REKLAMA
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Za nami eliminacje powiatowe 44 Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno – Krajoznawczego. Jest to największe przedsięwzięcie krajoznawcze w Polsce adresowane do młodzieży szkolnej. 

Reklama

Turniej został zorganizowany przez Oddział PTTK im. Kazimierza Janczykowskiego w Chełmie przy współudziale Medycznego Studium Zawodowego w Chełmie oraz Ośrodka Edukacyjno – Muzealnego Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych w Brzeźnie. Uczestnicy eliminacji musieli wykazać się wiedzą krajoznawczą dotyczącą głównie własnego regionu, znać historię i zasady uprawiania turystyki, przepisy ruchu drogowego, zasady udzielania pierwszej pomocy, regulaminy odznak turystycznych i krajoznawczych oraz zagadnienia związane z topografią.

Wśród zadań praktycznych było rozpoznawanie zabytków, rozpoznawanie roślin, zadania z mapą oraz praktyczne udzielanie pierwszej pomocy. Mnogość i różnorodność konkurencji sprawia, że turniej ten zaliczany jest do najtrudniejszych konkursów w kraju a całoroczna praca wielu szkolnych kół turystycznych podporządkowana jest przygotowaniom do startu w tej imprezie. W turnieju uczestniczą trzyosobowe drużyny reprezentujące poszczególne typy szkół.

W pionie szkół podstawowych zwyciężyła drużyna koła turystycznego „MłoDziK” z Młodzieżowego Domu Kultury w Chełmie w składzie; Alicja Siatka, Maja Ryżyńska i Adam Wolski. Drugie miejsce wywalczyła drużyna SKKT „Dreptak” z Zespołu Szkół w Sawinie – Monika Ciesielska, Joanna Turek i Zuzanna Kloc
III miejsce drużyna SKKT „Traper” z Zespołu Szkół w Stawie – Julia Borys, Maksymilian Bakun, Patryk Kuchta. W punktacji indywidualnej najwięcej punktów zdobyła Alicja Siatka (MDK Chełm), która wyprzedziła Monikę Ciesielską (Sawin) i Patryka Kuchtę (Staw).

W kategorii gimnazjów, która tradycyjnie jest najliczniej obsadzona wygrała drużyna SKKT „Dreptak” z ZS w Sawinie – Natalia Wrona, Justyna Sawka i Jakub Grel, zaś kolejne miejsca zajęły; druga drużyna z Sawina – Mateusz Szymański, Adrianna Zając i Joanna Olucha oraz drużyna z ZS w Stawie – Sylwia Manaj, Kinga Siennica i Mateusz Suprun. Indywidualnie I równorzędne miejsce zajęły Natalia Wrona (Sawin) i Kinga Siennica (Staw) natomiast tuż za nimi uplasowali się Mateusz Szymański i Justyna Sawka (oboje z Sawina).

W pionie szkół ponadgimnazjalnych dwa pierwsze miejsca zajęły drużyny Koła „MłoDziK” z MDK w Chełmie – Karolina Jusiuk, Agata Łobaczuk i Maciej Dubaj oraz Aleksandra Starzomska, Magdalena Sochaczewska i Szymon Łobaczuk.
Trzecie miejsce na podium przypadło drużynie z Zespołu Szkół Budowlanych i Geodezyjnych w Chełmie – Kinga Gołaś, Dorota Kupińska i Klaudia Tchórzewska (opiekun Józef Wójcik). W klasyfikacji indywidualnej zwyciężyła Karolina Jusiuk, wyprzedzając Macieja Dubaja i Agatę Łobaczuk.

Zwycięskie drużyny z MDK Chełm i z ZS w Sawinie przygotował do turnieju Sławomir Korpysz, z drużynami z ZS w Stawie pracowała Agnieszka Oleszczuk – Stachel, natomiast ekipę z ZSB prowadzi Józef Wójcik. Podsumowanie turnieju odbyło się 13 kwietnia w Młodzieżowym Domu Kultury Chełmie . Nagrody w postaci sprzętu turystycznego i wydawnictw krajoznawczych wręczali przedstawiciele Urzędu Miasta Chełm, Ośrodka Edukacyjno – Muzealnego ZLPK w Brzeźnie oraz Oddziału PTTK W Chełmie. Najlepsze drużyny będą reprezentowały powiat chełmski na finale wojewódzkim, który w maju zostanie rozegrany w Biłgoraju.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Jutro radni uchwalą budżet
AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
REKLAMA