Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Chełm będzie miał swoje Centrum Nauki

Kalendarz Anna Wesołowska
Chełm będzie miał swoje Centrum Nauki

To będzie pierwsza taka instytucja w Polsce Wschodniej. 30 kwietnia List intencyjny w sprawie utworzenia w Chełmie Centrum Nauki podpisali minister edukacji i prezydent miasta.

Inspiracją dla nowej instytucji w Chełmie było Centrum Nauki Kopernik działające z wielkim powodzeniem w stolicy. Jakub Banaszek, prezydent Chełma, zapowiedział tworzenie podobnego miejsca w Chełmie jeszcze podczas swojej kampanii wyborczej. Dziś, wspólnie z Przemysławem Czarnkiem, Ministrem Edukacji i Nauki, podpisał w tej sprawie List intencyjny.

Chełmskie Centrum Nauki ma być miejscem do rozwoju nauki oraz inspiracją zarówno dla młodszych, jak i starszych odbiorców. Odwiedzający będą mogli uczestniczyć w interaktywnych wystawach i ekspozycjach, samodzielnie przeprowadzać rozmaite doświadczenia czy brać udział w warsztatach oraz pokazach z wykorzystaniem nowoczesnych technologii.

Jestem pewien, że powstanie Centrum przyczyni się do podniesienia rangi naszego miasta. Placówkę odwiedzać będą nie tylko mieszkańcy Chełma, ale również całego regionu. Założeniem jest, by – wraz z rozwojem Centrum – instytucja stawała się coraz jaśniejszym punktem na naukowej mapie Polski i przyciągała jeszcze większe rzesze odwiedzających z całego kraju, natomiast docelowo stała się miejscem, z którym – tak jak np. z Podziemiami Kredowymi – kojarzony będzie Chełm – mówił prezydent Banaszek.

A zatem, kiedy powstanie Centrum?

Podpisując List intencyjny, Miasto Chełm zobowiązało się do przygotowania koncepcji oraz dokumentacji technicznej planowanej inwestycji. Prace w tym zakresie powinny zakończyć się w 2022 roku.

Kolejnym krokiem będzie pozyskanie dotacji finansowej i sama budowa. Prezydent zakłada, że symbolicznie wbicie łopaty nastąpi w 2023 roku. Ocenia się, że Centrum Nauki w Chełmie pochłonie około 150 mln zł.