REKLAMA
Baner promocyjny Triada/BUR
Baner promocyjny Triada/BUR
,
Akcja „Patrz i słuchaj”
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Dzisiaj rusza policyjna akcja „Patrz i słuchaj”. Chodzi o bezpieczeństwo pieszych.

Reklama

Akcja ma charakter informacyjno-edukacyjny i skierowana jest przede wszystkim do pieszych, jako niechronionych uczestników ruchu drogowego. Działania profilaktyczne na terenie całego kraju będą prowadzone od dziś do końca września.

Przechodniu, uważaj

 • bezpośrednim wejściem na jezdnię przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych,
 • wejściem na jezdnię spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi,
 • przechodzeniem przez jezdnię w miejscu niedozwolonym,
 • wejściem na jezdnię przy czerwonym świetle,
 • chodzeniem nieprawidłową stroną drogi,
 • korzystaniem z telefonów, tabletów czy innych urządzeń w trakcie przechodzenia przez przejście dla pieszych.

W ostatnich latach policja obserwuje poprawę stanu bezpieczeństwa, ale mimo malejącej liczby wypadków z udziałem pieszych, w dalszym ciągu liczba śmiertelnych ofiar wśród tej grupy stanowi prawie ⅓ ogółu zabitych na polskich drogach.

W 2017 roku w 8.197 wypadkach drogowych zginęło 873 pieszych, a ponad 7,5 tysiąca zostało rannych. Szczególnie niepokojące jest, iż 3.408 wypadków to zdarzenia, które polegały na nieustąpieniu pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych. Na skutek tych zachowań zginęło 205 pieszych.

Co nas rozprasza

W ramach tej akcji policjanci ruchu drogowego będą prowadzić wzmożenie działania profilaktyczne skierowane nie tylko do pieszych, ale również do kierowców.

Postęp technologii i ciągła potrzeba bycia online sprawia, że z jednej strony wszelkie nowinki techniczne ułatwiają i poprawiają bezpieczeństwo, z drugiej natomiast mogą pośrednio przyczynić się do tragedii. Telefony, tablety czy też urządzenia GPS pomagają, ale także rozpraszają uwagę i przez to mogą być przyczyną niebezpiecznych sytuacji na drodze.

Koncentrację mogą rozpraszać czynniki:

 1. wizualne, które odciągają wzrok od drogi np. reklamy, wystawy, rozmowy z innym uczestnikiem ruchu drogowego, obsługa telefonu, tabletu czy nawigacji.
  Pieszy czy kierowca zajęty rozmową, bezpośrednio czy też przez telefon, przechodząc przez jezdnię lub kierując pojazdem, w trakcie rozmowy spogląda np. na drugą osobę albo na wyświetlacz telefonu czy innego urządzenia, a to powoduje, że nie skupia się na drodze i jest rozkojarzony.
 2. słuchowe, które odciągają percepcję słuchową od sytuacji drogowej, np. głośne słuchanie muzyki, rozmowy, hałas.
  Mimo, że zdecydowaną większość informacji dostarcza nam wzrok, nie należy bagatelizować roli sygnałów dźwiękowych. Słuchając głośno muzyki poprzez słuchawki lub w samochodzie, pieszy czy też kierowca może narazić siebie oraz innych uczestników ruchu drogowego na niebezpieczeństwo.
  Pieszy np. podczas przechodzenia przez jezdnię, powinien nie tylko się rozejrzeć, ale również skupić swój słuch, gdyż w wielu przypadkach wcześniej może usłyszeć nadjeżdżający z dużą prędkością pojazd, niż go zauważy.
  Kierowca słuchający głośno muzyki w samochodzie lub poprzez słuchawki może nie usłyszeć sygnałów dźwiękowych pojazdów uprzywilejowanych, nadjeżdżających samochodów lub innych dźwięków, które pozwalają na analizowanie sytuacji na drodze.
 3. poznawcze, które odciągają uwagę np. poprzez myślenie o sprawach niezwiązanych ze świadomym uczestnictwem na drodze.
  Codzienne sprawy, rozmyślanie o nich, „wyłączanie się” z bycia świadomym uczestnikiem ruchu drogowego również mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo. Rozkojarzony pieszy lub kierowca może nie zauważyć zagrożenia i doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji na drodze. Nawet doświadczeni kierowcy potrzebują czasu, aby móc zareagować na zmieniające się warunki i sytuacje na drodze.

Dynamicznie zmieniająca się sytuacja na drodze oraz duże natężenie ruchu powoduje, że zagrożenie powstaje zwykle w bardzo krótkim czasie. Dlatego też wszelkie „rozpraszacze” mają wpływ na poziom koncentracji i na  czas reakcji. Opóźniony refleks i niewłaściwe zachowania  uczestników ruchu drogowego mogą mieć katastrofalne skutki.

Używanie wielu tzw. „rozpraszaczy” nie jest zakazane prawem, dlatego też policjanci w ramach akcji  „Patrz i słuchaj” będą informować, edukować, apelować i prosić uczestników ruchu drogowego o rozwagę i zachowanie ostrożności.

Przestrzeganie przepisów, koncentracja, obserwacja, nawiązanie kontaktu wzrokowego pieszy-kierowca, wzajemny szacunek i życzliwość to czynniki, które z pewnością mają istotny wpływ na poprawę bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Zobaczcie film.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama