Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Reklama

1 sierpnia - chełmanie pamiętają

Kalendarz Anna Wesołowska
1 sierpnia - chełmanie pamiętają

Dziś 1 sierpnia czyli Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego – polskie święto państwowe, obchodzone corocznie od 2010 roku. Chełmianie także pamietają. Zobacz, co się będzie działo.

1 sierpnia 2023 roku w Chełmie odbędą się uroczystości związane z obchodami 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Przypomnijmy, we wtorek, 1 sierpnia 1944 roku, o godz. 17:00 (określonej kryptonimem godziny „W”, jak Wolność), wybuchło Powstanie Warszawskie. Było to jedno z najważniejszych, a zarazem najbardziej dramatycznych wydarzeń w naszej historii. Planowane na kilka dni, trwało ponad 2 miesiące.

Powstańcy chcieli doprowadzić do wyzwolenia stolicy spod okupacji hitlerowskiej przed przybyciem armii sowieckiej. Oddziały powstańcze, chociaż liczne, ale bez odpowiedniego uzbrojenia stanęły do walki z regularną, w pełni zmilitaryzowaną armią niemiecką. W trakcie walk straty wojsk polskich wyniosły około 16 tysięcy zabitych i zaginionych, 20 tysięcy rannych i 15 tysięcy wziętych do niewoli.
Los Warszawy został przypieczętowany rozkazem wydanym przez Heinricha Himmlera, który brzmiał: „Każdego mieszkańca należy zabić, nie wolno brać żadnych jeńców, Warszawa ma być zrównana z ziemią i w ten sposób ma być stworzony zastraszający przykład dla całej Europy”.

Chełmskie uroczystości związane z upamiętnieniem rocznicy Powstania Warszawskiego rozpoczną się dziś o godz. 16:15 od złożenia kwiatów przy Mauzoleum na Górze Chełmskiej. Następnie, o godz. 17:00 zaplanowane jest spotkanie przy rondzie im. Jana Pawła II. O godz. 18:00 w bazylice na Górce rozpocznie się msza św. w intencji Ojczyzny.

Wieczorem o godz. 19:00 Chełmski Dom Kultury zaprasza na skarpę na koncert upamiętniający rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego „Godzina W”.
Wstęp wolny!