REKLAMA
,
Będą zmiany w BO? „Na zebraniach więcej urzędników niż mieszkańców”
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Na dzisiejszej sesji Rady Miasta Chełm, radni będą zajmować się kwestią zmian w regulaminie Budżetu Obywatelskiego. Istnieje realna szansa, że doczeka się poprawek, które realnie uspołecznią budżet i zwiększą zaangażowanie mieszkańców i organizacji pozarządowych.

Reklama

W miniony piątek Stowarzyszenie „Nasz Chełm” zaapelowało o głosowanie nad zmianami w regulaminie Budżetu Obywatelskiego. Swój apel uzasadniają: „Jako przedstawiciele organizacji, która była inicjatorem wprowadzenia w Chełmie Budżetu Obywatelskiego, jesteśmy zaniepokojeni trybem wprowadzenia zmian w jego Regulaminie. W naszej opinii powinny one zostać poprzedzone konsultacjami społecznymi i dogłębną analizą dotychczasowych doświadczeń w realizacji BO. Tymczasem Prezydent Miasta dopiero pod koniec kwietnia złoży swoje sprawozdanie poświęcone tej sprawie.”

Więcej urzędników niż mieszkańców

Jak komentuje Anna Mirzwa (PO), podział na osiedla, który zaproponowany jest w uchwale na sesji RM, jest pomysłem  odpowiadającym potrzebie mieszkańców, którzy upatrują w tym sprawiedliwego podziału środków finansowych na inwestycje, na wszystkich osiedlach naszego miasta. Przyznaje jednak, że istnieje potrzeba przeprowadzenia szerokiej akcji informacyjnej przed każdym ogłoszeniem naboru wniosków, a konsultacje powinny obejmować o wiele większy procent mieszkańców osiedli. – Dotychczas na zebrania przychodziło więcej urzędników niż zwykłych mieszkańców – powinniśmy obudzić „ducha obywatelskiego” naszych mieszkańców, aby czuli się odpowiedzialni za to co będzie wybudowane na osiedlu ze środków BO – dodaje Mirzwa.

Chełmska radna proponuje aby na ogólnych zebraniach wybrać w skład Zespołu d/s BO dwóch przedstawicieli danego osiedla (nie zatrudnionych w UM Chełm, ani też w podległych jednostkach). – Teraz zgodnie z regulaminem jest to przywilej tylko Prezydenta Miasta Chełm. Byliby to również członkowie komisji weryfikującej wnioski oraz komisji wyborczej. Do takiego grona również powinna wejść osoba z organizacji pozarządowej. Takie zapisy należałoby umieścić w Regulaminie d/s BO. Mieszkańcy muszą poczuć, że uczestniczą w ustaleniach i decyzjach od początku do końca realizacji BO, czyli do zakończenia realizacji wybranych inwestycji na swoim osiedlu – komentuje.

Na zebraniu podsumowującym realizację BO za rok poprzedni, wybrani przedstawiciele społeczni wspólnie z Prezydentem, mieliby poinformować mieszkańców osiedla o stanie realizacji wybranych przez mieszkańców inwestycji. Według Mirzwy w akcji informacyjnej mogliby wziąć udział także radni Młodzieżowej Rady Miasta Chełm.

Duże inwestycje w gestii władz miasta

Po wielu rozmowach z mieszkańcami postanowiliśmy jako Klub Radnych PSL wdrożyć w życie poprawki i właśnie złożyliśmy projekt uchwały odnośnie zmian w regulaminie Budżetu Obywatelskiego. Nie wszystkie jednak zmiany znalazły się w obecnym projekcie uchwały, ale jedna z ważniejszych czyli podział na dziesięć okręgów właśnie dzisiaj będzie procedowania. Ponadto wnioskowaliśmy o większą kwotę przeznaczoną do rozdysponowania, ograniczenie wielkości finansowej jednego zadania oraz przeniesienie punktów wyborczych do Rad Osiedli – komentuje radny Artur Juszczak (PSL).

Radny przyznaje, że procedury BO są jasne i nie spotkał się dotychczas z zarzutem odnośnie ich nieprzejrzystości. Według niego większe uspołecznienie nastąpi wtedy, kiedy kwoty, co do wielkości na jedną inwestycje. będą ograniczone na tyle aby  mieszkańcy mogli aplikować na małe zadania typu: połamane ławki, reperację piaskownicy, czy zrobienia mini siłowni, czyli do kwoty rzędu kilkunastu tysięcy. Wszystkie inne duże inwestycje, które powinny leżeć w gestii miasta. – Mnogość inwestycji zawartych w Budżecie Obywatelskim moim zdaniem może przyczynić się do zwiększenia i  zaangażowania mieszkańców w życie społeczne naszego miasta jak i podniesie ich udziału w rozwiązywaniu lokalnych problemów – kwituje Juszczak.

O zmianach w Budżecie Obywatelskim będą dyskutować radni na dzisiejszej sesji Rady Miasta Chełm. O decyzji i komentarzach radnych będziemy informować na bieżąco.

Napisz komentarz
 • Przecież pani Mirzwy na sesji nie było, podobno chora a do mediów pierwsza.. no chyba że ta choroba to jak prasa podaje wirusowa. W Polsce 74 kierowników armiru do odwołania się rozchorowało. ZUS powinien się za to zabrać, to nasze pieniądze!

 • niezatrudnionych pisze się łącznie.

 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Jutro radni uchwalą budżet
  AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
  Budżet (coraz mniej) obywatelski
  Budżet (coraz mniej) Obywatelski
  Rośnie dług Chełma
  Rośnie dług Chełma
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Katastrofa dopiero przed nami?
  REKLAMA