Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Reklama

Chełmskie muzeum na wakacje

Kalendarz Anna Wesołowska
Chełmskie muzeum na wakacje

We wtorek w chełmskim muzeum rozpoczyna się cykl wakacyjnych spotkań ze sztuką i historią. Na lipiec i sierpień placówka przygotowała ofertę dla dzieci i młodzieży pozostających w mieście.

Chełmskie muzeum, mimo ograniczeń sanitarnych, nie zapomniało o najmłodszych chełmianach. I wzorem lat ubiegłych zaprasza do siebie na cykl ciekawych spotkań pod hasłem “Wakacje w muzeum”. Z uwagi na obowiązujący stan epidemii, liczba uczestników zajęć w Muzeum Ziemi Chełmskiej została ograniczona do ośmiu osób. Obowiązuje też wcześniejsza rezerwacja miejsc pod nr tel. 82 565 26 93. Wstęp kosztuje 7 zł od osoby, ale niektóre zajęcia są bezpłatne.

A oto co czeka nas w muzeum w lipcu:

7  lipca (wtorek)
ul. Św. Mikołaja 4, godz. 10.00 – Poszukiwacz skarbów zwiedza muzeum.  W trakcie zwiedzania wystawy Sztuka sakralna uczestnicy usłyszą historię dawnej kaplicy pw. Świętego Mikołaja. Odkryją tajemnice ukryte w obrazach, poznają znaczenie terminów związanych z muzealnictwem oraz sposób dokumentowania zabytków. Inspirując się wybranym eksponatem wykonają pracę plastyczną. Oferta skierowana jest do uczniów szkół podstawowych. Czas trwania: ok. 1 godz.

8 lipca (środa)
ul. Lubelska 56 A, godz. 10.00 – Etno design – z wiejskiej chaty na salony. Jednym z trendów we współczesnym projektowaniu wnętrz jest wykorzystanie elementów ludowych (nie zawsze rodzinnych pamiątek) do dekoracji mieszkań. Świadomie zestawiana jest nowoczesna przestrzeń ze starymi lub nawiązującymi do stylu ludowego współczesnymi przedmiotami. Uczestnicy warsztatów obejrzą autentyczne eksponaty stanowiące wyposażenie dawnej izby wiejskiej, a następnie zaprojektują współczesne wnętrze w oparciu o obejrzane przedmioty. Oferta skierowana jest do dzieci w wielu 6–12 lat. Czas trwania: ok. 1 godz.

9 lipca (czwartek)
ul. Lubelska 56 A, godz. 10.00 – Kolorowe wakacje. Tak malował Zenon Waśniewski. W trakcie zajęć uczestnicy zwiedzą wystawę Obrazy Zenona Waśniewskiego. Poznają sylwetkę Zenona Waśniewskiego – malarza, rysownika, grafika związanego z przedwojennym Chełmem. Dowiedzą się w jakich technikach tworzył, co uwiecznił na obrazach i dlaczego są one dla nas ważne. Inspirując się eksponowanymi dziełami wykonają własną pracę plastyczną. Oferta skierowana jest do dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Czas trwania: ok. 1 godz.

ul. Lubelska 56 A, godz. 12.00 (zbiórka) – Wycieczka po chełmskim Starym Mieście (od Przedmieścia Lubelskiego na Wysoką Górkę) – szlakiem badań archeologicznych. Opowieść o najważniejszych miejscach dawnego Chełma, badanych od początków XX wieku przez archeologów. Oferta skierowana jest do wszystkich grup wiekowych. Czas trwania: ok. 1 godz. 30 min.

10 lipca (piątek)
ul. Lubelska 57, godz. 12.00 – Ptaki wokół nas – rozpoznawanie głosów ptaków. Uczestnicy zajęć będą rozpoznawać głosy ptaków występujących w najbliższej okolicy, ze szczególnym uwzględnieniem ptaków prezentowanych na stałej ekspozycji Skarby przyrody. Na zakończenie spotkania uczestnicy wykonają pracę plastyczną metodą wyklejanki. Oferta skierowana do dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniów szkół podstawowych. Czas trwania: ok. 1 godz.

14 lipca (wtorek)
ul. Lubelska 57, godz. 12.00 – Jak postępować z dzikimi zwierzętami. Celem zajęć jest poznanie prawidłowych zachowań ludzi w stosunku do dzikich zwierząt. Uczestnicy dowiedzą się czy można zabrać podlota ptaka, czy znaleziona mała sarenka jest pozostawiona przez mamę, czy należy ją zostawić czy zabrać szukając pomocy, jak mądrze dokarmiać ptaki, kiedy należy pomagać jeżom? Spotkanie skierowane do wszystkich grup wiekowych. Czas trwania: ok. 1 godz.

ul. Św. Mikołaja 4, godz. 10.00 – Symbol, znak. W trakcie zwiedzania wystawy Sztuka sakralna uczestnicy poznają historię dawnej kaplicy pw. Świętego Mikołaja, odnajdą przedstawienie psa, węża, orła, gołębia i smoka na obrazach, dowiedzą się co mówią o nich legendy hagiograficzne. Inspirując się wizerunkiem zwierząt wykonają figurkę techniką origami. Oferta skierowana jest do dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Czas trwania: ok. 1 godz.

15 lipca (środa)
ul. Lubelska 56 A, godz. 12.00 – Anioły i święci Pańscy z zalanej wodą Nilu pustyni nubijskiej. Układanie puzzli z wizerunkami chrześcijańskich postaci namalowanych we wczesnym średniowieczu na ścianach katedry w Faras (Sudan) – odkrytej przez polskich archeologów podczas ratowniczych wykopalisk związanych z budową tamy asuańskiej i Zbiornika Nasera na Nilu. Oferta skierowana jest do wszystkich grup wiekowych. Czas trwania: ok. 1 godz.

16 lipca (czwartek)
ul.Lubelska 56 A, godz. 10.00 – Kolorowe wakacje. Tak malował Zenon Waśniewski. W trakcie zajęć uczestnicy zwiedzą wystawę Obrazy Zenona Waśniewskiego. Poznają sylwetkę Zenona Waśniewskiego – malarza, rysownika, grafika związanego z przedwojennym Chełmem. Dowiedzą się w jakich technikach tworzył, co uwiecznił na obrazach i dlaczego są one dla nas ważne. Inspirując się eksponowanymi dziełami wykonają własną pracę plastyczną. Oferta skierowana jest do dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Czas trwania: ok. 1 godz.

17 lipiec (piątek)
ul. Lubelska 57, godz. 12.00 – Sowy – nocne duchy. Na zajęciach uczestnicy poznają gatunki sów występujących w Polsce oraz dowiedzą się o ich zwyczajach i upodobaniach. Zostanie wyświetlony film o sowach, a uczestnicy uzupełnią karty pracy. Oferta skierowana jest do dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniów szkół podstawowych. Czas trwania: ok. 1 godz. 30 min.

ul. Lubelska 55, godz. 10.00 – Pod gołym niebem. Snujesz marzenia o byciu artystą? Zabawa w malarza przy sztalugach da ci tę możliwość. Zapraszamy na zajęcia w plenerze, dla osób chcących rozwijać swoje umiejętności rysunkowe. W przerwie muzealne kalambury. Warsztaty we współpracy ze Szkołą Językową Five o’clock, będą odbywały się w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej. Zajęcia bezpłatne. Oferta skierowana jest do wszystkich grup wiekowych. Czas trwania: ok. 1 godz. 30 min.

21 lipiec (wtorek)
ul. Lubelska 57, godz. 12.00 – Rośliny i zwierzęta inwazyjne występujące w Polsce. Uczestnicy dowiedzą się o gatunkach roślin i zwierząt inwazyjnych w przyrodzie Polski. Poznają zagrożenia wynikające z ich obecności w faunie i florze naszego kraju oraz formy przeciwdziałania ich rozprzestrzenianiu. Na koniec uczestnicy zajęć wypełnią karty pracy. Oferta skierowana do wszystkich grup wiekowych. Czas trwania: ok. 1 godz.

ul. Św. Mikołaja 4, godz. 10.00 – Poszukiwacz skarbów zwiedza muzeum. W trakcie zwiedzania wystawy Sztuka sakralna uczestnicy usłyszą historię dawnej kaplicy pw. Świętego Mikołaja. Odkryją tajemnice ukryte w obrazach, poznają znaczenie terminów związanych z muzealnictwem oraz sposób dokumentowania zabytków. Inspirując się wybranym eksponatem wykonają pracę plastyczną. Oferta skierowana jest do uczniów szkół podstawowych. Czas trwania: ok. 1 godz.

22 lipca (środa)
ul. Lubelska 55, godz. 11.00 – Martwa natura w dziejach malarstwa europejskiego od XVI do XX wieku. Wykład o rysie problemowym prowadzony w oparciu o prezentacje multimedialne. Spotkania mają charakter otwarty i adresowane są do uczniów szkół podstawowych i średnich oraz odbiorcy dorosłego. Czas trwania: ok. 1 godz. 30 min.

23 lipca (czwartek)
ul. Lubelska 56 A, godz. 10.00 – Etno design – z wiejskiej chaty na salony. Jednym z trendów we współczesnym projektowaniu wnętrz jest wykorzystanie elementów ludowych (nie zawsze rodzinnych pamiątek) do dekoracji mieszkań. Świadomie zestawiana jest nowoczesna przestrzeń ze starymi lub nawiązującymi do stylu ludowego współczesnymi przedmiotami. Uczestnicy warsztatów obejrzą autentyczne eksponaty stanowiące wyposażenie dawnej izby wiejskiej, a następnie zaprojektują współczesne wnętrze w oparciu o obejrzane przedmioty. Oferta skierowana jest do dzieci w wielu 6–12 lat. Czas trwania: ok. 1 godz.

24 lipca (piątek)
ul. Lubelska 57, godz. 12.00 – Na tropach przyrody – pradzieje naszego regionu. Uczestnicy zajęć zapoznają się z dziejami naszej Ziemi, uwzględniając przede wszystkim nasz region. Na podstawie przygotowanej prezentacji oraz wybranych specjalnie do tego celu okazów poznają m.in.: pradawne gatunki zwierząt i roślin oraz wykonają model amonita z plasteliny. Oferta skierowana do dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniów szkół podstawowych. Czas trwania: 1 godz. 30 min.

29 lipca (środa)
ul. Lubelska 55, godz. 11.00 – Poetycki i przyziemny wymiar malarstwa materii na przykładzie utworów z kolekcji Galerii 72. Zajęcia plastyczne dla dzieci i młodzieży przybliżające odbiorcom istotę zjawiska jakim jest kolaż – technika łączenia i kompozycyjnego zestawiania na płaszczyźnie różnych materiałów (fragmentów gazet, tapety, opakowań, tekstyliów itp.). Oferta skierowana do wszystkich grup wiekowych. Czas trwania: ok. 1 godz. 30 min.

ul. Lubelska 57, godz. 12.00 – Zioła – lekarstwa natury. Uczestnicy dowiedzą się wielu ciekawych i pożytecznych informacji na temat roślin uznanych za lecznicze oraz z jakiego surowca ziołowego przygotowuje się preparaty, takie jak: napar, odwar, syrop, sok czy maść. Podsumowaniem zajęć będzie uzupełnienie przez uczestników kart pracy oraz wykonanie pracy plastycznej. Oferta skierowana do wszystkich grup wiekowych. Czas trwania: ok. 1 godz.

30 lipca (czwartek)
ul. Lubelska 57, godz. 12.00 – Chełm-Bieławin. Średniowieczny zespół osadniczy z wieżą murowaną. Uczestnicy spotkania, na podstawie prezentacji, poznają dzieje wieży bieławińskiej wraz z otaczającym ją kompleksem osadniczym. Zostaną pokazane fotografie najciekawszych zabytków archeologicznych z okresu budowy i funkcjonowania wieży oraz czasów ją poprzedzających. Oferta skierowana do wszystkich grup wiekowych. Czas trwania: 1 godz.

31 lipca (piątek)
ul. Lubelska 57, godz. 10.00 – Teatr cieni. Czy obraz, stara fotografia mogą pobudzić wyobraźnię i kreatywność, zainspirować do własnej, choćby teatralnej twórczości? To sprawdzą nasi uczestnicy, którzy podejmą próbę wyczarowania bajkowego świata. Warsztaty we współpracy ze Szkołą Językową Five o’clock będą odbywały się w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej. Zajęcia bezpłatne. Oferta skierowana jest do wszystkich grup wiekowych. Czas trwania: ok. 1 godz. 30 min.

Sierpniowy program “Wakacji z muzeum” znajdziecie na stronie MZCh lub pod koniec lipca na portalu chelmski.eu.

***

Przypominamy, że także Młodzieżowy Dom Kultury w Chełmie przygotował ciekawą ofertę dla dzieci i młodzieży. Polecamy Artystyczne wakacje z MDK.