REKLAMA
,
Rosyjskie media nazwały Sobibór „polskim obozem koncentracyjnym”
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

W środę na stronach internetowych trzech ważnych rosyjskich mediów pojawiło się sformułowanie „polski obóz koncentracyjny Sobibór”. Ambasada RP zażądała sprostowania w tej sprawie.

Reklama

Dokładnie chodzi o informacje, która została zawarta w depeszy agencji RIA Nowosoti, w której poinformowano o udziale ministra kultury Rosji Władimira Miedinskiego w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Polityk miał wziąć udział w ceremonii, która upamiętniała ” „radzieckich jeńców, którzy zginęli w polskim obozie koncentracyjnym Sobibór”.

W związku z niefortunnym sformułowaniem, Ambasada RP wyraziła protest oraz nalegała o jego poprawę przez rosyjską agencje. – Szacunek m.in. dla rosyjskich ofiar Sobiboru wymaga od mediów w Rosji, by pamiętały, że był to obóz śmierci, stworzony przez niemieckich nazistów na terytorium okupowanej Polski – czytamy w oświadczeniu polskiej ambasady.

Obóz zagłady „SS – Sonderkommando Sobibór” powstał w 1942 roku w ramach „Akcji Reinhardt”, której celem była likwidacja ludności żydowskiej. Na jego miejsce wybrano obszar położony w lasach, około 4 km od wsi Sobibór i w pobliżu linii kolejowej Włodawa-Chełm. Liczba ofiar nie jest łatwa do ustalenia ze względu na niewielkie pozostałe archiwalia, szacunki wskazują na min. 250 000 Żydów.

Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Jutro radni uchwalą budżet
AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
REKLAMA