REKLAMA
,
Aquapark za duży dla Chełma
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Chełmski Park Wodny to obiekt duży i atrakcyjny, ale przynosi straty. Mógłby stać się dochodowy, gdyby liczba mieszkańców Chełma wzrosła nagle do… 110 tys. To jednak niemożliwe, jak więc i gdzie szukać rozwiązań?

Reklama
Grzegorz Orzełowski, prezes spółki Chełmski Park Wodny i Targowiska Miejskie przedstawił na ostatniej sesji Rady Miasta Chełm informację o działalności firmy za pierwsze półrocze 2019 roku. To nie jest budujący dokument zważywszy na ogólną sytuację finansową miasta. Spółka zamknęła półrocze stratą ponad 1 mln złotych.
O ile targowiska miejskie są dochodowe (ponad 143 tys. zł na plusie za I półrocze br.), to straty generuje Chełmski Park Wodny. Działalność aquaparku w ciągu 6 miesięcy zamknęła się stratą na działalności operacyjnej (bez kosztów finansowych – odsetek od obligacji 404 tys zł ) w kwocie   – 773 290,72 zł,  w tym:
 • w działalności basenowej wystąpiła strata w kwocie -710 535,14 zł,
 • w działalności saunowej strata osiągnęła wartość -42 198,13 zł,
 • kręgielnia zamknęła swą działalność ujemnym wynikiem -67 278,12 zł,
 • squash wykazał zysk na wartość +744,88 zł,
 • najem lokali wykazał zysk w kwocie  +45 975,79 zł

W informacji czytamy:

(…) na ujemny wynik finansowy Spółki wpływa strata w działalności basenowej. W tej działalności występuje wysoki poziom kosztów stałych – niezależnych od frekwencji – w postaci kosztów zużycia materiałów i energii, wody oraz usług obcych takich jak: usługi ratownictwa, sprzątania obiektu, przeglądów gwarancyjnych i sanitarnych a także kosztów wynagrodzeń osób bezpośrednio pracujących w Parku Wodnym. W związku z tym brak jest możliwości istotnego zmniejszenia kosztów w tej działalności.

Jedną z podstawowych przyczyn straty jest niska frekwencja na basenach, zwłaszcza przed południem, do godz. 15. W tym czasie Park Wodny mógłby bez problemu obsłużyć około 500-600 uczestników, a tymczasem ich liczba sięga w tym czasie około 200 osób. W I półroczu 2019 roku z usług Parku Wodnego nie korzystają już chełmskie szkoły, co też miało wpływ i na frekwencję przedpołudniową, i na wyniki finansowe tej działalności.

Obiekt dla większego miasta

Prezes Orzełowski zwraca uwagę, że analiza sporządzona w 2014 r., która wykazywała że Park Wodny w jednym czasie będzie mógł obsługiwać jednocześnie do 427 osób, jest nieosiągalna. I pisze:

Warto zwrócić uwagę, że być może Park Wodny w Chełmie był projektowany z myślą o rozwoju miasta, o większej liczbie mieszkańców za 10 czy też 15 lat, jednakże możliwości Chełmskiego Parku Wodnego na dziś, oraz na wcześniejsze lata jego funkcjonowania są zdecydowanie większe od możliwości, chęci i ilości mieszkańców miasta Chełm i jego najbliższego regionu.

Po analizie podobnych obiektów w Polsce (Mińsk Mazowiecki, Siedlce, Lublin, Białystok) wynika, że Chełmski Park Wodny jest w stanie obsłużyć miasto z liczbą 110.000 mieszkańców oraz najbliższy region. Tymczasem zadowalającą frekwencję obiekt notuje jedynie przez dwa wakacyjne miesiące (lipiec i sierpień).

O problemie pisaliśmy wielokrotnie, m.in. we wrześniu 2015 roku czy w czerwcu 2016 roku.

Ratunek w audycie i tężniach?

Gdzie w takiej sytuacji szukać rozwiązań? I jakich?
Na razie spółka zleciła sporządzenie audytu profesjonalnej firmie zajmującej się funkcjonowaniem tego typu obiektów w Polsce. Takich analiz nie było przez trzy lata działalności Parku Wodnego.

