Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Chełm ma partnera w Palestynie

Kalendarz Anna Wesołowska
Chełm ma partnera w Palestynie
Beit Sahour to nowy partner Chełma. Władze obu miast podpisały właśnie porozumienie o współpracy.
Prezydent Jakub Banaszek podpisał porozumienie o współpracy Miasto Chełm z palestyńskim miastem Beit Sahour Municipality. Zielone światło na jego zawarcie dali chełmscy rajcy.
Międzynarodowa współpraca samorządów jest ważnym instrumentem tworzenia nowych stosunków międzypaństwowych i międzyregionalnych – czytamy na stronie Miasto Chełm.
Zdaniem sygnatariuszy, współpraca partnerska pomiędzy Chełmem a palestyńskim miastem Beit Sahour stworzy podstawy do rozwoju wzajemnych kontaktów gospodarczych i społecznych. Ponadto umożliwi poznanie historii, kultury, tradycji i obyczajów obu społeczności.
Miasto Chełm ma już doświadczenie we współpracy z partnerami z innych państw. Współpracuje z samorządami Kowla, Łucka i Mikołajowa na Ukrainie, Morlaix we Francji, Uteny na Litwie, Knoxville w USA, Sindelfingen w Niemczech oraz  Ozurgeti w Gruzji.  Z kolei Beit Sahour ma umowy partnerskie z 21 miastami m.in. z Włoch, Francji, Grecji.
Mieszkańcy Beit Sahour utrzymują się głównie z turystyki i rzemiosła. Miasto cieszy się popularnością wśród turystów m.in. ze względu na historię, istniejące sanktuaria oraz bliskość Betlejem. Beit Sahour jest położony w miejscu, w którym aniołowie zapowiedzieli pasterzom narodziny Jezusa; a to ważna część każdej pielgrzymki do Ziemi Świętej.
Władze obu miast spodziewają się, że podpisane porozumienie pozwoli na kształtowanie pozytywnego wizerunku obu miast.