REKLAMA
,
Amfiteatr odzyska dawną świetność. Powstanie tam centrum kultury
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Chełmski magistrat przygotowuje się do modernizacji amfiteatru w Kumowej Dolinie. Według wstępnych planów, mogłoby tam powstać kolejne centrum kultury.

Jest szansa, że już w maju wyłonione zostanie biuro architektoniczne, które przygotuje dla miasta projekt techniczny modernizacji i przebudowy amfiteatru w Kumowej Dolinie. Dokumentacja niezbędna będzie do przeprowadzenia inwestycji, na którą miasto ma niemal pewne dofinansowanie. Obecnie urzędnicy pracują nad specyfikacją przetargową na wyłonienie projektanta.

Reklama

Musimy określić zakres prac i dopasować je do wymogów programu unijnego, w ramach którego pozyskujemy dofinansowanie. Oznacza to zaadoptowanie budynku amfiteatru do potrzeb prowadzenia tam zajęć, warsztatów i innych form aktywności kulturalnej – mówi Prezydent Chełma Agata Fisz – Oczywiście nasz projekt obejmuje cały teren amfiteatru wraz z przywróceniem mu pierwotnej funkcji, tak by ponownie mogły się tam odbywać duże wydarzenia kulturalne.

Urzędnicy wspólnie z pracownikami Chełmskiego Domu Kultury, placówki która zarządzać ma zmodernizowanym obiektem, kilkukrotnie spotykali się w ostatnich dniach i dokonywali przeglądu kompleksu w Kumowej Dolinie. Ze wstępnych założeń wynika, iż oprócz przywrócenia do życia amfiteatru oraz stworzenia w tym miejscu nowego, działającego cały rok, centrum kultury, są też inne pomysły na dodatkowe funkcje dla Kumowej Doliny.

Jak na razie miasto nie chce zdradzać wszystkich pomysłów, ponieważ ich realizacja zależeć będzie zarówno do warunków technicznych, które ocenią architekci, jak i dostępnych funduszy. Na pewno odbywać się tam będą plenerowe koncerty i wydarzenia kulturalne. W budynku powstaną nowe sale dla potrzeb stałych form pracy prowadzonych przez ChDK, garderoby dla artystów, pracownie itd.

Milionowe koszty

Niemal pewne jest, że planowane prace budowlane objąć mają widownię, scenę, budynek, dojazd wraz z parkingami i ciągami pieszymi, oświetlenie, ogrodzenie i zagospodarowanie terenu wokół amfiteatru. Koszt całego przedsięwzięcia szacowany jest na około 13 milionów złotych, z czego znaczna część pochodzić ma z unijnego dofinansowania. Projekt realizowany ma być w ramach tzw. Strategicznych Inwestycji Terytorialnych – programie, do którego przygotowania rozpoczęły się przed 3 laty.

Termin rozpoczęcia prac budowlanych zależny jest od czasu jaki potrzebować będą architekci do opracowania niezbędnej dokumentacji. Sądzę, że realne jest by roboty rozpoczęły się na początku przyszłego roku. Ale jeśli będzie to fizycznie możliwe, być może nawet jeszcze tej jesieni – dodaje Fisz.

Amfiteatr w Kumowej Dolinie odzyska dawną świetność?

Napisz komentarz
 • I co? Ikry zabrakło? Chi chi chi. To może o frekwencję na „Buslava” ?

 • Chleba i igrzysk!
  A może by tak fortepiany popostawiać w Tesco, carefour, Kauflandzie, w Gamie przy Piłsudskiego jest sporo miejsca…Hm…?

 • Szanowna Redakcjo , w ramach głosu najusilniej proszę o rzetelną relację z koncertu Czesława Mozila. To powinno sporo wyjaśnić.

 • tylko po co?
  mamy już halę sportowo widowiskową której nie wykorzystujemy, żadnych koncertów, imprez choć doskonale się do nich nadaje

 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Jutro radni uchwalą budżet
  AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
  Budżet (coraz mniej) obywatelski
  Budżet (coraz mniej) Obywatelski
  Rośnie dług Chełma
  Rośnie dług Chełma
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Katastrofa dopiero przed nami?
  REKLAMA