REKLAMA
,
Fałszowała sądowe dokumenty. Chełmska sędzia bez immunitetu
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Anna C., sędzia Sądu Rejonowego w Chełmie zostanie pociągnięta do odpowiedzialności. Zezwolił na to wczoraj Sąd Apelacyjny w Lublinie. Sędzia została zawieszona, a jej wynagrodzenie obniżono o 25 proc.

Reklama

Jeszcze w 2014 roku rzecznik dyscyplinarny skierował do Sądu Dyscyplinarnego dwa wnioski, które dotyczą podrobienia wyroku w sprawie karnej i poświadczenia przez nią nieprawdy w protokole.

Jak poinformowała Barbara Du Château, rzecznik prasowy Sądu Apelacyjnego w Lublinie, sąd apelacyjny zezwolił prokuratorowi rejonowemu na pociągnięcie sędzi do odpowiedzialności i zawiesił ją w czynnościach służbowych. Jej wynagrodzenie obniżono o 25 procent. Nie oznacza to jednak, że Anna C. usłyszy zarzut w sprawie fałszerstwa.  – Ta decyzja jest nieprawomocna, więc prokurator na razie nie może postawić sędzi zarzutu i przesłuchać jej w charakterze podejrzanej – dodaje rzecznik.

Pierwsza sytuacja dotyczy czasów, kiedy pracowała jeszcze w sądzie Rejonowym we Włodawie (luty 2014). Wtedy też odroczono sprawę w sprawie mężczyzny , którego przyłapano na jeździe po alkoholu. Annie C. zarzucono podrobienie wyroku w sprawie karnej i poświadczenie nieprawdy w protokole.

Druga dotyczyła poświadczenia nieprawdy w czterech sprawach. Pomimo tego, że sprawą zainteresowała się prokuratura w Lublinie, śledczy byli bezradni, ponieważ chronił ją immunitet. Postępowanie karne utknęło w miejscu. Uchylenie immunitetu miało miejsce dopiero w listopadzie 2014 roku, wtedy też zawieszono ją w czynnościach służbowych i obniżono wynagrodzenie. Anna C. odwołała się do Sądu Najwyższego, ale ten uchylił orzeczenie niższej instancji i nakazał ponowne rozpatrzenie sprawy.

Sędzia wróciła do pracy, ale przeniesiono ją właśnie do chełmskiego II wydziału karnego. Jak podawał wielokrotnie „Dziennik Wschodni”, protokolanci nie chcieli z nią współpracować, miała źle ich traktować, jednakże żaden z nich nie złożył skargi. Jak powiedziała „Gazecie Wyborczej” Anna Góra, prezes Sądu Rejonowego w Chełmie, w ubiegłym tygodniu postanowiono ją odsunąć od czynności służbowych.

Uchwała z uzasadnieniem w najbliższym czasie zostanie doręczona do prokuratora, jak i Annie C. Dopiero wtedy zostanie określony termin do złożenia zażalenia, które będzie musiał rozpatrzyć Sąd Najwyższy.

Źródło. Dziennik Wschodni  | Gazeta Wyborcza

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz
 • Wielokrotnie fałszowała wyroki w sprawach o nadużywanie alkoholu. Teraz łatwiej można zrozumieć skąd ta bezkarność pijanych kierowców. Za kare nie musi pracować (orzekać) i jeszcze płacą jej obniżone wynagrodzenie i tak większe od średniej krajowej. Taka „sprawiedliwość” to tylko w Polsce. Przyzwoici sędziowie już dawno by sie oczyścili od takich „wyjątków”. Rodzi sie smutna refleksja albo w Polskim wymiarze sprawiedliwości nie ma przyzwoitych sędziów albo nie sa to wyjątki 😉

  No votes yet.
  Please wait...
 • Smutna historia.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Jutro radni uchwalą budżet
  AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
  Budżet (coraz mniej) obywatelski
  Budżet (coraz mniej) Obywatelski
  Rośnie dług Chełma
  Rośnie dług Chełma
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Katastrofa dopiero przed nami?
  REKLAMA