Teresa Chomik-Kazarian

Malarka i animatorka kultury. Mieszk w Uhrze.

Reklama

Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu i Wydział Malarstwa w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Pracowała w Wojewódzkim Domu Kultury w Chełmie, gdzie prowadziła pracownie rysunku i malarstwa. Od 2004 r. przebywa na emeryturze. Od 1994 r. mieszka w Uhrze. Prowadzi tu wraz mężem Oganesem Kazarianem Dom Sztuki „Stary Młyn” (z ośrodkiem konferencyjnym, domem weselnym i Galerią Sztuki Współczesnej „Owik”). Uprawia malarstwo olejne i akrylowe oraz rysunek, grafikę i rzeźbiarstwo. Była pomysłodawcą i organizatorem ponad 130 ogólnopolskich i międzynarodowych plenerów artystycznych i warsztatów plastyczno – fotograficznych, m.in. w Chełmie, Gdańsku, Kielcach i Krakowie. Od 2002 r. organizuje Międzynarodowe Warsztaty Malarskie w Pieńkowie, których mecenasem jest dr. Marek Maria Pieńkowski.

W 1988 r. z jej inicjatywy powstała Grupa Twórcza „PASJA”. Uczestniczyła także w przygotowaniu licznych wydawnictw (katalogów, folderów, plakatów). Jest również organizatorką warsztatów malarskich i spotkań artystycznych dla dzieci, młodzieży. Prowadzi także Grupę Plastyczną „Tęcza”, działającą przy Miejskim Domu Kultury „Dworek” w Rejowcu Fabrycznym. Jest członkiem Związku Plastyków i Artystów RP (pełni funkcję przewodniczącej Komisji Rewizyjnej oddziału w Chełmie), Polskiego Stowarzyszenia Edukacji Plastycznej w Warszawie, Związku Plastyków w Pile, Stowarzyszenia Twórczego „POLART” w Krakowie i Towarzystwa Kultury Teatralnej.

Uczestniczyła w ponad 150 wystawach indywidualnych i zbiorowych, m.in. w Chełmie, Warszawie, Krakowie, Kielcach, Szczecinie, Wrocławiu, Gdańsku, Lublinie, Zamościu, Sokołowie Podlaskim, Białej Podlaskiej, Weronie, Łucku i Erewaniu. Swoje prace prezentowała także na kolejnych Salonach Sztuki Stowarzyszenia POLART (Kraków, Paryż, Wrocław, Niepołomice). Za swoją twórczość i działalność otrzymała nagrody: Ministra Kultury i Sztuki (1984), Wojewody Chełmskiego (1994), Prezydenta Miasta Chełm (1999) i Wojewody Lubelskiego (2001). W 2002 r. otrzymała nadawaną przez Radę Miasta Chełma Nagrodę im. Kazimierza Andrzeja Jaworskiego w kategorii twórczość literacka i artystyczna. Została również odznaczona Odznaką Honorową „Zasłużony Działacz Kultury” (1981) i Brązowym Krzyżem Zasługi (1986).

FacebookTwitterEmailMessengerLinkedInPrint