Szanowni Państwo

Niespełna trzy dekady temu całkiem niewąskie grono publicystów wróżyło koniec tradycyjnych sztuk plastycznych. Sądzono, że w dobie grafiki komputerowej, cyfrowe techniki tworzenia obrazu, powinny wyprzeć tradycyjne sztuki plastyczne. A szczuplejące grono artystów podobnie jak “nomadzi” zostanie wyparte za horyzont zapomnienia. Prognozy się nie sprawdziły. Galerie Chełma – dalej miały swoich sympatyków. Atmosfera wernisaży stała się klimatem miasta. Liczba artystów nie zmalała, podobnie jak grono odbiorców sztuki.

Skąd się bierze w kondycji człowieka natarczywe pragnienie piękna? Dlaczego w niekończącej się sztafecie pokoleń, są artyści tudzież odbiorcy ich dzieł? Otóż źródłem kultury jest klasyczna triada (prawda, dobro, piękno). To Źródło nie wyschnie, oprze się wszelkim przeciwnościom, gdyż jest fundamentem życia – natury. Natura inspiruje i zachwyca ponieważ nie wymaga korekty. Wystarczy tylko spojrzeć na las wspinający sie do chmur, łąkę przeciętą strumykiem. Nic w przyrodzie nie jest przypadkowe i zbędne. Dlatego jest ona tak zmysłowa.

Tylko rzeczy piękne przemawiają swoją oczywistością, a kiedy urzekną artystę to również zachwycą odbiorcę. Dzieła sztuki próbują opisać fenomen życia. Oczywiście nie jest to dosłowny opis. w przestrzeni duchowej każdy opis jest metafizyczny. Dlatego Sztuka ma wszelkie kompetencje do wyrażanie prawdy, chociaż sama prawdą nie jest. Można to porównać do lustra wody jeziora, w którym odbija się krajobraz. Odbity w tafli wody pejzaż nie jest rzeczywistym pejzażem, ale jest kompetentny, aby być jego manifestacją. Właśnie w tym tkwi źródło artystycznej kreacji człowieka. Dzieło artysty to triada klasyczna odbita w zwierciadle jego duszy.

Szanowni Państwo

Jeszcze nie tak dawno chodziliśmy na wernisaże, których scenariusz był zawsze podobny i praktykowany od lat. Słowo wstępne komisarza, wypowiedzi autorów, często zapraszano muzyków, którzy krótkim koncertem poprzedzali otwarcie wystawy. Gwar tych spotkań zostanie nam w pamięci i w sercu.

Nie wiemy jak długo potrwa lockdown. Ufajmy, że już wkrótce się zakończy. Ale przez ten czas oczekiwania Korona ArtGalery pozwoli nam znowu być razem. i tak jak dawniej, chociaż na odległość, będziemy mogli brać udział w artystycznych wydarzeniach. Zaprezentujemy Państwu artystów Ziemi Chełmskiej. Umożliwimy twórcom spełnienia swojego powołania. Aby mogli podzielić się z nami źródłem swoich inspiracji. a odbiorcom wyrażać swoje opinie, tym razem w komentarzach na stronach Galerii. Drodzy miłośnicy Sztuki; artyści, widzowie, koneserzy, przedstawiciele mediów. Dialog twórcy z odbiorcą trwa nadal.

 

Wiesław Jędruszczak

 

Kurator

Korona ArtGalery

Internetowa Galeria Sztuki Współczesnej w Chełmie

FacebookTwitterEmailMessengerLinkedInPrint