Są też pomysły na nowe działania. Jednym z nich jest budowa tężni solankowej. To pomieszczenie, w którym dzięki specjalnym urządzeniom i technologii wytwarza się  specyficzny mikroklimat, który wspomaga leczenie chorób układu oddechowego i wzmacnia odporność. Prezes spółki ma nadzieję, że tężnia solankowa w Chełmskim Parku Wodnym zainteresuje mieszkańców – od przedszkolaków po dorosłych.

W aquaparku podjęto też starania, by wspólnie z Chełmskim Domem Kultury oraz Muzeum Ziemi Chełmskiej przygotować program całodziennej wycieczki edukacyjno-kulturalno-rekreacyjnej po Chełmie.

Spółka chce również wprowadzić wspólnie z miastem Chełm, jego instytucjami, szkołami i spółkami program aktywizacji wszystkich grup społecznych miasta Chełm w sferach rekreacyjnych, prozdrowotnych, kulturalnych, profilaktycznych, edukacyjnych pod hasłem OCH! Obudźmy Chełm! 

Napisz komentarz
 • A co z parkiem wodnym- zaorac?

 • Fakt,na piasek w nerkach dobrze działa.

 • Do czego służy piwo?
  Do sikania! HeHe

 • A ja mam piwo – każdej doby.
  Ledwo 3 minuty drogi.

 • Z tym PUM-em kkt to może nie krakajmy przed czasem. Się zobaczy.
  Choć zdrowy rozsądek mówi jedno, ale podobno „na świecie są takie rzeczy, które się fizjologom nie śniły”.
  Małe zimne piwo przed spaniem to niezły pomyślunek. Zdrowia…

 • Pawilon Chrobry jakby nieczynny. Stoi on prawdopodobnie na starym polu katowskim – jak mnie pamięć nie myli. Tam gdzieś musiał być prawdziwy pręgierz. Może jakieś fundusze unijne… No, rajcy odbudować by to. Jakaś atrakcja dla zwiedzających i może pożytek jakiś…

 • TSJ chyba tak . Nie te klimaty. Ale taki mały „pręgierz” może by co nie co nauczył Sawe!

 • PRS. O skończyło się piwo? Musisz wdrożyć postępowanie sancyjne tak jak miasto w PUM.
  Tyle że u Ciebie wystarczy pójśc do sklepu żeby ” uzdrowić ” sytacje .
  Odwrotnie niż w PUM! Tam już nic nie pomoże!

  Odnośnie polityki. Coś czuje że Twoje przeczucia mogą być profetyczne!
  Jak to było ?
  Jednego dnia my pogoniliśmy Niemców z lasu, drugiego Niemcy pogonili nas, partyzantów.
  3 dnia przyszedł gajowy i wszystkich wygonił z lasu!

 • PR. Robert
  Jednym słowem bordello i już.
  Co do p. Sawy mój wpis to czyste szyderstwo bez łaciny. Pan Sawa jest przeze mnie obserwowany od dłuższego czasu i ostatnie wasze „spięcie” tylko potwierdza to co naskrobał jaco. Sama procedura jak przy spowiedzi, to zbyt mało jak na tego pana. Kiedyś za czasów feudalnych i szlacheckich za poczynione krzywdy taki typ musiał ufundować np budowę kościoła czy klasztoru, bo rozgrzeszenia bez sowitej pokuty by nie dostał. Zdrowaśki to za mało za krwawe najeżdżanie sąsiadów i katrupienie swoich chłopów. Teraz takie cuda np baroku cieszą oko i nigdzie na tablicy fundacyjnej nie napisano za jaką to naprawdę przyczyną takie to powstało.
  Chyba się zagalopowałem, bo to nie ten „kaliber”…

 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Budżet (coraz mniej) obywatelski
  Budżet (coraz mniej) Obywatelski
  Rośnie dług Chełma
  Rośnie dług Chełma
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Wyboista droga do sprzedaży MPEC
  Wyboista droga do sprzedaży MPEC
  REKLAMA