REKLAMA
Baner promocyjny Triada/BUR
Baner promocyjny Triada/BUR
,
Gwóźdź do trumny Chełma? Agata Fisz zaciąga kolejny kredyt!
FacebookTwitterEmailMessengerLinkedInPrint

Kolejny rok prezydentury Agaty Fisz to dalsze zadłużanie miasta poprzez kolejne kredyty. Z końcem ubiegłego roku postanowiła zaciągnąć nowy, krótkoterminowy na kwotę 30 milionów złotych. Budzi to kolejne wątpliwości o przyszłość miasta i nie chodzi tu już o inwestycyjny niż, ale obawy, że funduszy zbraknie na podstawowe wydatki.  – Nowa nazwa komitetu “Agata Fisz – “Postaw na kredyt”  – komentują chełmianie.

W zarządzenieniu nr 364/15 Prezydenta Miasta Chełm z dnia 28 grudnia 2015 roku, władze miasta informują, że postanowiły zaciągnąc kredyt krótkoterminowy od dnia 4 stycznia 2016 roku do dnia 31 grudnia 2016 roku w kwocie trzydziestu milionów złotych na pokrycie występującego w ciągu roku deficytu budżetu. Prawo do zaciągnięcia takiego kredytu dali jej radni, którzy głosowali za budżetem. Czy byli tego świadomi?

“Nowym spłacić stary”

Miasto Chełm na koniec III kwartału 2015 zadłużone było kredytem krótkoterminowym, czyli takim który musi być spłacony w roku obrotowym np. od stycznia 2015 do końca grudnia 2015) w wysokości 20 411 684,87 PLN. W tym samym okresie pod koniec III kwartału 2015 roku, zarówno Zamość jak i Biała Podlaska nie skorzystały z kredytu krótkoterminowego, ponieważ zanotowały nadwyżki budżetowe środków pieniężnych własnych. Chełm takich funduszy nie miał i musiał zdecydować się zaciągnąć nowy kredyt, aby spłacić ten z roku 2015.

Mieszkańcy miasta są coraz bardziej zaniepokojeni brakiem prowadzenia odpowiedzialnej polityki finansowej. W tym roku zadłużenie krótkoterminowe nie będzie wynosić 20 411 684,87 zł, ale 30 milionów złotych. Warto przypomnieć, że zadłużenie długoterminowe przez cały 2016 rok ma wynieść 127,5 mln zł. – Może warto żeby nasza prezydent zmieniła nazwę komitetu z “Postaw na Chełm” na “Postaw na Kredyt”? Powinniśmy jak najszybciej pomyśleć o referendum  komentują chełmianie.

Oto kolejny gwóźdź do trumny, który lekką ręką wbiła Agata Fisz:

gwozdz

Na co zostaną przeznaczone kolejne zaciągnięte pieniądze? Tego nie wiemy. Wiceprezydent Józef Górny ponownie nie znalazł dla nas czasu. Jeszcze wcześniej zasugerował nam, że nie będzie rozmawiał z redakcją, która pisze “bzdury i nieprawdę”. Na telefony nie odpowiada również od dawna wiceprezydent Stanisław Mościcki oraz Prezydent Agata Fisz.

Aquapark kulą u nogi

Na tym nie koniec. Przez najbliższe czternaście lat, władze będą zmuszone spłacać budowę Chełmskiego Parku Wodnego oraz najprawdopodobniej dopłacać do jego funkcjonowania. O tym, że Aquapark może podtopić miejskie finanse pisaliśmy tutaj.  Miasto nadal nie przedstawiło żadnej realnej kalkulacji liczbowej z której wnioskować można, że ta inwestycja okaże się rentowna. Prognoza ekonomiczna oparła się o projekt budowlany “Memorandum Inwestycyjne Centrum Sportów Wodnych w Chełmie”, który został wykonany przez zewnętrzną firmę. Tam też określono, że przychody z działalności w pełni będą pokrywać koszty funkcjonowania obiektu.

Spółka opłaca budżet obywatelski

Kontrowersje w ostatnim czasie wzbudziła również inwestycja, która została wybrana głosami chełmian w budżecie obywatelskim na 2015 rok. W budżecie obywatelskim na rok 2015 w rejonie nr 1, głosami stu dziewiętnastu mieszkańców zdecydowano, że inwestycją przeprowadzoną w ubiegłym roku będzie “Budowa sieci kanalizacyjnej w rejonie ulic: Budowlanej i Ceramicznej”. Zadanie zostało zatwierdzone przez Radę na kwotę 499 500 zł. W planie budżetu zostało zapisane, że inwestycja miała pochłonąć prawie 0,5 mln złotych. Tymczasem została zrealizowana za… 7 tys. zł. Jak poinformował nas Urząd Miasta , zadanie zostało wykonane, ale za pieniądze… Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Chełmie.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz
 • https://umbialapodlaska.bip.lubelskie.pl/upload/pliki//0projekt_budzetu.pdf

  To projekt budżetu Białej Podlaskiej z biuletynu BIP na 2016 w celu porównania z projektem chełmskim. Niestety w BIP dla miasta Chełm znajduje sie jedynie Budżet za lata 2011 i 2012. Czyżby to słynna chełmska transparentność finansów miasta? 😉

  No votes yet.
  Please wait...
 • Bezpartyjny Kumaty

  Sluchaj Miotla te 30 mln jak umiesz czytac to krotkoterminowka ktora zostanie splacona do konca biezacego roku zostanie bo musi,bo takie sa przepisy,wiec juz jest o 30 mniej Nastepne 33 to beda zobowiazania spolki ktora buduje aqua a nie miasta,wiec znowu minus 33.Radze ci platfusie zajmij sie swoim guru Zukiem i tym jak wykonczyl miasto lublin bo tam dochody to 1mld 690 mln a dlug jak najbardziej oficjalny to 1mld 200 mln!!! czyli 75 %.do tego kupa ukrytych i lewych omijajacych przepisy umow jak ta na wynajem pomieszczen burowych w biurowcu ktorego nie ma,o czym mozna bylo poczytac w Dzienniku wschodnim.Prowadzicie POlityke to ja prowadzcie ale nie klamcie,bo lud nie taki glupi platfusy i waszej kretynskiej propagandy nie kupi.P.S. na bipie mozna tez sprawdzic czy zamosc i biala podlaska maja nadwyzke,wiec nie piszcie bzdur ze maja.Tegoroczny budzet choc nie rewelacja idzie po latach w dobrym kierunku jest wreszcie zrownowazony co oznacza ze miasto wiecej juz sie nie zadluza.Kierunek poszukiwania hakow na “Fiszke” chybiony,trafiliscie kula w plot.

  No votes yet.
  Please wait...
  • buta i arogancja władzy zieje z tego komentarza? Mateuszku uderzyłeś w czuły punkt. Aby tak dalej i mam nadzieję niedługo chełmski.eu w wersji papierowej!

   No votes yet.
   Please wait...
 • Przecież oni dali się już dawno kupić bo faworyzuja tylko jedną stronę! Jak ktoś może oceniać rzeczywistość nie mając elementarnej wiedzy? Panowie po ile lat wy macie? Jakie doświadczenie? GIMBAZA…

  No votes yet.
  Please wait...
 • Autor tych wypocin, bo nie można nazwać tego “co popełnił” inaczej to podpuszczony przez sfrustrowanych działaczy Komitetu Nasz Chełm.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *