REKLAMA
,
MON tworzy obronę terytorialną. Wyrzutnie rakietowe w Chełmie?
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Ministerstwo Obrony Narodowej powołało nowy rodzaj Sił Zbrojnych – Obronę Terytorialną. Pierwsze brygady powstaną na wschodzie kraju.

Reklama
fot. ppor. Robert Suchy / mon.gov.pl

fot. ppor. Robert Suchy / mon.gov.pl

Liczbę członków organizacji proobronnych szacuje się w Polsce na 100 tysięcy, a uczniów szkół mundurowych na około 30 tysięcy młodych ludzi. To właśnie na nich oparta ma być inicjatywa utworzenia nowego, piątego rodzaju wojsk. Do końca lutego mają zakończyć się wstępnie prace nad ich utworzeniem na wschodzie kraju. Nieoficjalnie mówi się, że do 2017 roku w naszym regionie pojawi się 7 tysięcy nowych żołnierzy. Koszt organizacji nowych trzech brygad ma nie przekroczyć 300 – 350 milionów złotych.

Obecnie w naszym województwie stacjonuje m.in. Chełmski Dywizjon Artylerii Samosiężnej, 3. Zamojski Batalion Zmechanizowany oraz 2. Hrubieszowski Pułk Rozpoznawczy. Jak informował w listopadzie Paweł Puzio w „Dzienniku Wschodnim” planuje się również modernizacje sprzętu w tych jednostkach. Do Chełma mogłyby trafi wyrzutnie rakietowe Homar lub armato – haubnice Krab. W Hrubieszowie opancerzone pojazdy BRDM2 Szakal miałyby zastąpić Rosomaki z Siemianowic Śląskich.

„MON weźmie wysiłek finansowy”

Pod koniec stycznia odbyły się w Wesołej pod Warszawą, ćwiczenia organizacji proobronnych. – Chcemy, aby takie ćwiczenia odbywały się co miesiąc. Chcemy, aby brali w nich udział przedstawiciele wszystkich grup proobronnych z całego kraju – powiedział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz w 1 Warszawskiej Brygadzie Pancernej, gdzie obserwował ćwiczenie organizacji proobronnych i klas mundurowych. Minister zwrócił także uwagę, że wszystkie organizacje proobronne przeznaczają własne środki finansowe na umundurowanie czy uzbrojenie. – To się musi skończyć. Ministerstwo Obrony Narodowej musi wziąć na siebie wysiłek finansowy, tak żeby był rzeczywisty skutek w postaci wzmocnienia naszej armii o obronę terytorialną kraju – podkreślił.

Fot. Fot. ppor. Robert Suchy/CO MON/ mon.gov.pl

Napisz komentarz
 • Gwoli scislosci w miescie stacjonuje rowniez oprocz tych gozdzikow batalion zmechanizowany 1 warszawskiej.

 • A dokąd sięga ten dywizjon artylerii „samosiężnej”

 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Jutro radni uchwalą budżet
  AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
  Budżet (coraz mniej) obywatelski
  Budżet (coraz mniej) Obywatelski
  Rośnie dług Chełma
  Rośnie dług Chełma
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Katastrofa dopiero przed nami?
  REKLAMA