REKLAMA
Baner  promocyjny Triada/BUR
Baner promocyjny Triada/BUR
,
Budżet Obywatelski. Głosowanie pod wyłączną kontrolą UM
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Nie znamy stosunku miejskich władz do apelu o transparentność procedur związanych z Budżetem Obywatelskim. Urząd odpowiada wyłącznie na te pytania, które mu odpowiadają. Inne zbywa milczeniem. Mimo wszystko, zachęcamy – głosujcie na najlepsze Waszym zdaniem projekty.

Na początku miesiąca apelowaliśmy do Prezydenta Miasta Chełm w sprawie nowej odsłony Budżetu Obywatelskiego. Być może pamiętacie, że chodziło nam o większy nacisk na promocję BO zwłaszcza, że mieliśmy do czynienia ze skróconą kampanią informacyjną i zupełnie nowymi zasadami. Prosiliśmy także o dochowanie transparentności procedur związanych z wyłanianiem projektów przeznaczanych pod głosowanie i samego wyboru projektów do realizacji (pisaliśmy o tym tutaj). Zwracaliśmy wówczas uwagę Prezydenta m.in. na to, że:

Reklama

W pierwotnej wersji regulaminu BO zadbaliśmy także o pełną transparentność procesu realizacji BO. Dzięki temu w Zespole ds. Budżetu Obywatelskiego znalazło się miejsce nie tylko dla pracowników UM, ale także dla osób wskazywanych przez NGO. Liczymy, że Pan Prezydent także z tego rozwiązania skorzysta zarówno w przypadku Zespołu Konsultacyjnego jak i umożliwiając obserwatorom NGO udział w pracach Komisji Wyborczej. (pełny tekst naszego wystąpienia tutaj)

Odpowiedź Prezydenta podpisał Daniel Domoradzki, p.o. Dyrektora Gabinetu Prezydenta (całość pisma znajdziecie tutaj). D. Domoradzki w sposób przewidywalny tłumaczy zmniejszenie nakładów na BO kiepską kondycją finansową miasta. Obszernie opisuje jakie to działania informacyjne w sprawie BO podjęło miasto. Pisze:

… realizujemy kampanię informacyjną i promocyjną Budżetu Obywatelskiego 2020. działania informacyjne prowadzimy za pośrednictwem mediów społecznościowych oraz mediów tradycyjnych – strona internetowa Miasta Chełm, komunikaty przesyłane do mediów (prasa, radio, portale internetowe). Staramy się również angażować w procedurę promocyjną lokalnych proboszczów. Jesteśmy także w stałym kontakcie z przewodniczącymi Rad Osiedli, którzy przekazują informacje zainteresowanym mieszkańcom. Ponadto, na bieżąco odpowiadamy na pytania ws. Budżetu Obywatelskiego kierowane bezpośrednio do Urzędu Miasta.

Niestety dyr. Domoradzki ani słowem nie odnosi się do naszego postulatu zaangażowania do prac Zespołu Konsultacyjnego ludzi związanych z NGO. Z przykrością musimy  stwierdzić, że w przypadku BO nic się nie zmienia w stosunku do metod stosowanych przez administrację Agaty Fisz. Wszystko wskazuje, że na ostateczną listę projektów wpływ będzie miał wyłącznie Urząd Miasta.

***

Do przyszłorocznego BO zgłoszonych zostało 59 projektów. O 21 mniej niż rok wcześniej.  Więcej o złożonych projektach dowiecie się tutaj. Zgodnie z harmonogramem realizacji BO do 3 listopada powinniśmy poznać listę przedsięwzięć, na które będziemy mogli głosować. Samo głosowanie potrwa pięć dni – od 4 do 8 listopada br.

Głosujemy osobiście w siedzibie Urzędu Miasta przy ul. Lubelskiej lub przez stronę internetową

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama