REKLAMA
Baner  promocyjny Triada/BUR
Baner promocyjny Triada/BUR
,
Żółte żonkile symbolem pamięci. Niezwykły pokaz filmowy w ChBP
FacebookTwitterEmailMessengerLinkedInPrint

W Chełmskiej Bibliotece Publicznej odbędzie się premierowy pokaz filmu o Powstaniu w Getcie Warszawskim. Film udostępniony zostanie przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.

Pokaz odbędzie się 19 kwietnia w sali widowiskowej  Chełmskiej Biblioteki Publicznej o godz. 12.30

Uczestnicy akcji otrzymają przygotowane z papieru żonkile, które symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Kwiaty te związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również co roku 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów – często były to właśnie żonkile.  

Film (czas trwania: 35 min.) o powstaniu w getcie warszawskim przedstawia sytuację Żydów w przedwojennej stolicy oraz historię getta warszawskiego do momentu wybuchu powstania, przebieg powstania  z uwzględnieniem motywów i racji postępowania poszczególnych bohaterów, a także upamiętnienie polskich Żydów w przestrzeni współczesnego miasta, na wystawie w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz obecny wygląd miejsc związanych z gettem warszawskim.

Pokaz filmu dedykowany jest szczególnie młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. W związku z ograniczoną liczbą miejsc prosimy o  zgłaszanie przybycia do 15 kwietnia, informacji udziela p. Anna Małysz, tel. 82 5639845.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*