REKLAMA
,
Spółka finansuje inwestycję w ramach BO. Pusta skarbonka Fisz?
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Mieszkańcy miasta mają kolejne wątpliwości, co do decyzji podejmowanych przez Agatę Fisz. Tym razem chodzi o inwestycję, która została wybrana głosami chełmian w budżecie obywatelskim na 2015 rok. Czyżby powodem był opłakany stan finansów miasta?

Reklama

W budżecie obywatelskim na rok 2015 w rejonie nr 1, głosami stu dziewiętnastu mieszkańców zdecydowano, że inwestycją przeprowadzoną w ubiegłym roku będzie „Budowa sieci kanalizacyjnej w rejonie ulic: Budowlanej i Ceramicznej”. Zadanie zostało zatwierdzone przez Radę na kwotę 499 500 zł. W planie budżetu zostało zapisane, że inwestycja miała pochłonąć prawie 0,5 mln złotych. Tymczasem została zrealizowana za… 7 tys. zł. W jednym z załączników dokumentu budżetu na 2016 rok, czytamy, że zgodnie z planem roku poprzedniego planowano przeznaczyć na ten cel 499 500 zł, jednakże w tym roku nie uwzględniono żadnego finansowania.

Istnieje prawdopodobieństwo, że przedstawiciele Urzędu Miasta wiedzieli, że nie zdołają zrealizować tej inwestycji w ubiegłym roku. Jednakże zgodnie z regulaminem Budżetu Obywatelskiego, mogli wziąć do realizacji następne zadanie z listy. W regulaminie dokładnie czytamy: jeżeli w toku realizacji zadań poczynione zostaną oszczędności i wysokości środków pozwoli na realizację innych zadań wykonane mogą być kolejne zadania, których koszt nie przekroczy wysokości dostępnych środków. (Roz.5,par.5,pkt.4). Dlaczego tego nie uczyniono i czy doszło do złamania regulaminu? Tego jeszcze nie wiadomo.

Nierealne plany budżetowe

O tą samą sprawę pytała w trakcie sesji radna Małgorzata Sokół, rządzący jednak nie wyjaśnili w przekonywujący sposób, jakie były powody braku realizacji tej inwestycji. – Jeżeli nie wykonano inwestycji, która wygrała w głosowaniu budżetu obywatelskiego to zgodnie z regulaminem miasto powinno zrealizować kolejną z listy. Tego również nie uczyniono – dodaje Jak komentuje radna, wydanie 7 tys. zł przez cały rok świadczy o wyjątkowej opieszałość urzędu w realizacji zobowiązań do których się zobowiązało. – Na sesji pytałam też, czy w związku z tym, budżet  obywatelski na tym osiedlu będzie w 2016r. podwójny? Niestety nie będzie żadnej rekompensaty. Takie postępowanie jest nieuczciwe, głównie w stosunku do tych, którzy uwierzyli, że z ich głosem rządzący się liczą – kwituje.

Spółka sponsoruje podupadłe finansowo miasto?

Odpowiedź w sprawie przeprowadzenia tej inwestycji uzyskaliśmy w Wydziale Organizacji i Nadzoru UM Chełm. Jak się okazało, zadanie zostało zrealizowane w wyniku ustaleń Miasta z Miejskim Przedsiębiorstwem Gospodarki Komunalnej, które zostało realizatorem tego zadania. – Pozwolenie na budowę tej inwestycji było już wcześniej wydane właśnie na tę spółkę. Cesja pozwolenia na miasto niepotrzebnie wiązałaby się z dodatkowymi kosztami, a przede wszystkim opóźnieniem w realizacji zadania – informuje Krystyna Majówka, Dyrektor Wydziału. Jak dodaje, w ramach Budżetu Obywatelskiego przewidziano na ten cel kwotę blisko 500 tys. zł. która musiała być zabezpieczona w budżecie aż do chwili zakończenia i rozliczenia zadania przez MPGK Sp. z o.o. Zgodnie z Regulaminem Budżetu Obywatelskiego limit środków na ten rejon został więc wydatkowany, a zadanie zrealizowane. – Zaistniałej sytuacji nie można traktować jako oszczędności poprzetargowych tak, jak w innych rejonach, gdyż oznaczałoby to wydatkowanie na ten rejon dwa razy większej kwoty niż w pozostałych, co byłoby niezgodne z regulaminem. 

