REKLAMA
,
Zmiany w Karcie Nauczyciela? Będzie debata w Chełmie
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Resort edukacji nie wyklucza wprowadzenia wymaganej liczby godzin pracy dla psychologów, pedagogów i logopedów pracujących w szkołach, o co postulują oświatowe związki zawodowe. Zanim jednak odbędą się oficjalne dyskusje na ten temat, będzie trzeba podliczyć ewentualne koszty.

Reklama

Spotkanie Anny Zalewskiej, szefowej MEN z m.i. Związkiem Nauczycielstwa Polskiego, krążyło wokół tematu m.in. projektu nowelizacji ustawy Karty Nauczyciela, który zakłada likwidację godzin „karcianych”, zabezpieczenia środków na nagrody dla nauczycieli oraz rozszerzenia przepisów na temat odpowiedzialności dyscyplinarnej. Szczególną uwagę przykuwają godziny karciane – dwie godziny w tygodniu, które każdy nauczyciel musi przepracować z uczniami, ale bez żadnego wynagrodzenia. Są to m.in. zajęcia wyrównawcze.

Pilne kwestie do zmiany

Jak komentuje Ewa Suchań, chełmska radna oraz Prezes chełmskiego ZNP, związkom zawodowym chodzi w głównej mierze o nauczycieli zatrudnionych w ośrodkach opiekuńczo wychowawczych. – Są to pracownicy samorządowi, którzy zostali przejęci przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. Z dnia na dzień stali się „nie-nauczycielami” – dodaje. Suchań zaznacza że, nie można podchodzić w ten sposób do grupy, która przez dwadzieścia osiem lat pracowała jako nauczyciele, a kilka głosowań decyduje o tym, że nimi nie są. Chodzi tu głównie o uprawnienia, które stracili z dniem 1 stycznia 2014, na mocy ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. – To są również wychowawcy, którzy odgrywają bardzo dużą rolę w wychowywaniu młodzieży, która została skrzywdzona przez życie – komentuje. Chełmski oddział już odbył rozmowy w tej sprawie z prawie wszystkimi posłami z województwa lubelskiego.

Proponowane zmiany będą dotyczyć też psychologów, pedagogów i logopedów, którzy w lokalnych szkołach nie mają określonego obowiązkowego wymiaru godzin pracy z uczniami. Ich liczbę dotychczas określał organ prowadzący. – W całej Polsce powinna być jednakowa liczba godzin, tak jak było to kiedyś. W samym oddziale Chełm mamy różną interpretację. Od 36 godzin w gminie Chełm do 20 godzin w Chełmie. Pomimo tego, że ludzie pracują tak samo, to przy innych samorządach muszą wykonywać więcej godzin pracy – tłumaczy Suchań.

„Czas porozmawiać”

W dniu dzisiejszym Zarząd Powiatowy Związku Nauczycielstwa Polskiego w Chełmie podjął decyzję o zorganizowaniu debaty z samorządowcami, dyrektorami szkół, związkowcami oraz prezesami wszystkich ognisk szkolnych na terenie powiatu chełmskiego. Debata będzie dotyczyć ustroju szkolnego. – To jest najwyższy czas, aby zorganizować takie spotkanie u nas i konkretnie dyskutować. Wstępnie zaplanowano ją na 15 marca 2016 roku.

Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
Wyboista droga do sprzedaży MPEC
Wyboista droga do sprzedaży MPEC
REKLAMA