REKLAMA
,
Gminy zwalniają duże rodziny z opłat za wywóz śmieci. Jak jest w Chełmie?
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Mieszkańcy zgłaszają problemy. Tym razem dotyczą zniżek dla dużych rodzin na wywóz śmieci, które zniknęły od 2016 roku. – Od stycznia mieszkańcy Chełma muszą kierować się do MOPR-u, tak aby uzyskać zaświadczenie o niskich dochodach. Wtedy ewentualnie mieszkaniec może ubiegać się o zniżkę – pisze do nas jeden z czytelników.

Reklama

Wielu polskich prezydentów miast oraz burmistrzów, wychodzi z programami prorodzinnymi, w czym pomaga także samorządom ustawa – „Zmiana ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach” (Dz.U.poz 1793).   Nowe regulacje wprowadzają podstawę prawną do zwolnienia w całości lub w części z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w przypadku rodzin wielodzietnych.

W związku z zapytaniami mieszkańców, postanowiliśmy zapytać czy Prezydent Agata Fisz zechce pochylić się nad tą kwestią w celu zwolnienia dużych rodzin z opłaty śmieciowej bez względu na ich sytuację. – Z naszej wiedzy wynika, iż w województwie lubelskim, dotychczas zostało podjętych i ogłoszonych, siedem nowych uchwał w sprawie zwolnień z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w tym 3 uchwały z uwagi na dochód (Biała Podlaska, Chełm, Milejów) i 4 dla rodzin posiadających Kartę Dużej Rodziny (Biłgoraj, Łęczna, Niemce, Karczmiska) – informuje Roland Kurczewicz, Pełnomocnik Prezydent Miasta Chełm.

Kurczewicz zaznacza, że na podstawie ww. ustawy, Rada Miasta Chełm uchwałą z dnia 16 listopada 2015 roku, zwolniła w części 50 % z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy, w części dotyczącej gospodarstw domowych, w których dochód nie przekracza kwoty uprawniającej do świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej. Zwolnienie z tej uchwały miałoby spowodować zmniejszenie obciążeń mieszkańców o najniższych dochodach, w tym przeważnie rodzin wielodzietnych, będących również beneficjentami systemu pomocy społecznej.

„Zwolnienie dotyczy w znacznej mierze rodzin wielodzietnych”

– Zwolnienie uzależnione od kryterium rodziny wielodzietnej wykluczyłoby zatem z korzystania ze zwolnienia osoby o trudnej sytuacji materialnej, które w rozumieniu obowiązujących przepisów nie stanowią rodziny wielodzietnej tj. rodziny w której rodzic (rodzice) lub małżonek rodzica mają na utrzymaniu co najmniej troje dzieci. Dlatego, na podstawie przytoczonej powyżej uchwały Rady Miasta Chełm, w Chełmie przyjęto kryterium dochodowe i 50% zwolnienie, tak aby skorzystały z niego przede wszystkim osoby potrzebujące, będące w trudnej sytuacji materialnej. W praktyce również dotyczy to w znacznej mierze rodzin wielodzietnych – komentuje Kurczewicz, który przypomina, iż rodzaj zwolnienia z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi jest określony w ustawie, co nie daje samorządom dowolności we wprowadzaniu zwolnień.

Napisz komentarz
 • Szkoda że Pan Roland nie napisał ile trzeba teraz formalności żeby z tego skorzystać i to co miesiąc a nie raz w roku.

 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Jutro radni uchwalą budżet
  AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
  Budżet (coraz mniej) obywatelski
  Budżet (coraz mniej) Obywatelski
  Rośnie dług Chełma
  Rośnie dług Chełma
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Katastrofa dopiero przed nami?
  REKLAMA