otoczenie w tym z powodu stosowania paliw alternatywnych – zapewnia.

Do sprawy wrócimy.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz
 • banda.banda .banda dzis tragedia smrod nie do opisania i ciemnosci od dymu nie widac osiedla a tu caly czas kasuja komentarze mieszkancow pod pretekstem nieprawidlowego emeila lub brzydkiego imienia trzeba sie za to wreszcie wziac.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Miałem okazje być “na chełmskiej cementowni”, również na sesji rady Powiatu wielokrotnie podejmowaliśmy temat, wniosek/i, jakie mamy gwarancje że temperatura spalania wynosi te zawyżone 2000 stopni o których pan mówi? z tego co pamietam pan który był przewodnikiem i omawiał prace spalarni śmieci, bo tak trzeba mówić wprost mówił że temperatura to ok 1500 stopni – nieoficjalnie mówi się że temperatura to ok 800…! uzyskiwana z kosztem spalania gazu, mniejsza temperatura mniej gazu, a co za tym idzie mniejsze koszty…Jaką mamy gwarancję że śmieci zwożone do Chełma z różnych cześć świata i europy są badane pod katem skażenia radioaktywnego? prawda jest taka że nikt tego nie bada! wielokrotnie słyszałem, że jest stały monitoring procesu spalania, ale po wnikliwym poznaniu tematu okazuje się że ten tzw.monitoring można wyłączyć szczególnie w nocy……by zwiększyć wydajność…jak dobrze pamietam na godzinę spalany jest jeden tir śmieci- niektórzy posługują się nazwą paliwo alternatywne by dać poczucie że wszystko jest ok, a tak naprawdę nie jest! Mam małe dzieci i często rozmawiamy z lekarzami z czego wynika 100 % i większy wzrost zachorowań na zapalenie płuc, oskrzeli generalnie dróg oddechowych dzieci…mówią wprost, zanieczyszczone powietrze…. W porównaniu do poprzedniej epoki komunistycznej w Chełmie przemysłu brak, tak więc z czego wynika wzrost zanieczyszczenia..? zgoda w każdym domu min. jeden samochód i więcej, ale z drugiej strony nowocześniejsze silniki, filtry ,dopalacze no i oczywiście mniejsze zużycie paliwa…gdzie szukać powodu/ myślę że cementownia to tylko przykrywka dla dobrego biznesu…jeżeli spalarnia była by taka ekologiczna i bezpieczna jak niektórzy twierdzą, to dlaczego min. Niemcy czy inni płacą ciężkie pieniądze by pozbyć się tego……………?!

  No votes yet.
  Please wait...
 • Dziwie się ludziom, którzy opowiadają głupoty, że Azoty trują… To chyba jakieś takie mity i opowiastki ludzi, którzy w życiu fabryki nie widzieli… Sam żyję niedaleko zakładów i jakoś nic nie truje. Wystarczy wyjść na spacer do lasu, żeby zobaczyć, że jest czyściej niż w innych miejscach kraju…

  No votes yet.
  Please wait...
 • Lublin pozbył się problemu i obwieścił sukces, a my nikogo nie obchodzimy niedawno podawano niepokojące dane dotyczące zachorowań na raka na terenie Chełma przekraczają one średnią a na mapie Lubelszczyzny największe zanieczyszczenia powietrza są w obszarze Puław_ Azoty i właśnie Chełma. Ale cisza nad tą “trumaą”

  No votes yet.
  Please wait...
  • Jeżeli na podwyżki podatków przez Fisz nikt nie zareagował. Marnotrawstwo naszych pieniędzy w tym roku ponad 5 mln na Aqua Park!! To co ty chcesz żeby ktoś o powietrze walczył!?

   No votes yet.
   Please wait...
 • Dlatego wam wszystko jedno bo chyba nie mieszkacie blisko tego komina,a może zamiast powietrza chcecie oddychać smrodem..!!!
  Ludzka obojętność i ignorancja ze strony urzędów wyżej wymienionego problemu jest zadziwiająca.My jako lokalna społeczność powinniśmy trzymać się razem i walczyć z układami!

  A jak nie będzie wiatru to co??

  No votes yet.
  Please wait...
 • Kogo to obchodzi. I tak wszystko idzie na Ukraine

  No votes yet.
  Please wait...
  • a jak zawieje w druga stronę?

   No votes yet.
   Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *