Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Reklama

Chełmska nekropolia na fotografiach

Kalendarz Anna Wesołowska
Chełmska nekropolia na fotografiach

„Chełmska nekropolia” to tytuł wystawy fotograficznej, którą można oglądać w małej galerii Chełmskiej Biblioteki Publicznej. To prace Wiesława Lisieckiego. Na zdjęciach zobaczymy najstarszą chełmską nekropolię przy ulicy Lwowskiej i naznaczone upływem czasu rzeźby, nagrobki, epitafia, kapliczki.

Autor tym razem wiele miejsca poświęcił wizerunkom zmarłych chełmian uwiecznionych na ceramicznych nagrobkowych fotografiach. Ale na wystawie zobaczymy też nastrojowe ujęcia  m.in. klasycystycznej murowanej kaplicy grobowej z początku XIX w,. nagrobek Franciszka Magierskiego (1864-1884) i Rozalii Magierskiej (1836-1885), także krzyż nagrobny Henryki z Górskich Niemirowskiej (1814-1841) dziedziczki dóbr Nowosiółki, herbu Trzaska, fragment nagrobka Tadeusza Stanisława Zawistowskiego (1794-1855) pułkownika wojsk Cesarsko-Rosyjskich z Pułku Ułanów Jego Królewskiej Wysokości Księcia Fryderyka Pruskiego czy kaplicę rodziny Zajdlerów – neogotycką kaplicę grobową wybudowaną w 1909 r. z przeznaczeniem na rodzinny grobowiec i mauzoleum znanego i cenionego mieszkańca Chełma Władysława Zajdlera.

Na chełmskiej nekropolii pochowani zostali ludzie zasłużeni dla historii miasta, kultury, oświaty i wielu innych dziedzin życia. Ekspozycja ma charakter zarówno dokumentacyjny, jak i artystyczny.

Zapraszamy, wstęp wolny!

***

Wiesław Lisieckiurodzony w Chełmie w 1959 roku. Absolwent Szkoły Reklamy w Mińsku Mazowieckim (1980), grafik, plakacista, projektant form przestrzennych i fotografik. Pasjonat technik fotograficznych i grafiki użytkowej. Uczestnik i laureat wystaw grafiki wydawniczej i fotografii, Muzeum Ziemi Chełmskiej (1977), Miejska Biblioteka Publiczna w Krasnymstawie (1998), Książnica Karkonoska (1998) i Chełmska Biblioteka Publiczna (2005, 2019).

nekrop08.jpg

nekrop09.jpg