REKLAMA
,
Anna – Maria Karczmarska z nagrodą im. Leona Schillera
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji, już po raz 39. przyznało Nagrodę im. Leona Schillera dla młodych wyróżniających się artystów sceny. W tym roku do grona laureatów dołączyła chełmianka Anna – Maria Karczmarska, córka znanego fotografa Ryszarda Karczmarskiego.

Reklama

Kapituła Nagrody podaje dane laureatów do publicznej wiadomości co roku 14 marca – w dniu rocznicę urodzin Leona Schillera. W tym roku postanowiła nagrodzić dwie artystki, w tym Annę – Marię Karczmarską – za znakomitą kreację aktorską na scenie Teatru Polskiego we Wrocławiu, za poziom artystyczny i wirtuozerię wykonawczą. Drugą wyróżnioną jest Małgorzata Gorol (aktorka) – za kreacje aktorskie na scenie Teatru Polskiego we Wroclawiu.

Nagroda im. Leona Schillera, przyznawana przez Związek Artystów Scen Polskich jest nagrodą imienia jednego z najwybitniejszych inscenizatorów przedwojennej polskiej sceny, a zarazem świetnego organizatora, pedagoga, a także prezesa Stowarzyszenia w latach: od 1950 – aż do śmierci, w dn. 25 marca 1954 r.

Gratulujemy!

Anna – Maria Karczmarska  (ur.1981, Rejowiec Fabryczny). Artystka wizualna, performerka, scenografka i kostiumografka. Ukończyła studia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (dyplom w 2005 r. w Pracowni Intermedialnej Zbigniewa Sałaja i Grzegorza Sztwiertni na Wydziale Malarstwa). Jest laureatką nagród: Samsung Art Master, CSW, Warszwa, wyróżnienie za „13 Świętych dziewcząt” (2006 r.) i Boska Komedia, Kraków, najlepsza scenografia (kostiumy) w spektaklu „Odyseja” (2010 r.). Swoje filmy pokazywała m.in. Goldex Poldex w Krakowie, Museum Moderner Kunst w Passau, Muzeum Narodowym w Krakowie, a także New Museum w Nowym Jorku. W 2007 roku stworzyła cykliczny performance Objawienie w PKiN w Warszawie, w 2010 wyreżyserowała performance Skala z Pawłem Smagałą w Operze Narodowej w Warszawie, w 2011 wraz z Krzysztofem Kaliskim stworzyła performance Koncert po zbiorach w Muzeum Czartoryskich w Krakowie.

Od 2005 roku związana z teatrem. Współpracowała m.in. z reżyserami: Michałem Borczuchem, Krzysztofem Garbaczewskim, Cezarym Tomaszewskim a obecnie głównie z Radosławem Rychcikiem. Wystawiała m.in w CSW w Warszawie, Kuenstlerhaus w Dortmundzie, Muzeum Czartoryskich w Krakowie, Mica Moca w Berlinie. Przez kilka lat związana z galerią lokal_30 w Warszawie, obecnie z Galerią Białą w Lublinie. Żyje i pracuje w Krakowie.

Źródło biogram: http://www.galeriaopole.pl/

Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
Wyboista droga do sprzedaży MPEC
Wyboista droga do sprzedaży MPEC
REKLAMA