REKLAMA
Baner  promocyjny Triada/BUR
Baner promocyjny Triada/BUR
,
Aleja Piłsudskiego. Oceń projekt przebudowy
FacebookTwitterEmailMessengerLinkedInPrint

Nowe drzewa, oświetlenie, pasy dla rowerzystów… trwają prace nad projektem przebudowy Alei Marszałka Józefa Piłsudskiego w Chełmie. Możesz je ocenić wypełniając internetową ankietę.

Aleja Piłsudskiego przejdzie rewitalizację. Ulica została zaprojektowana jako główna oś komunikacyjna „Nowego Miasta” czyli dzielnicy Chełma powstałej w XX-leciu międzywojennym. Obecnie to osiedle Dyrekcja Dolna. Ulica łączy dworzec główny PKP z Gmachem czyli najbardziej okazałym chełmskim biurowcem.

Droga, jako część wyjątkowego założenia miejskiego, może odzyskać pierwotny charakter lub nabrać nowych walorów. W magistracie trwają prace nad koncepcję rewitalizacji tego miejsca.

Posadzą nowe drzewa

Koncepcja zakłada m.in. usunięcie istniejącego drzewostanu. Około 60 sztuk starych, w większości obumarłych lub chorych drzew pójdzie pod topór. Władze miasta jednak uspokajają – w ich miejsce posadzone zostaną okazałe dęby szypułkowe odmiany Fastigata. I to od razu aż 170 sztuk! Nie będą to wątłe sadzonki, ale całkiem rosłe drzewa, sięgające 8 metrów wysokości. W ten sposób arteria od razu zyska efektowny szpaler gęstych drzew.

Kolejnym rozwiązaniem nawiązującym do międzywojennego projektu miasta-ogrodu jest nasadzenie prawie 40 tys. szt. dąbrówki rozłogowej. To zimozielona krzewina, która przez cały rok zdobić będzie przestrzeń między jezdnią a trotuarem, po obu stronach alei.

Dla pieszych i rowerzystów

Z myślą o bezpieczeństwie uczniów pobliskiej szkoły podstawowej, projektanci zaproponowali nowe rozwiązanie w obrębie przejść dla pieszych. Wysepki oddzielające pasy jezdni i przesunięcie „zebry” wymuszą na pieszych zwrócenie się frontem do nadjeżdżających pojazdów. To powinno poprawić bezpieczeństwo.

Wzdłuż ulicy zrobi się jaśniej. Koncepcja uwzględnia wymianę dotychczasowego oświetlenia. Nowe latarnie będą nawiązywać w stylu do ducha modernizmu początku XX wieku.

Korzystając ze znacznej szerokości alei Piłsudskiego, projektanci wyznaczą też jednokierunkowe kontrapasy rowerowe. Nie zobaczymy ich na przygotowanych wcześniej wizualizacjach, ale są projektowane. Po to, by połączyć Gmach z siecią miejskich dróg rowerowych.

Oceń ten projekt

Ratusz zachęca chełmian do zapoznania się z wizualizacjami i planem sytuacyjnym przebudowy al. Marszałka Piłsudskiego. Pamiętać przy tym trzeba, że remont ulicy to element większego projektu, który zakłada rewitalizację całego historycznego założenia miejskiego czyli obecnych osiedli Dyrekcja Górna i Dyrekcja Dolna.

Wizualizacje i plan przebudowy znajdziecie pod tym linkiem: https://drive.google.com/drive/folders/1ZaOT46wP2hL6XfMLCDWoRgDTqpxIcEmp?usp=sharing

Jesteśmy ciekawi, jak oceniacie Państwo przygotowaną koncepcję przebudowy i czy zgadzacie się z wizją remontu al. Marszałka Józefa Piłsudskiego przedstawioną przez projektantów – dopytują miejscy urzędnicy.

Jak zatem oceniacie wizje projektantów? Swoją opinię możecie wyrazić odpowiadając na kilka pytań zawartych w internetowej ankiecie:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSd_NemlJIGdQ6eMhZcmTBEdvGBJsTz7UPoyuO9yH3vmOgK2yQ/viewform?usp=sf_link

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*