REKLAMA
Baner promocyjny Triada/BUR
Baner promocyjny Triada/BUR
,
Antepedium do konserwacji
FacebookTwitterEmailMessengerLinkedInPrint

Srebrne antepedium zdobiące ołtarz chełmskiej bazyliki trafi do renowacji. 

Reklama

Sanktuarium Maryjne na Górze Chełmskiej dba o swoje najcenniejsze zabytki. W minionym roku renowację przeszła replika cudownego obrazu Matki Bożej Chełmskiej. Odnowiono też ołtarz świątyni. 

Z kolei w tym roku w ręce konserwatorów oddane zostanie srebrne antepedium. Przedstawia ono króla Jana Kazimierza, który składa hołd Matce Bożej Chełmskiej po zwycięskiej bitwie pod Beresteczkiem (zdjęcie poniżej).
 
Okazja po temu jest okrągła, bo w tym roku mija 370. rocznica tego triumfu oręża polskiego. A cudowna ikona Matki Bożej Chełmskiej miała w nim swój udział. Świadczy o tym opis na antepedium zdobiącym ołtarz bazyliki:
 
Zwycięstwo sławnej cudami w swoim obozie Maryi pod Beresteczkiem, gdzie najjaśniejszy Jan Kazimierz, król Polaków, w obecności tego świętego obrazu, obrawszy hasło: “Najświętsza Marya Chełmska”, zwycięskim polskim orężem zniszczył sprzysiężony związek zbuntowanych Kozaków ze Scytami przeciw Państwu roku Pańskiego 1651- 10 czerwca.
Na polecenie króla pod Sokalem, gdzie zbierało się wojsko, obraz wystawiono na widok publiczny, co opisał m.in. Jakub Susza, unicki biskup chełmski (1652-1685):
 
Rzeszy Polskiey Woyskom, ten obraz święty iako Skrzynie Pańskiego przymierza, Nayiaśnieyszy Korony Polskiey wystawił Monarcha, iako więcey a więcey ku niemu krzewiło się nabożeństwo.
 
Wsparta w ten sposób wiara sprawiła, że wojska polskie pobiły silniejszego liczebnie nieprzyjaciela. Stąd na głównym planie antepedium widać obozowy ołtarz z obrazem Matki Bożej Chełmskiej. Obok biskup Jakub Susza, a przed namiotem po prawej stronie – król Jan Kazimierz i dostojnicy. Przed królem defiluje rycerstwo. Jeździec na czele składa zdobyty sztandar tatarski z półksiężycem. Widać jeńców tatarskich i kozackich. Na drugim planie stoi namiot królewski i inne namioty polskie, a w głębi po lewej widać obóz z namiotami wroga i hetmana z buławą w ręku wydającego rozkazy jeździe ścigającej kozaków, uciekających wpław przez rzekę. Na horyzoncie Beresteczko, a u góry nad miastem cyfra Najświętszej Maryi Panny w aureoli z obłoków.
 

***

 
Antepedium ze srebrnej blachy o wymiarach 213 na 93 cm to dzieło gdańskiego złotnika W. Jöde. Powstało w latach 1720-1750. Wykonanie  zlecili Ojcowie Bazylianie, ówcześni kustosze sanktuarium. Chcieli w ten sposób uczcić stulecie bitwy. 
 
W 1874 roku antepedium zostało wywiezione do Rosji. Jak cennym było zabytkiem świadczy fakt, że zostało zwrócone na mocy traktatu ryskiego. Prezydent Rzeczpospolitej Stanisław Wojciechowski przywiózł je do chełmskiej katedry 4 września 1923 r.

Na początku II wojny światowej antepedium zabezpieczono i zakopano w ziemi, gdzie przeleżało do zakończenia okupacji. Taki sposób ukrycia nie przysłużył się dziełu. Srebrna blacha w wielu miejscach poczerniała lub skorodowała i pogięła się. Do gruntownej konserwacji dzieło trafiło dopiero w 1992 roku.

Teraz konserwatorzy ponownie odnowią je i zabezpieczą przed upływem czasu.

Antepedium do dziś jest wymownym świadectwem historii Polski. Swoją oryginalnością i pięknem mówi o wartości zabytkowej, a treścią przypomina najtrwalsze wartości, które nie powinny ulegać korozji: BÓG, HONOR, OJCZYZNA – czytamy na stronie bazyliki.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz
 • Z całym szacunkiem dla Pani Redaktor ale chełmskie antepedium to nie jest obraz jak to wynika wprost z treści artykułu.
  W zamierzeniu liturgii katolickiej miało być rodzajem okrycia podstawy ołtarza przedstawiajacego nie jako samego Boga, okryciem jego stóp. Z reguły było to haftowana tkanina. Chełmskie antepedium jest to sztancowana blacha przez to bliżej mu do płaskorzeźby jak obrazu.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Wbrew wielu uważam,że Jan Kazimierz nie był głupi.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Jaka piękna historia ,niewiarygodne co działo się przed laty,doceńmy to historia naszej parafii jest piękna.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Obecny proboszcz nie bez przyczyny trafił na Chelmską górkę, jest kapłanem dla wiernych i dla parafii, módlmy się za niego bo jest nam i parafii potrzebny.

  No votes yet.
  Please wait...
  • Nie miałem zbyt wielu kontaktów z ks.Andrzejem,ale te które miałem oceniam pozytywnie.

   No votes yet.
   Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Reklama