REKLAMA
,
Alarm w sortownii odpadów
Alarm w sortownii odpadów
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Śmieci mogą być jak bomba. Nieodpowiednio sortowane zagrażają zdrowiu i życiu.  Wczoraj takie ryzyko dotknęło pracowników Zakładu Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Srebrzyszczu.

Reklama

Śmieci mogą być jak bomba. Nieodpowiednio sortowane zagrażają zdrowiu i życiu.  Wczoraj takie ryzyko dotknęło pracowników Zakładu Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Srebrzyszczu. W trakcie pracy jeden z robotników obsługujących linię sortowniczą odpadów zauważył worek wypełniony próbkami laboratoryjnymi. Natychmiast podniósł alarm w sortownii odpadów.

W czasie epidemii Covid-19 takie znalezisko musi wzbudzić niepokój. Jak informuje MPGK były to szklane pojemniki z podłożem prawdopodobnie mikrobiologicznym. Natychmiast o groźnym odkryciu powiadomiono służby bezpieczeństwa MPGK, Komendę Miejską Policji oraz uruchomiono obowiązujące procedury sanitarne. 

Zakład w Srebrzyszczu przyjmuje odpady komunalne z miasta Chełm i sąsiednich gmin. Nierzadko w odpadach komunalnych z tego terenu  pojawiają się

(…) zagrażające w szczególności bezpieczeństwu osób ręcznie segregujących odpady na linii. Zaledwie trzy tygodniu temu na linię sortowniczą trafiły bezprawnie worki medyczne z odpadem medycznym opisanym jako zakaźne Covid-19. – Czytamy w komunikacie MPGK. 

Takie odpady wyrzucane do zmieszanych śmieci komunalnych stwarzają realne zagrożenie dla życia i zdrowia pracowników Zakładu.  Do Zakładu trafiają do ZPOK wbrew prawu. Gabinety i przychodnie lekarskie, gabinety weterynaryjne, kosmetyczne, itp. muszą mieć specjalne umowy na odbiór produkowanych przez siebie odpadów. Jeśi sami wykonujemy jakieś zabiegi w domu,  możemy pozostałości po nich (np. strzykawki) odpowiednio zabezpieczone oddać  bezpłatnie – do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). Takie odpady nigdy nie powinny trafiać d zwykłych odpadów komunlanych. Są bowiem potencjalnie niebezpieczne.

Niefrasobliwość i lekceważenie zasad prawidłowej gospodarki odpadami może kosztować zdrowie, a nawet życie pracowników zakładów przetwarzających nieczystości. (…) Niestety w dalszym ciągu nie wszyscy mieszkańcy naszego miasta rozumieją potrzebę segregacji odpadów oraz pozbywania się ich w sposób właściwy. 

***

Do sprawy wrócimy.

Napisz komentarz
 • „Śmieci mogą być jak bomba. ” To pierwsze zdanie tego artykułu. Mam nadzieję że przeczytają to nasi włodarze. Chełmska cementownia to jedna z największych spalarnii śmieci w Europie. czy mieszkańcy miasta wiedzą o tym?

  • Na tym to właśnie polega, by zdobyć certyfikaty legalizujące taką działalność i jechać z nimi po bandzie jak tylko się tylko da. Niby papiery wporzo, technologia zatwierdzona WYJĄTKOWO KOSZTOWNYMI badaniami. Mimo takich KOSZTOWNYCH zapewnień spalanie w spalarniach odpadów poprodukcyjnych (i nie tylko poprodukcyjnych), nazywanych ładnie technicznie (i dla znieczulenia takiego Kowalskiego) paliwem alternatywnym, to nie są czary – mary, wysyłanie w niebyt, czy tam inną czasoprzestrzeń.

 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Przyspieszcie - apelują przedsiębiorcy i Organizacje pozarządowe
  Przyspieszcie – apelują przedsiębiorcy i organizacje pozarządowe
  Będzie nowy wiceprezydent?
  Będzie nowy wiceprezydent?
  Będzie nowy wiceprezydent?
  Miasto rusza do walki z wirusem
  Zapal znicz dla medyka
  Zapal znicz dla medyka
  Miejska spółka pomoże w ozdobieniu grobów
  Miejska spółka pomoże w ozdobieniu grobów
  REKLAMA