REKLAMA
,
Alarm w sortownii odpadów
Alarm w sortownii odpadów
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Śmieci mogą być jak bomba. Nieodpowiednio sortowane zagrażają zdrowiu i życiu.  Wczoraj takie ryzyko dotknęło pracowników Zakładu Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Srebrzyszczu.

Reklama

Śmieci mogą być jak bomba. Nieodpowiednio sortowane zagrażają zdrowiu i życiu.  Wczoraj takie ryzyko dotknęło pracowników Zakładu Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Srebrzyszczu. W trakcie pracy jeden z robotników obsługujących linię sortowniczą odpadów zauważył worek wypełniony próbkami laboratoryjnymi. Natychmiast podniósł alarm w sortownii odpadów.

W czasie epidemii Covid-19 takie znalezisko musi wzbudzić niepokój. Jak informuje MPGK były to szklane pojemniki z podłożem prawdopodobnie mikrobiologicznym. Natychmiast o groźnym odkryciu powiadomiono służby bezpieczeństwa MPGK, Komendę Miejską Policji oraz uruchomiono obowiązujące procedury sanitarne. 

Zakład w Srebrzyszczu przyjmuje odpady komunalne z miasta Chełm i sąsiednich gmin. Nierzadko w odpadach komunalnych z tego terenu  pojawiają się

(…) zagrażające w szczególności bezpieczeństwu osób ręcznie segregujących odpady na linii. Zaledwie trzy tygodniu temu na linię sortowniczą trafiły bezprawnie worki medyczne z odpadem medycznym opisanym jako zakaźne Covid-19. – Czytamy w komunikacie MPGK. 

Takie odpady wyrzucane do zmieszanych śmieci komunalnych stwarzają realne zagrożenie dla życia i zdrowia pracowników Zakładu.  Do Zakładu trafiają do ZPOK wbrew prawu. Gabinety i przychodnie lekarskie, gabinety weterynaryjne, kosmetyczne, itp. muszą mieć specjalne umowy na odbiór produkowanych przez siebie odpadów. Jeśi sami wykonujemy jakieś zabiegi w domu,  możemy pozostałości po nich (np. strzykawki) odpowiednio zabezpieczone oddać  bezpłatnie – do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). Takie odpady nigdy nie powinny trafiać d zwykłych odpadów komunlanych. Są bowiem potencjalnie niebezpieczne.

Niefrasobliwość i lekceważenie zasad prawidłowej gospodarki odpadami może kosztować zdrowie, a nawet życie pracowników zakładów przetwarzających nieczystości. (…) Niestety w dalszym ciągu nie wszyscy mieszkańcy naszego miasta rozumieją potrzebę segregacji odpadów oraz pozbywania się ich w sposób właściwy. 

***

Do sprawy wrócimy.

Napisz komentarz
 • „Śmieci mogą być jak bomba. ” To pierwsze zdanie tego artykułu. Mam nadzieję że przeczytają to nasi włodarze. Chełmska cementownia to jedna z największych spalarnii śmieci w Europie. czy mieszkańcy miasta wiedzą o tym?

  • Na tym to właśnie polega, by zdobyć certyfikaty legalizujące taką działalność i jechać z nimi po bandzie jak tylko się tylko da. Niby papiery wporzo, technologia zatwierdzona WYJĄTKOWO KOSZTOWNYMI badaniami. Mimo takich KOSZTOWNYCH zapewnień spalanie w spalarniach odpadów poprodukcyjnych (i nie tylko poprodukcyjnych), nazywanych ładnie technicznie (i dla znieczulenia takiego Kowalskiego) paliwem alternatywnym, to nie są czary – mary, wysyłanie w niebyt, czy tam inną czasoprzestrzeń.

 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Budżet (coraz mniej) obywatelski
  Budżet (coraz mniej) Obywatelski
  Rośnie dług Chełma
  Rośnie dług Chełma
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Wyboista droga do sprzedaży MPEC
  Wyboista droga do sprzedaży MPEC
  REKLAMA