REKLAMA
,
Kwota wolna od podatku kosztowna dla Chełma
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Kwota wolna od podatku może uderzyć w samorządy. To jedna z zapowiadanych przez rząd PiS reform, która może nałożyć na władzach lokalnych nowe obciążenia finansowe.

Reklama

Prezydencki projekt przewiduje zwiększenie kwoty wolnej od opodatkowania z 3 tysięcy zł do 8 tysięcy złotych. Wielu samorzadowców w całej Polsce apeluje o rozwagę w sprawie tego projektu, ponieważ może to skutkować spadkiem dochodów do samorządów, dla niektórych może to grozić bankructwem. Władze wielu ośrodków miejskich komentują, że oznacza to rezygnację inwestycji w postaci remontów ulic, modernizacji szkół czy finansowania organizacji społecznych. Według wstępnych rozliczeń w przypadku Chełma, zmiany mogą skutkować zmniejszeniem dochodów o około 10 milionów złotych.

– Oczywiście oznaczałoby to trudną sytuację, w której wraz ze zmniejszeniem dochodów konieczne byłoby szukanie sposobów zmniejszenia wydatków, a te jak doskonale wiemy, i tak zawsze są niewystarczające – komentuje Roland Kurczewicz, Pełnomocnik Prezydent Agaty Fisz.

Pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, miało miejsce jeszcze w grudniu ubiegłego roku. W październiku Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy obecnie obowiązującej ustawy są niezgodne z konstytucją i tracą moc 30 listopada 2016 roku. Jak informował Andrzej Dera, minister odpowiadający w Kancelarii Premiera m.in. za sprawy samorządu, jeżeli dochody gmin zostaną uszczuplone, przewidywana będzie dla nich rekompensata.

Napisz komentarz
 • za dużo? a pisanie wniosków na środki unijne zleca się zewnętrznym firmom – patrz droga krajowa – mimo że jest wydział specjalnie do tego przeznaczony!

  Fisz trzyma tylu urzędników, żeby na nią glosowali, bo oni dobrze wiedzą, że jak przyjdzie prawdziwy gospodarz to zostawi tylko tylu, ilu jest naprawdę niezbędnych – czyli połowę.

 • po pierwsze potrzeba szukać oszczedności u źródła, czyli w Urzędzie Miasta Chełma, zbyt wiele tam pracowników niepotrzebnych, a jak za dużo ludzi to niedobrze, bo każdy patrzy na kazdego kto co robi zamiast zająć sie swoją robotą, urzędnik powiniem mieć więcej pracy niż czasu, wtedy by nie miał czasu na pierdoły typu bieganie z czajnikiem i lansowanie się po korytarzach z telefonami, w Chełmie powiedzenie „pierwsza czynnośc urzednika nalać wody do czajnika” sprawdza się pierwszorzędnie,

  • bardzo trafny komentarz!!! do tego jest jeden urzędnik w UM Chełm, którego nigdy nie ma – muszę kilka razy przychodzić aby go zastać, a kolega z pokoju nigdy nie wie gdzie on jest i kiedy będzie 🙂

 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Jutro radni uchwalą budżet
  AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
  Budżet (coraz mniej) obywatelski
  Budżet (coraz mniej) Obywatelski
  Rośnie dług Chełma
  Rośnie dług Chełma
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Katastrofa dopiero przed nami?
  REKLAMA