Tego typu rozwiązania mogą dawać do zrozumienia, że w kasie miasta brakuje pieniędzy, a miejskie inwestycje muszą być finansowane przez… spółkę. Padła też wątpliwość, czy MPGK wystawił miastu fakturę. Z zarzutami nie zgadza się jednak Andrzej Roguski, wiceprezes Zarządu MPGK Chełm, który stwierdził, że możliwości finansowane spółki, pozwoliły na wykonanie tego zadania ze środków własnych i nie ma to nic wspólnego z brakiem miejskich funduszy.

Do sprawy wrócimy.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz
 • Tu zgoda, nasz chełm to ściema.

  No votes yet.
  Please wait...
 • A ja tam na Wieliczke będę głosowała za następnych wyborów. Chłop działa w naszej wspólnocie, i trzeba to przyznać, że gospodarz z niego na 102!

  No votes yet.
  Please wait...
 • Wieliczko=Nasz Chełm=Sokół= PO

  No votes yet.
  Please wait...
  • nie znam sie na matematyce politycznej ale Sokołowa zdziwiłaby sie że jest Wieliczko, ale jak zdziwiłby sie chłop Sokołowej 😉
   taka matematyka to ściema

   No votes yet.
   Please wait...
 • Mieszkańcy? Czy Wieliczko i Nasz Chełm,bo to chyba ich portal?!

  No votes yet.
  Please wait...
  • A Wieliczko i Nasz Chełm to nie mieszkańcy? Głosu nie mają? Przecież prawdziwa
   cnota krytyk się nie boi?

   No votes yet.
   Please wait...
 • zadowolony mieszkaniec

  Inwestycja została zrobiona i to jest najważniejsze. Dziękujemy Pani Prezydent 🙂 Panie redaktorku bez kultury nie Fisz tylko Pani Prezydent Fisz

  No votes yet.
  Please wait...
  • No tak, wystarczy dać dziecku lizaka i już jest zadowolone 😀 Nie ważne, że lizak kradziony….

   No votes yet.
   Please wait...
  • My ludzie z Urzędu Miasta jesteśmy zawsze zadowoleni

   No votes yet.
   Please wait...
 • Jeżeli inwestycja miała być realizowana przez MPGK jako zadanie własne to po co urzędnicy miejscy dopuścili to zadanie do głosowania w ramach Budżetu Obywatelskiego?

  Bardzo się ciesze, że MPGK tak dobrze gospodaruje własnymi finansami i może wesprzeć mizerie inwestycyjną Urzędu Miasta. Mam nadzieję, że jak obiecywała Prezydent Fisz nie obciąży nas nowymi podwyżkami za wodę i ścieki A poza tym czy ta inwestycja została ostateczne zrealizowana? Może coś napiszą osoby z tamtego rejonu???

  No votes yet.
  Please wait...
 • tu na razie jest San Francisco… a zostanie ino ściernisko po takich rządach… A jeżeli są wolne środki w spółce to znaczy że płacimy za wysokie opłaty za jej usługi!!! Tyle w temacie i prezesik niech nie będzie taki mądry bo okaże się po następnych wyborach czy jest na tyle dobrym managerem że go następni pozostawią na stanowisku.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Jutro radni uchwalą budżet
  AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
  Budżet (coraz mniej) obywatelski
  Budżet (coraz mniej) Obywatelski
  Rośnie dług Chełma
  Rośnie dług Chełma
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Katastrofa dopiero przed nami?
  REKLAMA