REKLAMA
Baner promocyjny Triada/BUR
Baner promocyjny Triada/BUR
,
„Zamrożone pensje”. Rok bez podwyżek dla nauczycieli
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

W tym roku nauczyciele nie dostaną podwyżek, nie będzie też funduszy na próbne matury.  Na brak środków w projekcie budżetu państwa wskazywał Związek Nauczycielstwa Polskiego.

Reklama

Jak komentował ZNP, ilość środków, która została uwzględniona w projekcie budżetu, wyklucza możliwość doskonalenia nauczycieli i podwyższania ich kwaalifikacji. Aktualnie przechodzi on etap opiniowania przez komisje w Sejmie. W tym roku na oświatę zostanie przeznaczone o 2,8 % więcej pieniędzy niż w zeszłym roku. Łączna kwota oscyluje na 45 mld 892 mln 380 tys. zł.

Nauczyciele zauważają, że sale rośnie różnica pomiędzy średnią płacą pedagoga a średnią krajową. – Wzrost wynagrodzeń nauczycieli jest zamrożony od trzech lat. W 2012 roku pensje wzrosły od 83 zł do 114 zł. Zwiększenie subwencji oświatowej (o 15 mld zł od 2004 r.) nie sprawiło, że nauczyciele mają więcej pieniędzy w portfelach – czytamy w oświadczeniu ZNP.

O braku środków informowała już wcześniejsza minister edukacji narodowej Joanna Kluzik – Rostkowska. Choć związek zapowiadał zapowiadał wszczęcie sporu zbiorowego, dotychczas większym echem odbiła się manifestacja „Solidarności” i Związku Nauczycielstwa Polskiego, która odbyła się w Dniu Edukacji Narodowej przed kancelarią premiera.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz
 • hehehehe, Kluzikowa zauważyła brak środków? Przecież taki stan występował w czasie jej kariery ministerialnej i budżet MEN był jej autorstwa! Pewnie teraz bystra Joanna będzie krytykować nakłady finansowe Państwa na oświatę 🙂 Przez całą kadencję nie zrobiła nic, aby zmienić tą sytuację, a wręcz przeciwnie decyzjami MEN pomagała zamykać szkoły lub oddawać je stowarzyszeniom, których członkami byli działacze PO i PSL.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Reklama