REKLAMA
,
Agnieszka Derlak Chełmianką Roku
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Agnieszka Derlak, pianistka i kompozytorka jazzowa, jest od dziś Chełmianką Roku. Laureatka nie mogła osobiście odebrać tytułu, więc zastąpili ją rodzice.

Reklama
Do tegorocznej edycji konkursu o tytuł Chełmianina Roku wpłynęło do magistratu 7 kandydatur. Ale zwycięzca mógł być tylko jeden.
Tytułem Chełmianin Roku 2019 wyróżniona została pianistka jazzowa i kompozytorka, Agnieszka Derlak.

Laureatka jest absolwentką Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Chełmie i Akademii Muzycznej w Katowicach. Uważana jest za jedną z bardziej utalentowanych pianistek młodego pokolenia jazzowego, nie tylko w Polsce, ale i na świecie. W 2012 roku z jej inicjatywy powstał zespół Aga Derlak Trio. W tym samym roku grupa wydała debiutancki album pt. „First Thought”. W kwietniu 2017 r. ukazał się ich kolejny krążek pt. „Healing”. Pianistka jest laureatką nagrody Fryderyka 2016 w kategorii jazzowej „Fonograficzny Debiut Roku”. Swoją działalnością artystyczną krzewi kulturę wysokich lotów, rozsławiając tym samym nasze miasto w Polsce i na świecie.

Ponieważ Agnieszka nie mogła osobiście odebrać tytułu, zastąpili ją rodzice – Ewa i Wojciech Derlakowie.
W imieniu naszej córki chciałam przekazać serdeczne podziękowania – mówiła wzruszona Ewa Derlak. –  Agnieszka stwierdziła, że dostała nagrodę nieco na wyrost, ponieważ w ostatnim czasie nie miała okazji szczególnie wyróżnić się swoimi działaniami na terenie miasta. Obiecała jednak – i prosiła, żebyśmy to zadeklarowali – chęć jej zaangażowania w przyszłym roku. Agnieszka ma zamiar zrealizować kilka ciekawych projektów, zrobić dla naszego miasta coś pożytecznego i pięknego.

Przypomnijmy, tytuł Chełmianin Roku ma charakter honorowy i można go otrzymać tylko raz.  Kandydatów zgłaszają mieszkańcy, a wyboru dokonuje Kapituła. Ocenia m.in. aktywność zawodową i społeczną kandydatów oraz działania na rzecz innych.

Tytuł dla Agnieszki Derlak cieszy tym bardziej, że w gronie 18 osób, które do tej pory zostały w ten sposób wyróżnione, jest dopiero drugą kobietą i zaledwie trzecią osobą reprezentującą szeroko rozumianą kulturę.

Zwrócił na to uwagę przewodniczący Rady Miasta Chełm Longin Bożeński. Mówił:
Bardzo cieszy nas to, że w tym roku Kapituła zdecydowała się przyznać wyróżnienie osobie związanej z kulturą. To ważne, ponieważ w tych pandemicznych czasach związków z kulturą brakuje nam szczególnie. Pani Agnieszka Derlak rozsławia nasze miasto nie tylko w kraju, ale także poza jego granicami. Może nie widać tego na pierwszy rzut oka, ale to kultura poprzedza wejście kapitału. Na to, jaki jest stan kultury zwracają również uwagę np. inwestorzy. Dzięki takim osobom jak Pani Agnieszka ten stan postrzegania naszego miasta jest bardzo wysoki.

Gratulujemy!

Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
Wyboista droga do sprzedaży MPEC
Wyboista droga do sprzedaży MPEC
REKLAMA