REKLAMA
,
Agata Fisz: zagłosujemy przez Internet!
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

To już pewne. Na zadania w Budżecie Obywatelskim zagłosujemy przez Internet. Bez wychodzenia z domu. 

Praktyki głosowania internetowego są już znane w takich miastach jak: Poznań, Wrocław, Łódź, Białystok, Stargard czy Sandomierz. Nie trzeba jednak szukać tak daleko, aby znaleźć dowody na to, że głosowania internetowe cieszą się dużym zainteresowaniem. Odbywają się one także w Lublinie, Puławach oraz Białej Podlaskiej. W tym ostatnim mieście, głosowanie przez internet było popularniejsze niż tradycyjne.

Reklama

Chcieliśmy skorzystać z doświadczenia innych miast, jak to głosowanie ma wyglądać. W związku z tym, że zostały wypracowane metody, w jaki sposób skutecznie i poprawnie to głosowanie przeprowadzić, chcę zapewnić, że już na przyszłą edycję Budżetu Obywatelskiego będziemy głosować za pomocą internetu – poinformowała podczas wywiadu dla naszego portalu Agata Fisz, Prezydent Miasta Chełm.

O wprowadzenie głosowania internetowego, od samego początku zabiega Stowarzyszenie „Nasz Chełm” – inicjatorzy Budżetu Obywatelskiego w Chełmie. W raporcie BO, który został opublikowany w marcu tego roku, jedną z priorytetowych rekomendacji było właśnie wprowadzenie możliwości oddania głosu w ramach głosowania internetowego.

Jest to jedna z naszych rekomendacji, która znalazła się w naszym raporcie o ewaluacji dwóch pierwszych edycji Budżetu Obywatelskiego. Wiemy, że jest taka potrzeba. Dużo więcej osób wzięłoby udział w głosowaniu, gdyby była możliwość głosowania internetowego – komentuje Joanna Bielecka, Stowarzyszenie „Nasz Chełm”.

W chwili obecnej trwają przygotowania platformy służącej do głosowania internetowego w ramach BO. Jak dowiedzieliśmy się w rozmowie z Rolandem Kurczewiczem, pełnomocnikiem Prezydent Miasta analizowany jest szereg rozwiązań, które umożliwią wprowadzenie głosowania za pomocą internetu.

Analizujemy rozwiązania, jakie stosowane są w innych samorządach, które wprowadziły już głosowania przez internet. Zwracamy uwagę zarówno na pozytywne strony, jak i negatywne zjawiska, do których dochodziło w przeszłości w przypadku tego typu głosowań. Sprawdzamy także oprogramowanie, które umożliwiało by oddawanie głosów przez Internet – informuje Roland Kurczewicz

Fundacja Napraw Swoje Miasto przyznała certyfikaty miejscowościom, w których procedury uchwalania budżetu obywatelskiego są stale doskonalone. Wyróżnione zostały m.in. Darłowo, Kalisz, Tychy, Poznań czy Włocławek. Na terenie naszego województwa certyfikatem uczącego się budżetu obywatelskiego uhonorowane zostały Puławy.

Jak uważacie, czy wprowadzenie głosowania internetowego będzie miało wpływ na popularność Budżetu Obywatelskiego? Czekamy na wasze opinie.

Napisz komentarz
 • To dobry pomysł na głosowanie w sprawach dotyczących osiedla,dzielnicy – popieram

 • No nie znowu pani ekspert Bielecka, raport o ewaluacji hehe dobre sobie

 • Mieszkanki i Mieszkańcy Chełma,czy nie jesteście w stanie choć raz na rok w realu pójść i osobiście głosować?Głosowanie internetowe to premia – premiowanie lenistwa obywatelskiego.A dodatkowo – po co tyle emocji – to tylko ok. 1% budżetu miasta.

  • ultrachełmiankowicz

   to nie jest XIX wiek, niektórzy ludzie nie mają czasu. Nie miał pan ostatnio przedstawić swoich pomysłów? Potrafisz tylko krytykować.

   • Raz na rok nie mają czasu?No to niech inni za nich decydują – lenistwo kosztuje.Głosowanie w istotniej sprawie nie załatwia się kliknięciem=pierdzeniem.Trochę wysiłku.A że krytykuję,co w tym dziwnego?Proszę o wymienienie sukcesów obecnej ekipy nieudaczników.A sa takie?

   • Wie pan co Panie Sawa wkurw… mnie już Pan tym swoim ględzeniem, a tej „ekipie” to się dziwie, że za tych nieudacznikow jeszcze Pana nie pozwali! Nich Pan cos konstruktywnego powie ! Co Pan osiągnął ? Poprzypominac czasy z Piłsudskiego? Chyba Pan by nie chciał! Na zdrowie…

   • Ja krytykuję,bo tak widzę sytuację Chełma,a zamiast czepiać się mnie to proszę wymienić sukcesy obecnej ekipy,jeżeli takie są,a nie marudzić.Proszę konstruktywnie chwalić.

   • I jeszcze jedno – brak Elu odwagi cywilnej występować pod własnym imieniem i nazwiskiem?

   • Już prawie 3 dni – czekam na odpowiedź.

 • Co się stało z tą stroną, że nie wyświetla się normalnie, tylko trzeba scrollować w prawo?

 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Budżet (coraz mniej) obywatelski
  Budżet (coraz mniej) Obywatelski
  Rośnie dług Chełma
  Rośnie dług Chełma
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Wyboista droga do sprzedaży MPEC
  Wyboista droga do sprzedaży MPEC
  REKLAMA