REKLAMA
Baner  promocyjny Triada/BUR
Baner promocyjny Triada/BUR
,
Likwidacja godzin karcianych z nowym rokiem szkolnym
FacebookTwitterEmailMessengerLinkedInPrint

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy Karta Nauczyciela, który zakłada likwidację tzw. godzin karcianych, zabezpieczenie środków na nagrody oraz rozszerzenie przepisów o odpowiedzialności dyscyplinarnej i wymogu niekaralności.

Reklama

“Godziny karciane” to dwie godziny w tygodniu, a w przypadku nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych – jedna godzina, które każdy nauczyciel, niezależnie od pensum dydaktycznego, musi obowiązkowo odrobić w postaci zajęć pozalekcyjnych. Projekt nowelizacji ustawy przewiduje ich likwidację od 1 września 2016 roku. – Zajęcia dodatkowe to oferta dla chętnych uczniów. Dotychczas musieliśmy organizować takie zajęcia, ale w rezultacie sala była pusta – komentuje jeden z chełmskich nauczycieli, który chciał pozostać anonimowy.

Istotną kwestią nad którą pochylało się Ministerstwo Edukacji Narodowej była również kwestia nauczycieli zatrudnionych w ośrodkach opiekuńczo wychowawczych. – Są to pracownicy samorządowi, którzy zostali przejęci przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. Z dnia na dzień stali się “nie-nauczycielami” – mówiła nam Ewa Suchań, chełmska radna oraz prezes chełmskiego ZNP. Zaznaczała także, że nie można podchodzić w ten sposób do grupy, która przez dwadzieścia osiem lat pracowała jako nauczyciele, a kilka głosowań decyduje o tym, że nimi nie są.

Nowe regulacje przewidują również uniemożliwienie zatrudnienia w przedszkolu, szkole czy innej placówce oświatowej, osoby, która nie posiada pełnej zdolności do czynności prawnych i nie korzysta z praw publicznych. W projekcie zaproponowano także przepisy, które mają ułatwić planowanie i wypłacanie jednorazowej gratyfikacji pieniężnej nauczycielom, którym minister edukacji przyzna tytuł honorowego profesora oświaty.

Będzie debata

Pod koniec stycznia 2016 roku,  Zarząd Powiatowy Związku Nauczycielstwa Polskiego w Chełmie podjął decyzję o zorganizowaniu debaty z samorządowcami, dyrektorami szkół, związkowcami oraz prezesami wszystkich ognisk szkolnych na terenie powiatu chełmskiego. Debata będzie dotyczyć ustroju szkolnego. Wstępnie zaplanowano ją na 15 marca 2016 roku.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama