REKLAMA
,
Lokalne władze mówią „tak” budowie kopalni
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Władze samorządowe popierają plan budowy kopalni węgla kamiennego Jan Karski w Lubelskim Zagłębiu Węglowym. Przedstawiciele marszałka województwa lubelskiego, Ministerstwa Rozwoju i wojewody lubelskiego wzięli udział w zorganizowanej przez Prairie konferencji poświęconej projektowi i związanymi z nim szansami dla regionu.

Reklama

 – Województwo lubelskie, ale również Polska, poszczególne gminy i powiaty bardzo potrzebują tej inwestycji. (…) Naszym wspólnym interesem jest ją wspierać i o nią walczyć – komentował Krzysztof Grabczuk, wicemarszałek województwa lubelskiego. Inwestycja budowy kopalni cieszy się również poparciem ze strony Paula Wojciechowskiego, ambasadora Australii w Polsce, który stwierdził, że budowana kopalnia jest szansą na dzielenie się wiedzą i umiejętnościami z zakresu górnictwa pomiędzy obu krajami.

Inwestycja Prairie wpisuje się w rządowy program Węgiel 2.0 mający na celu wsparcie górnictwa węgla kamiennego w Lubelskim Zagłębiu Węglowym. Rządowy plan na rzecz Zrównoważonego Rozwoju przewiduje wsparcie inwestycji, wzmacniających kluczowe branże w regionie lubelskim, nastawione na eksport. Jednym z istotnych elementów planu jest promowanie nowoczesnych technologii w polskim górnictwie. – Widzimy, że rząd polski wspiera inwestycje zmierzające do wzmocnienia niezależności surowcowej kraju i przyczyniające się do jego bezpieczeństwa energetycznego. Każda nowa inwestycja, która prowadzi do transferu technologii i wykorzystuje innowacyjne, światowej klasy rozwiązania górnicze jest bardzo istotnym wkładem w długoterminowy rozwój gospodarczy – powiedział Ben Stoikovich, prezes Prairie Mining Limited.

Spółka składa dwa wnioski

Obecnie trwają intensywne prace przygotowawcze do złożenia wniosku o koncesję wydobywczą. Oprócz wyboru okolic miejscowości Kulik jako lokalizacji infrastruktury naziemnej przyszłej kopalni, Prairie ukończyła prace nad projektem zagospodarowania złoża, który zostanie złożony w Okręgowym Urzędzie Górniczym w Lublinie. Spółka złożyła już wnioski o zmiany w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego oraz pracuje nad uzyskaniem warunków  przyłączenia linii energetycznej. Jednocześnie do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska trafił wniosek o wydanie decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych inwestycji wraz z Kartą informacyjną przedsięwzięcia.

Napisz komentarz
 • Chełmskie,a nie lubelskie.

 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Budżet (coraz mniej) obywatelski
  Budżet (coraz mniej) Obywatelski
  Rośnie dług Chełma
  Rośnie dług Chełma
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Wyboista droga do sprzedaży MPEC
  Wyboista droga do sprzedaży MPEC
  REKLAMA