Oganes Kazarian 

Malarz i animator kultury. Zamieszkały w Uhrze.

Reklama

Urodził się w Leninakanie (obecnie Giumri) w Armenii. W 1981 r. ukończył Instytut Sztuk Plastycznych i Teatralnych w Erewaniu. Pracował jako dyrektor Liceum Plastycznego w Giumri. Pełnił funkcję prezesa Związku Artystów Plastyków Giumri oraz prezesa Komisji Artystycznej w Leninakanie. Od 1984 r. jest członkiem Związku Artystów w Armenii. Po trzęsieniu ziemi w Armenii w 1988 r. zamieszkał na Krymie (w Domu Pracy Twórczej w Gurzuf), a następnie osiedlił się w Polsce.

Początkowo mieszkał w Warszawie, a od 1994 r. w Uhrze, gdzie wraz żoną Teresą Chomik-Kazarian prowadzi Dom Sztuki „Stary Młyn” (z ośrodkiem konferencyjnym, domem weselnym i galerią sztuki „Owik”). Od 2003 r. posiada obywatelstwo polskie. Obok malarstwa zajmuje się grafiką użytkową i architekturą wnętrz.

Uczestniczył w licznych wystawach, m.in. w Erewaniu, Gdańsku, Kaliszu, Kielcach, Krakowie, Warszawie, Lublinie, Zamościu i Chełmie. Wystawy indywidualne zorganizowało mu m.in. Muzeum Sztuki Współczesnej w Erewaniu (1989), Muzeum Okręgowe (obecnie muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza) w Chełmie (1991, 2000), Muzeum Okręgowe w Zamościu (1991), Muzeum Niepodległości w Warszawie (1994) i Galeria „ART” w Nałęczowie (1996). Jego prace znajdują się w muzeach w Polsce i na świecie, jak i również w kolekcjach prywatnych. Za swoją twórczość i działalność otrzymał nagrody: Wojewody Chełmskiego (1994), Prezydenta Miasta Chełm (1999) i Wojewody Lubelskiego (2001). W 2017 r. otrzymał nadawaną przez Radę Miasta Chełma Nagrodę im. Kazimierza Andrzeja Jaworskiego w kategorii twórczość literacka i artystyczna oraz Odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint